За фактом відновлення радянського обеліску поліція відкрила кримінальне провадження
Винним особам загрожує до 10 років позбавлення волі.
Кримінальне провадження за фактом порушення діючого законодавства про декомунізацію 3 листопада відкрили слідчі Каховського відділу Національної поліції. Про це повідомила пресслужба обласного главку НП.
“Як з’ясувалося, на розташованому пам’ятному знаку, встановленому на згадку подій минулого століття, після проведення реставраційних робіт були виявлені символіка та надпис, які заборонені законодавством. Кримінальне провадження відкрите за ч.1 ст.436-1 Кримінального кодексу «Виготовлення, поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів». Призначено проведення ряду експертиз. Ведеться досудове слідство”, — йдеться в повідомленні.
На кричуще порушення законодавства відреагував голова Українського інституту національної пам’яті Антон Дробович.
“Йдеться не лише про порушення закону, хоча сам собою цей факт уже заслуговує на увагу правоохоронців. Але також про загрозливу тенденцію, коли в регіоні, що межує з окупованим Кримом, відновлюється пам’ятний знак на честь армії, яка була опорою тоталітарного режиму Радянського Союзу, спадкоємицею якого проголошує себе Російська Федерація, що сьогодні веде проти України неоголошену війну», – заявив він.
За словами Антона Дробовича, відновлення обеліска різко контрастує з тими зусиллями, яких з початку 2020 року доклав УІНП у співпраці з владою області та міста, що спрямовані на переозначення пам’яток радянського періоду у Каховці, а саме “Легендарної тачанки”.
“Понад 8 місяців ведеться робота зі створення у Каховці музейного простору. Проте такі дії, як відновлення згаданого обеліска, відкидають нас на початковий етап і ставлять під сумнів готовність влади міста й району до справжнього опрацювання складної спадщини радянського періоду. Сподіваємося на повне усунення місцевою владою порушення законодавства. В іншому разі спільна робота над створенням музейного простору довкола “Легендарної тачанки” буде істотно ускладнена», – голова УІНП.
Нагадаємо, що відновлений пам’ятний знак на місці командного пункту Васілія Блюхєра урочисто відкрили 28 жовтня. На цій події побували заступник голови Каховської райдержадміністрації Андрій Сєров, заступник міського голови Каховки Іван Орєхов, кандидати в депутати від “Слуги народу”, “Європейської солідарності” та “Батьківщини”, а також представники забороненої в Україні Компартії. За кілька днів за дорученням голови Херсонської ОДА Юрія Гусєва меморіальну дошку демонтували з обеліска. Проте заборонена символіка, як і сам обеліск досі залишаються в публічному просторі.
Обеліск встановлений на честь Червоної армії, яка в 1920 році на так званому Каховському плацдармі вела бої з “Русской армией” Пєтра Врангєля. В результаті цих боїв Червоній армії вдалося увійти до Криму, після чого на півострові почався масовий терор, жертвами якого стали щонайменше 20 тисяч людей.
Олег БАТУРІН.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал