Визнавати вину за загибель людей на птахофабриці під Херсоном не поспішають
Продовження теми
«Ми їх туди не посилали»
Зрушило з місця розслідування обставин загибелі двох людей на птахофабриці у селі Східному під Херсоном. Нагадаємо – старший оператор тамтешніх очисних споруд поліз до каналізаційного колодязю прочищати «корок», отруївся там клоачним газом, та загинув. Його намагався витягти охоронець, і також отруївся на смерть. Наказом Держпраці України створено комісію для з’ясування всіх обставин трагедії та встановлення винних у ній. І вже з’явилася низка питань до холдингу «Авангард» — власника птахофабрики.
Насамперед, у Головному управлінні Держпраці в Херсонській області підтвердили, що на загиблих працівниках не було жодного захисного екіпірування, хоча каналізаційний колектор є газонебезпечним середовищем. Працювати там потрібно було тільки вдвох: одна людина, обов’язково в респіраторі, мала спуститися донизу, обв’язавшись страхувальною линвою. А друга повинна була тримати інший кінець цієї линви нагорі. І якщо той, хто розчищає колодязь, почув себе недобре, напарник за мотузку витяг би його без ризику також надихатися отрутою. Однак у випадку з птахофабрикою у Східному респіратори «теоретично» були в наявності, але ними «чомусь» не скористалися ні оператор очисних споруд, ні охоронець, котрий поліз за ним до смертельно небезпечної пастки.
На птахофабриці членів комісії запевняють, що працівник нібито поліз до колодязя з власної ініціативи, нікого не поставивши до відома. Там лунають цинічні пояснення в дусі «ми його туди не посилали», як раніше чиновники казали ветеранам Афгану. Може, так воно і є, але тоді постає не менш дражливе питання – про реальний стан справ із контролем техніки безпеки на підприємстві. Чітких відповідей на нього поки що немає, хоча прес-служба холдингу «Авангард» надіслала редакції «Нового дня» свій допис під заголовком «Офіційна позиція холдингу «Авангард». У ньому офіційно підтверджують, що оператор очисних споруд дійсно був співробітником птахофабрики «Чорнобаївське», а другий загиблий працював у охоронному агентстві, яке уклало контракт із підприємством. Та далі що?
У коротенькому дописі на кілька абзаців немає тих самих пояснень, чому люди опинилися у каналізації без засобів індивідуального захисту, чи був виписаний наряд на проведення робіт із підвищеною небезпекою, чому у оператора не було напарника, і його дії ніхто не контролював. Натомість прес-служба «Авангарду» запевняє: «Керівництво птахофабрики діяло згідно з інструкціями щодо необхідних дій у подібних ситуаціях і згідно з Порядком розслідування та ведення обліку нещасних випадків» (кінець цитати).
З огляду на позицію холдингу «Авангард», складається враження, що птахофабрика у Східному – просто взірець трудової дисципліни та дотримання норм законодавства. От тільки чомусь із підприємством судяться екологи через відмову допустити інспекторів для перевірки. А перевірки хотіли проводити у зв’язку з тим, що просто на полях та на околицях Херсона вряди-годи знаходили сморідні купи курячого посліду. І вивозили його без жодних дозволів, труячи грунтові води й повітря, яким дихають люди.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал