За сімома замками. Влада Каховки порушує право на інформацію
Контролюючі органи провину чиновників визнають, але притягати їх до відповідальності не хочуть.
Посадовці Каховської міської ради грубо порушують Закон України «Про доступ до публічної інформації». Це визнали в секретаріаті Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, де ледь не щомісяця отримують скарги на небажання тамтешніх чиновників виконувати свої прямі обов’язки.
Приміром, посадовці 20 днів не оприлюднювали прийняті в квітні рішення виконкому міськради, в тому числі, про підвищення тарифів на водопостачання. Хоча, як нагадали в секретаріаті омбудсмена, вони зобов’язані це зробити протягом 5 робочих днів. Не оприлюдненими на офіційному сайті міськради залишалися й десятки інших рішень, прийнятих ще в 2016-2018 роках.
Почастішали й випадки безпідставної відмови чиновників у наданні інформації жителям міста. Приміром, у Каховці вирішили «засекретити» розпорядження міського голови Андрія Дяченка про відрядження, відпустки і оголошення доган підлеглим. Плювати на законодавство вирішили й керівники місцевих комунальних підприємств та управління освіти. Вони теж безпідставно відмовляли в доступі до публічної інформації і «передумували» лише після втручання секретаріату омбудсмена.
— Каховська міськрада постійно допускає порушення Закону «Про доступ до публічної інформації», зокрема, невчасно або взагалі не оприлюднює публічну інформацію на своєму сайті. З огляду на це, в діях посадових осіб міськради вбачається порушення інформаційних прав громадян. А за це порушення передбачено адміністративну відповідальність, — наприкінці травня визнав начальник відділу регіонального представництва омбудсмена в південних областях Валентин Михайлов.
Каховські чиновники не виконують і своїх прямих обов’язків з інформування жителів міста на офіційному сайті громади. Таємницею за сімома замками стали протоколи засідань міської комісії з питань надзвичайних ситуацій під час карантину: їх почали оприлюднювати лише після неодноразових скарг каховчан.
Малоінформативним є й сам сайт громади. Рубрики новин на ньому оновлюються вкрай слабо. Приміром, з початку 2020 року вартими уваги чиновників виявились лише 8 офіційних новин. А в рубриці «Міські новини» традиційно переважають повідомлення відділу у справах молоді та спорту. В «до карантинному» лютому тільки 2 оприлюднені новини не стосувались молодіжних чи спортивних заходів.
Згідно наданої міськрадою на наш запит інформації, відповідальним за наповнення та оновлення сайту, проведення інформування жителів міста є відділ організаційно-кадрової роботи, інформаційної політики та взаємодії з громадськістю. Проте начальниця цього відділу Оксана Мігас вважає, що вона нічого не порушує.
Не бачить цих порушень і міський голова Андрій Дяченко. У своїй відповіді омбудсмену він пояснив відсутність деяких рішень на сайті міськради і невчасне оприлюднення квітневих рішень виконкому технічними збоями, які сталися з… вересня 2018 року по січень 2019 року. Це цілком задовольнило секретаріат Уповноваженого ВРУ з прав людини, в якому вирішили закрити очі на допущені чиновниками порушення.
— Необхідність подальшого реагування з нашого боку в цьому питанні відсутнє, — заявила днями т. в. о. начальника відділу регіонального представництва омбудсмена в південних областях Яна Кузьміна.
До речі, через безпідставну відмову посадових осіб Каховської міськради в наданні інформації постановою міськрайонного суду 11 травня 2019 року міського голову Андрія Дяченка визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 212-3 КУпАП України.
Судячи з відповідей Каховської міськради на інформаційні запити і вчинків посадовців, проблема полягає не лише в їхньому небажанні надавати потрібну інформацію жителям міста. Незнання ними українського законодавства свідчить ще й про низький фаховий рівень каховських чиновників і про їхню неповагу до виборців та платників податків.
З таким специфічним ставленням у Каховці взимку довелося зіткнутися представникам Українського інституту національної пам’яті. Вони публічно звинуватили посадовців міськради у «правовому невігластві, популізмі і колективній безвідповідальності». Чи не найбільше їх обурило те, що каховські чиновники збрехали про запрошення УІНП на позачергову сесію міськради з обговорення долі монументу «Легендарна тачанка». Згодом відповідальність за це взяла вже згадувана Оксана Мігас.
Та, судячи з усього, таке невігластво посадовців у Каховці добряче заохочується. Про це свідчать, приміром, щедрі премії, які нараховує Оксані Мігас і її колегам керівництво міста. Тож навіщо чиновникам вчитуватись в закони і свої посадові інструкції, якщо за якісь порушення чи бездіяльність їм світить хіба що гарна прибавка до зарплати?
Іван КІЧИЧ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал