Втрати бюджетів, дистанційні засідання, гнучкий режим…
Втрати місцевих бюджетів у зв’язку із введенням податкових пільг для бізнесу на період карантину скорочено з двох до одного місяця, введено гнучкий робочий режим, дозволено засідати радам дистанційно: нове в законодавстві, що змінює життя територіальних громад на період карантину.
Полегшення для бізнесу – випробування на виживання громад
— Нагадаємо, що закон від 17.03.2020 створив «діру» у місцевих бюджетах, зокрема, Херсонщини у вигляді втрати значних сум плати за землю, податку на нерухомість через запровадження карантинних заходів, котрі обмежують діяльність бізнесу, — говорить регіональний консультант з бюджетних питань Асоціації міст України в Херсонській області Марія Кривецька. – Зважаючи на небезпеку обвалу місцевих бюджетів та вимушеного масового скорочення витрат на соціально важливі потреби громад досить оперативно було внесено зміни та уточнення.
Так прийнято закон (проект №3275) про внесення змін до деяких законодавчих актів, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв’язку з поширенням коронавірусної хвороби. Зокрема, збільшено граничні межі доходів, відповідно до яких підприємці набувають статусу платника єдиного податку конкретної групи (І-ІІІ); не нараховується та не сплачується за період з 1 березня по 31 березня (а не до кінця квітня, як було у попередньому законі) плата за землю (земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності) та за земельні ділянки, що перебувають у власності або користуванні, в тому числі на умовах оренди у фізичних або юридичних осіб, та використовуються ними в господарській діяльності. Отже прийнятим законом передбачено, що платники не сплачують ці податки лише за один місяць – березень, а платежі за квітень мають бути сплачені до 30 червня ц.р. без нарахування пені та штрафних санкцій за порушення термінів сплати податкових зобов’язань. Поширюється це і на об’єкти нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних або юридичних осіб. Вони не є об’єктом оподаткування податком на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, в період з 1 березня по 31 березня (а не до кінця квітня).
— Однак, не дивлячись на скорочення до одного місяця звільнення платників від внесення плати за землю та нерухоме майно, місцеві бюджети області втратять за попередніми розрахунками майже 48 млн. грн. власних доходів, що складає більше 11% від місячного обсягу надходжень податків та зборів до загального фонду бюджетів, — підкреслює Марія Кривецька. — Виникає занепокоєння й щодо браку коштів у бюджетах Музиківської та Тавричанської ОТГ, яким передбачена реверсна дотація, котра перераховується цими об’єднаними територіальними громадами до державного бюджету за рахунок фактичних надходжень доходів загального фонду бюджету. Враховуючи очікуване зменшення надходжень до бюджетів громад та перерахування ними в повних обсягах до державного бюджету реверсної дотації, це призведе того, що цим ОТГ бракуватиме коштів для фінансування своїх першочергових і невідкладних видатків.
Органам місцевого самоврядування тимчасово у 2020 році надано право приймати рішення про внесення змін до прийнятих рішень про встановлення місцевих податків та зборів щодо зменшення ставок єдиного податку.
Дистанційно-гнучкі трудові відносини
Кілька важливих доповнень внесено в частині трудових відносин. Доповнено, що додержання письмової форми трудового договору є обов’язковим в т.ч. при укладенні трудового договору про дистанційну (надомну) роботу. Статтю 60 «Поділ робочого дня на частини» КЗпП змінено повністю на «Гнучкий режим робочого часу», а саме визначено, що за погодженням між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом для працівника може встановлюватись гнучкий режим робочого часу на визначений строк або безстроково, як при прийнятті на роботу, так і згодом. Це форма організації праці, якою допускається встановлення режиму роботи, що є відмінним від визначеного правилами внутрішнього трудового розпорядку. Застосування гнучкого режиму робочого часу не тягне за собою змін в нормуванні, оплаті праці та не впливає на обсяг трудових прав працівників, коментує нове в законодавстві регіональний консультант АМУ. Дистанційна робота – це така форма організації праці, коли робота виконується працівником за місцем його проживання чи в іншому місці за його вибором, у тому числі за допомогою інформаційно-комунікаційних технологій. При цьому працівники розподіляють робочий час на свій розсуд, на них не поширюються правила внутрішнього трудового розпорядку. При цьому загальна тривалість робочого часу не може перевищувати норм, передбачених КЗпП. Дистанційна робота передбачає оплату праці в повному обсязі та в строки, визначені діючим трудовим договором. Час простою не з вини працівника, в тому числі на період оголошення карантину встановленого Кабміном, оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки.
Кабміну також доручено встановити додаткові до встановлених законодавством доплати до зарплати медичним та іншим працівникам, які безпосередньо зайняті на роботах з ліквідації захворювання на коронавірусну хворобу, у розмірі до 300% (раніше було 200%) зарплати на період виконання заходів запобігання виникненню і поширенню, локалізації та ліквідації спалахів, епідемій та пандемій коронавірусу.
Дистанційне прийняття рішень не знижує відповідальності
Прикінцеві положення закону про місцеве самоврядування доповнено статтею: встановити, що в період карантину з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби
пленарні засідання місцевих рад, засідання виконавчих комітетів сільських, селищних, міських рад, постійних депутатських комісій можуть проводитися в режимі відео-конференції або аудіо-конференцій (дистанційне засідання). Крім питань, що потребують таємного голосування. Порядок проведення дистанційних засідань повинен забезпечувати: можливість реалізації прав депутатів місцевих рад, членів виконкому ради, ідентифікацію особи, яка бере участь у засіданні колегіального органу, встановлення та фіксацію результатів голосування стосовно кожного питання. До порядку денного дистанційних засідань можуть включатися виключно питання невідкладного внесення змін до місцевого бюджету, інших питань, щодо невідкладних робіт з ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій або якнайшвидшої ліквідації особливо тяжких надзвичайних ситуацій, спричинених спалахами епідемій та пандемій чи реалізації повноважень, пов’язаних з такими обставинами, процедурні питання. Рішення про дистанційне засідання доводиться до відома депутатів, членів виконкомів та населення не пізніше, як за 24 години до його початку, із зазначенням порядку денного та порядку відкритого доступу до трансляції дистанційного засідання місцевої ради. Рішення про дистанційне засідання розміщується на офіційному сайті ради з одночасним направленням цієї інформації та проектів актів з супровідними документами на офіційну електронну адресу кожного члена колегіального органу. А запис дистанційного засідання є невід’ємною частиною протоколу засідання.
Крім того, в законодавстві з’явилися зміни стосовно сплати ПДВ, акцизного збору, а також щодо участі в судових справах, процесуальних діях (у режимі відео-конференцій), щодо виплат по безробіттю та інших соцвиплат, про окремі нюанси функціонування ТОВ, кредитних спілок тощо.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал