Земля за межами громад перейде в розпорядження ОТГ
Децентралізація
Розпочався довгоочікуваний процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об’єднаним територіальним громадам
Уряд надав розпорядження Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру з 1 лютого ц. р. провести інвентаризацію таких земель з подальшою передачею земельних ділянок сільгосппризначення державної власності у комунальну власність відповідних об’єднаних територіальних громад відповідно до Земельного кодексу України. Уже зараз передача таких ділянок в користування або у власність буде здійснюватися тільки за погодженням з ОТГ та після прийняття ними рішення відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Нині жоден держгеокадастр країни не має права приймати одноосібні рішення.
Рішення прийматимуть громади
Відтепер не чиновники, а самі громади прийматимуть рішення, які сприятимуть розвитку сільськогосподарського виробництва, залученню інвестицій, суттєво збільшать надходження до місцевих бюджетів. Також децентралізація земельних відносин дозволить побороти проблему корупції в цій сфері. Рада громади сама визначає ставку земельного податку, 100% якого залишається в місцевому бюджеті. Торік бюджетні надходження ОТГ від плати за землю зросли на 20% — до 1,4 млрд. грн. Нині надходження зможуть суттєво збільшитися, адже у розпорядження об’єднаних територіальних громад може перейти до 7,2 млн. га, з яких 2,5 млн. га ще не розподілені між користувачами. Податкові надходження за використання земель, що знаходяться поза межами населених пунктів, можуть скласти до 10% бюджетних надходжень ОТГ.
Ще вчора…
…землями поза межами населених пунктів розпоряджався Держгеокадастр. Суттєва частина цих земель здавалася в оренду за найменшою орендною платою — 1—3%, тобто за цінами, нижчими за ринкові, а територіальні громади були повністю усунені від розпорядження такими земельними ділянками державної власності. Це збільшувало корупційні ризики, а громади недоотримували кошти на свій розвиток. Органи місцевого самоврядування фактично мали вплив лише на 12% власних територій і були позбавлені можливостей ефективно планувати їх розвиток.
Завдяки більш широким можливостям органів місцевого самоврядування у частині розпорядження земельними масивами орієнтовні обсяги додаткових надходжень до місцевих бюджетів від сплати за землю, за оцінками експертів, можуть зрости на 30—40%.
Процес завершиться до кінця року
Процес передачі земель у комунальну власність ОТГ має завершитися до кінця 2018 року, причому перші передачі земель, завдяки знайденому КМУ рішенню, мають відбутися вже у лютому-березні. У цьому запевнив прем’єр-міністр Володимир Гройсман під час спеціальної наради, присвяченої земельним питанням.
Один з наполегливих лобістів ухваленого на державному рівні рішення — Асоціація міст України, яка послідовно тривалий час відстоювала позицію щодо необхідності передачі земель поза межами населених пунктів об’єднаним громадам, що забезпечить наповнення їх бюджетів та сприятиме їх просторовому розвитку. Асоціацію міст України на нараді представляли її виконавчий директор Олександр Слобожан та члени правління АМУ голова Шумської ОТГ (Тернопільщина) Володимир Плетюк та голова Городнянської ОТГ (Чернігівщина) Андрій Богдан.
Механізм обіцяють прозорий
Запропонований механізм передачі земель — максимально прозорий і враховує декілька кроків: звернення в територіальний орган Державної служби з геодезії, картографії та кадастру (Держгеокадастр) із заявою про передачу землі, інвентаризація землі, ухвалення рішення і реєстрація права власності в органах юстиції. Причому, за інформацією Міністерства аграрної політики та продовольства України, більшість земель уже інвентаризовані, але в разі необхідності додаткова інвентаризація буде проведена в максимально швидкі терміни. Координація всіх дій буде прописана в меморандумі, який підписуватимуть керівні органи ОТГ та органи Держгеокадастру в областях. Підписання вже розпочалося. Допомагати в цій роботі, за пропозицією уряду, буде Асоціація міст України.
— Ми будемо моніторити виконання меморандумів. Якщо побачимо, що хтось заважає, будемо звільняти таких чиновників, — підкреслив Володимир Гройсман. — Перші підсумки процесу маємо підбити вже за три тижні.
Наразі в Україні працюють близько 700 ОТГ. До кінця 2018 року всі землі мають бути передані. Це буде передача землі у власність. Уряд готовий фінансово допомогти громадам щодо проектів відведення землі. З лютого громади вже можуть планувати свої території. Структури Держгеокадастру вже позбавлені права одноосібно ухвалювати рішення щодо розпорядження землями поза межами населених пунктів без згоди об’єднаних територіальних громад.
Херсонщина до жовтня передасть землю ОТГ
В області розпочато заходи з передачі державних земель сільгосппризначення у комунальну власність ОТГ. У Головному управлінні Держгеокадастру області проведені спільні наради з головами об’єднаних територіальних громад, підписано двосторонній Меморандум щодо взаємодії з питання передачі земельних ділянок сільгосппризначення держвласності у комунальну власність ОТГ. Фахівці інформують про ключові процедурні моменти, які належить виконати громадам. Наступними етапами цього процесу будуть формування земельних ділянок та їх реєстрація у кадастрі і власне передача державних земель сільськогосподарського призначення. Відповідно до затвердженого в Головному управлінні плану-графіка передачу земель об’єднаним територіальним громадам на території області планується завершити в жовтні цього року.
У роботі нарад з передачі земель беруть участь регіональні консультанти АМУ.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал