З COVID-19 на Херсонщині найбільше бореться «інфекціонка»
Гаряча пора настала для медиків Херсонської обласної інфекційної лікарні ім. Г.І. Горбачевського. З 8 квітня заклад працює як госпіталь для хворих на коронавірус і з підозрою на нього. Тут розгорнуто 135 ліжок в окремих боксах, 6 місць передбачено в реанімації. Відділення інтенсивної терапії практично завантажене, тут вже перебувають 5 хворих на COVID-19. Цілком логічно, що медики «інфекціонки» виявилися найбільш кваліфікованими в питанні протидії небезпечному захворюванню, тому пацієнтів, чий стан викликає занепокоєння, везуть сюди. Але морально до таких навантажень готові не всі, з лікарні ім. Горбачевського починає звільнятися персонал. Так, лише за два останні тижні заяви написали 10 медичних сестер і 2 лікаря. Обіцяних центральною владою доплат за працю в особливих умовах, фахівці, які стоять на коронавірусній передовій, поки не дочекалися.
-Ми отримали наказ міністра охорони здоров’я, поки і все. З якого джерела будуть гроші, з місцевого бюджету, чи це будуть субвенції з державного бюджету, чи на сесії Верховної Ради приймуть рішення, ми ще нічого не знаємо, — розповів головний лікар Херсонської обласної інфекційної лікарні ім. Г.І. Горбачевського Володимир Мітковський.
Керівник медзакладу, який визначений головним у боротьбі з коронавірусом в області, не приховує – до нових викликів лікарня готова. Питання в масштабах тих самих викликів. Приміром, наша «інфекціонка» обладнана 7 апаратами ШВЛ і 9 концентраторами кисню. І це дуже непогано. Але за умови, що кількість хворих різко не збільшиться і їхній стан не погіршуватиметься. Тоді, за словами Володимира Мітковського, для порятунку пацієнтів ескулапам доведеться застосовувати балонний кисень. А це дуже непомірно дорого для комунального медзакладу.
Щодо засобів захисту медперсоналу – цього інфекційній лікарні наче й вистачає, але й розхід величезний. Щодоби тут використовують 120 пар одноразових рукавичок ( у наявності — 14,5 тисяч), 45-45 респіраторів (у запасі – 3788), 300-320 медичних масок (у наявності – 15 тисяч). Дуже виручають медиків небайдужі люди. Волонтери, представники благодійних організацій везуть до лікарні засоби захисту.
— Наскільки багато людей надають допомогу лікарні, я такого не чекав навіть. Ви знаєте, кожного дня, хто принесе 50 халатів, хто 1000 халатів, хто гроші перечислить, раніше такого не було. От і сьогодні прийшли дівчата, принесли 100 халатів, зібрали гроші і купили. Тож запас у нас поновлюється щоденно, як за рахунок власних коштів, так і завдяки благодійникам, — розповідає Володимир Мітковський.
Щодо медпрепаратів – їх придбали за 244 тисячі гривень субвенції та 117 тисяч, які надали благодійники. Закупівлі проводять відповідно з протоколом, затвердженим наказом міністра охорони здоров’я. Лікують хворих на COVID-19 теж чітко за протоколом. Деякі ліки токсичні і їхнє застосування потребує згоди пацієнта. Біда в тому, що противірусні препарати, передбачені тим самим протоколом, в Україні практично не продаються. Дефіцитні ліки медзакладам видають буквально поштучно!
«Ну от централізовано ми отримали плаквеніл — 660 таблеток. Це препарат, який застосовується для лікування COVID-19, ним і Європа користується. Плаквеніл ми вже даємо трьом пацієнтам. Решту препаратів, окрім противірусних, є і ними повністю забезпечуємо хворих. На сайті лікарні є кількість препаратів і виробів медичного призначення, які є в лікарні, — говорить головний лікар.
Від коронавірусу в Україні лікують безкоштовно, мають так лікувати. Але по факту виходить не зовсім так. Держава надає лише базові препарати. Якщо ж у пацієнта виникають ускладнення від супутніх хвороб, доводиться підключатися родичам хворого.
-Обласна інфекційна лікарня – це спеціалізований заклад для надання медичної допомоги хворим на інфекційні захворювання. За своїм спрямуванням цей заклад має право закуповувати ліки тільки для надання допомоги з інфекційними захворюваннями. Супутня патологія сюди не входить. Безумовно, виникають ситуації, коли пацієнт хворіє на цукровий діабет чи захворювання серця, і, відповідно, тоді потребує додаткових препаратів. Цими препаратами заклад не зобов’язаний забезпечувати хворого, — коментує ситуацію заступник директора Департаменту здоров’я Херсонської ОДА Ліна Бондарева.
На непротокольне лікування покладають надії і збирають гроші знайомі 48-річного новокаховчанина. Хворий на коронавірус багатодітний батько перебуває в обласній інфекційній лікарні, його стан стабільно тяжкий. Чоловіка лікують за протоколом. Але рідні вірять, що йому більше допоможе дорогий препарат. Вартість ліків – 16 тисяч гривень щодоби.
-Пацієнт отримує той же плаквеніл і симптоматичну антибактеріальну терапію. Інших противірусних препаратів у нас немає. «Біовен» — це препарат, який собою являє білкову фракцію плазми крові і діюче начало там антитіла до будь-яких бактерій і вірусів. Розумієте, це не цілеспрямований препарат. Але він дуже дорогий. 50 г коштує дві тисячі гривень, а якщо взяти по повній програмі, на добу, то десь і вийде 16 тис. гривень, — зазначив головний лікар Херсонської обласної інфекційної лікарні ім. Г.І. Горбачевського Володимир Мітковський.
Таких коштів на лікування одного пацієнта держава, зрозуміло, виділити не може. Певно, через це дорогих ліків і не має в згаданому протоколі… Родичі ж хворих хапаються за будь-яку можливість врятувати дорогу людину. Ті, хто мають змогу допомогти новокаховчанину побороти небугу, можуть знайти реквізити тут:
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал