Випадково підчепити туберкульоз складніше, аніж від оточення
Сьогодні — Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Цьогоріч він проходить під гаслом «Настав час». Час покращити діагностику та лікування, припинити стигматизацію та дискримінацію хворих, розвінчати міфи. Туберкульоз є однією з 10 провідних причин смертей у світі. За оцінками ВООЗ близько 25% населення є носіями латентної туберкульозної інфекції — ці люди інфіковані, але не хворі і не можуть розповсюджувати туберкульоз. Поширюють недугу хворі на туберкульоз легень, які не отримують лікування.
За даними Центру громадського здоров’я МОЗ України, від туберкульозу нині лікується майже 18,5 тисячі українців. У Херсонській області — 887 осіб, з них 23 дитини і 7 підлітків. Торік діагностовано 631 випадок туберкульозу. Значно переважає туберкульоз легенів (573 випадки), позалегеневих форм – 58 випадків. 260 хворих на туберкульоз є жителями Херсона. Кожен п’ятий хворий є ВІЛ-інфікованим. 117 випадків захворювання закінчилися летально. Торік захворюваність на туберкульоз по області знизилася на 7,3% — 60 випадків на 100 тис. населення. Показники розповсюдженості та смертності теж знизилися. При флюорографічних оглядах торік в області виявлено 277 хворих на туберкульоз.
Херсонщина тривалий час знаходиться в зоні епідемії туберкульозу. Зі слів головного експерта з фтизіатрії департаменту охорони здоров’я Херсонської облдержадміністрації Галини Коваль, з 2013 року фтизіатрам області нарешті вдалося зменшити кількість хворих на чутливу форму туберкульозу. Натомість перед медиками постала інша проблема — подолання мультирезистентної форми, яка не піддається лікуванню препаратами, якими лікують легкі форми туберкульозу.
Нагадаємо, що закриття протитуберкульозних закладів, в тому числі на Херсонщині, викликали суспільний протест проти такої реформи через страх спалаху нової хвилі хвороби. Насправді ж мета реформи — трансформація протитуберкульозної служби для зниження рівня розповсюдження стійких форм туберкульозу, пояснюють медики. А ще констатують, що за останні півтора десятиліття захворюваність та смертність від туберкульозу знизилися втричі, тому й виникла потреба в закритті деяких протитуберкульозних закладів.
Відповідно до Держстратегії розвитку системи протитуберкульозної медичної допомоги населенню передбачено створення єдиного центру для координації заходів протидії хворобі на регіональному рівні. Так на Херсонщині це комунальне неприбуткове підприємство «Фтизіопульмонологічний медичний центр» облради. Заклад має в своєму розпорядженні 240 стаціонарних ліжок. Сюди переведені пацієнти після закриття Новотроїцького, Новозбур’ївського протитуберкульозних закладів та дитячої туберкульозної лікарні в Олешках. Наявних ліжок обіцяють, що вистачить, мотивуючи тим, що тривале стаціонарне лікування нині недоречне. З досвіду, в стаціонарі хворим на туберкульоз достатньо провести до 2 тижнів, після чого вони не становитимуть небезпеки для оточуючих і можуть надалі лікуватися амбулаторно, заспокоюють фтизіатри. На Херсонщині впроваджено 6 моделей амбулаторного лікування, якими охоплено близько 600 осіб.
Область наразі повністю забезпечена протитуберкульозними препаратами та впроваджені схеми лікування найновішими з них. Курс лікування коштує до 400 тис. грн. Препарати для лікування туберкульозу та тест-системи діагностики закуповує МОЗ.
Серед симптомів хвороби — кашель, який не припиняється понад 2 тижні, підвищена температура, нічна пітливість, біль в грудній клітині, задишка, зменшення маси тіла, підвищена втомлюваність. Симптоми туберкульозу можуть бути непомітними, тому часто люди звертаються до лікаря на пізніх стадіях хвороби. Лише легенева, відкрита форма туберкульозу є заразною.
Безліч інформації про туберкульоз не відповідає дійсності, запевняють лікарі. Ним не можна заразитися при користуванні книгами, побутовими предметами, спільним посудом або іншими речами хворої людини. Туберкульоз передається повітряно-крапельним шляхом під час тривалого перебування в закритому приміщенні разом з людиною, хворою на туберкульоз легень, яка кашляє і не отримує лікування. На відкритому повітрі хвороба не передається. Заразитися туберкульозом у громадському транспорті, супермаркеті, кафе не так просто, як здається. Зазвичай заражаються люди, які проводять з хворим тривалий час. Тож на реальний ризик наражаються ті, хто живе або працює з особою, яка тривалий час кашляє і не лікується.
Дієвих народних методів лікування туберкульозу не існує. Вакцинація (БЦЖ) не є гарантією, що дитина не захворіє, однак вона значно знижує кількість випадків туберкульозу серед дітей, насамперед тяжких. Слід пам’ятати, що на туберкульоз хворіють не лише ув’язнені та люди без певного місця проживання, а й цілком успішні, матеріально забезпечені. Ризик появи туберкульозу підвищують злоякісні новоутворення, цукровий діабет, ВІЛ-інфекція, трансплантація органів або кісткового мозку та інші важкі хвороби, які знижують імунітет.
Виключно флюорографічне обстеження грудної клітини не є ефективним способом виявлення ані туберкульозу, ані інших захворювань унаслідок малої чутливості і нездатності виявлення причини змін в легенях. Нині існують надійні, доступні та швидкі методи лабораторної та радіологічної діагностики. Своєчасне звернення по медичну допоможе уникнути ускладнень хвороби та сприятиме її виявленню на ранніх стадіях.
Ксенія АЛІСОВА.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал