Як коронакриза вплинула на курортний сезон на Арабатській Стрілці
У Генічеському районі цього літа не бракує курортників, готових переплачувати за більш комфортний і якісний відпочинок
Відпочити на Херсонщині цього літа вирішив відомий шоумен і благодійник Сергій Притула. Разом із родиною він побував на Арабатській Стрілці і Асканії-Новій. Побаченим залишився задоволений.
— Не обов’язково ганяти по світу, щоб побачити щось прекрасне. Для цього є Херсонська область. Неймовірна, мальовнича і абсолютно доступна по грошах, — поділився він своїми враженнями.
Сподобалося на Арабатці й відомому телеведучому Юрію Макарову.
— Чисто. Динамічно: курорт активно будується, скрізь маленькі свіжі, щойно запущені в експлуатацію готельчики різного ступеню смаку та креативу. Але нічого мої ніжні нерви не дратує, навіть зворушує своєю нестримною енергією й бажанням упорядкувати або бодай прикрасити, хай і наївно, кожен клаптик. Це те, що відрізняє справжню Україну, або те, що ми б хотіли, щоб відрізняло. Поїсти смачно, не кажучи про безпечно, — не проблема взагалі. Відчуття безпеки тотальне, — написав він на своїй сторінці у Фейсбуці.
Крім Сергія Притули і Юрія Макарова, в цьому сезоні на Арабатській Стрілці запросто можна зустріти й інших відомих людей. В умовах закритих кордонів саме сюди все частіше з’їжджаються вітчизняні завсідники європейських і азійських курортів. Переважно це жителі великих міст з доходами вище середнього, котрі шукають комфортного відпочинку подалі від багатолюдних пляжів Одеси в нових для себе місцях. Одним із них для багатьох стала Херсонщина.
«На початку сезону не було чітких правил гри»
— Найбільшим попитом цього літа користуються номери і кімнати зі зручностями, напівлюкси та люкси. Приїжджі готові переплачувати за більш комфортні умови проживання. Водночас збитки несуть ті заклади, в яких переважають номери економ-варіанту. Багато людей розміщується й просто на пляжах. Вони їдуть з наметами або трейлерами. Серед них чимало заможних людей, котрі надають перевагу саме такому відпочинку, — говорить начальниця відділу регіонального розвитку Генічеської райдержадміністрації Наталя Бінько.
За словами співзасновниці Асоціації гостинності Генічеського району Оксани Чорнобривцевої, ті, хто зазвичай приїжджав на відпочинок до Щасливцевого або Стрілкового, в цьому році довгий час не могли спланувати свою поїздку. В травні і червні ще ніхто не знав, в якому режимі держава дозволить роботу курортів, чи відновиться залізничне сполучення. Тож ще на початку липня зустріти в поїздах до Новоолексіївки або Генічеська курортників було дуже важко. Більшість відпочиваючих почали добиратися сюди власним транспортом.
— Кількісно людей на Арабатці стільки ж, як і раніше. Але цього року до нас приїхав зовсім інший гість. Великим попитом користуються більш дорогі якісні пропозиції. Всі місця, які часто залишалися порожніми, тепер заповнені. А економ-варіанти менш популярні, — ділиться спостереженнями Оксана Чорнобривцева.
Це підтверджують у готельних комплексах, розрахованих на більш вимогливих клієнтів. За словами Ольги Плуталової, адміністраторки садиби «Мірада» у Стрілковому, тут немає відбою від клієнтів, хоча вартість двомісного номера коштує від 2200 грн на добу. Не скаржиться на відсутність відпочиваючих і власник готелю на в’їзді до Стрілкового Наріман Аблязов. Ставка на більш вимогливого клієнта себе виправдала: місця в його готелі викуплені майже до кінця сезону.
— Побоювання у власників готелів і всіх, хто працює в курортній сфері, були чималі. Адже на початку сезону ніхто з них не мав чітких правил гри. Не було визначено жодних критеріїв, за якими їм можуть дозволити працювати. І це не мало ніякого стосунку до карантину. Я не бачила координації між Міністерством охорони здоров’я і всеукраїнським штабом проти розповсюдження COVID-19. Від них узагалі не було ніякої інформації: що очікувати людям? Адже підприємцям був потрібен час на підготовку, оформлення працівників. Єдина найоперативніша інформація щодо відновлення руху поїздів надходила від «Укрзалізниці» і Мінінфраструктури. Лише завдяки цьому всі могли хоч щось спланувати. Найбільше від такої незлагодженості постраждали великі бази відпочинку, які вже не відкриються цього літа. Хоча вони встигли майже найняти працівників, підготуватися до сезону. Вони в колосальних збитках. І причина тут зовсім не в непереборних обставинах, а лише через невчасно сформульовані правила, — стверджує Оксана Чорнобривцева.
— Деякі заклади на Арабатській Стрілці вирішили взагалі не відкриватися, — підтверджує Наталя Бінько. — Серед них — комплекс, що належить «АрселорМіттал Кривий Ріг», «Бригантина», «Приморський», «Альбатрос». До них додалися деякі дитячі оздоровчі табори, робота яких узагалі була заборонена до 1 серпня. Щоб відпрацювати єдину дозволену зміну, їм потрібно було добряче вкластися. «Відбити» ці гроші вони вже навряд чи зможуть.
«Ті, хто до нас приїхав, не прогадали!»
Карантин вплинув і на самі громади Арабатської Стрілки. Більше мільйона гривень податків недоотримала одна лише Щасливцевська сільрада. Через це довелося відкласти продовження реконструкції місцевого центрального пляжу. Проте створені раніше умови для відпочиваючих дозволили врятувати цей курортний сезон.
— Дуже багато цього літа до нас приїхало тих, хто вперше відкрив для себе Стрілку і хто багато років узагалі не відпочивав в Україні. У деяких із них були побоювання, вони телефонували і цікавилися: «Чи правда у вас там усе так добре? Чи відповідають дійсності запропоновані умови?». Побаченим у нас вони залишались задоволеними. Багатьох вразила природа Стрілки і її потенціал. Тому я вважаю, що коронавірус дав новий поштовх для розвитку нашого регіону. Бо нас мають змогу побачити нові люди, котрі спроможні платити за свій відпочинок, — констатує щасливцевський сільський голова Віктор Плохушко.
За оцінкою медичної директорки Генічеської центральної районної лікарні Олени Ісакової, кількість відпочиваючих у районі цього року зменшилась. Менше вони звертаються цього літа і по медичну допомогу.
— Люди їдуть відпочивати до нашого району, як і раніше. І їх не зупиняють поодинокі випадки COVID-19. Адже від цього насправді ніхто ніде не застрахований, — говорить вона.
— Ризики підхопити коронавірус на морі зведені до нуля. Адже ті, хто їде сюди відпочивати, здорові. Ніхто з температурою або з хворою дитиною на курорт не поїде. Тому велика кількість відпочиваючих з різних регіонів України не спричинила для Арабатської Стрілки жодних проблем. І ми стали тому свідками. А ті, хто ризикнув приїхати до нас на відпочинок, не прогадали, — стверджує стрілківський сільський голова Олександр Петрович.
За його словами, поки зарано говорити про кількість відпочиваючих. Однак, за його спостереженнями, курортників у Стрілковому побільшало. Збільшилася й кількість машин на сільських дорогах: після того, як на двох вулицях з’явилося асфальтоване покриття, рух транспорту значно пожвавішав.
— Песимізму спочатку було багато. У всіх, крім оптимістів. Але очікуваний позитив стався. Наші готельні комплекси і бази відпочинку, особливо більш комфортного класу, не скаржаться на відсутність клієнтів, — запевняє Олександр Пономарьов.
Не лише задовольнити очікування відпочиваючих, а й заразити їх бажанням повернутися сюди знову та створити нові туристичні пропозиції ставлять перед собою за мету в щойно створеній Асоціації гостинності Генічеського району, куди входять представники туристичного бізнесу, місцевої влади і активісти.
Боротися їм є за що. Адже в докарантинному 2019 році українці витратили на подорожі за кордоном $8,5 млрд, з яких лише в країнах Євросоюзу залишили $6,3 млрд. Такі цифри містяться в даних статистики Національного банку України. Через закриті кордони потенційно ці гроші вони могли б витратити у себе вдома.
Не випадково представники бізнесу передбачають, що коронакриза не лише вдарить по частині туристичного сектору, а й дасть істотний поштовх для покращення якості відпочинку. Що за умови покращення ситуації з коронавірусом і розширення так званих зелених зон дозволить збільшити кількість внутрішніх туристів і залучати кошти у цікаві для них регіони.
Олег БАТУРІН.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал