Землю передають громадам
Пряма лінія
1 лютого на прямій телефонній лінії з читачами «Нового дня» був перший заступник начальника Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області Олександр СТРОГАНОВ, оскільки керівник управління Ігор ШАПРАН перебував у терміновому відрядженні.
Протягом години відведеного часу перший заступник спілкувався з власниками земельних ділянок, відповідав на численні запитання, пов’язані з порядком оформлення необхідних документів на землю. Звернень було як ніколи багато, адже напередодні стало відомо, що уряд прийняв рішення розпочати з 1 лютого процес передачі землі поза межами населених пунктів у власність об’єднаних територіальних громад. Наразі землями поза межами населених пунктів розпоряджається Держгеокадастр.
— Доброго дня! Вас турбує Савелій Лейбзон, голова Музиківської об’єднаної територіальної громади. Поясніть, будь ласка, як саме земля за межами населених пунктів передаватиметься громадам?
— Уряд надав розпорядження Державній службі з питань геодезії, картографії та кадастру з 1 лютого 2018 року провести інвентаризацію таких земель з подальшою передачею земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад відповідно до статті 117 Земельного кодексу України. Також відтепер передача таких земельних ділянок в користування (виключно шляхом проведення аукціонів) або у власність здійснюватиметься тільки за погодженням з об’єднаними територіальними громадами та після прийняття ними рішення відповідно до статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні». Найближчим часом будуть розписані й передані на місця всі умови передачі згаданих земель, і ми обов’язково всю необхідну інформацію передамо, в першу чергу, об’єднаним територіальним громадам.
— Телефонують з Птахівки Скадовського району: скажіть, це правда, що тепер передавати комусь землю поза межами населеного пункту без згоди громади заборонено?
— Так. За це буде чітка кримінальна відповідальність. Відтепер не чиновники, а самі громади прийматимуть рішення, що сприятимуть розвитку сільськогосподарського виробництва, залученню інвестицій, суттєво збільшать надходження до місцевих бюджетів. Рада громади сама визначає ставку земельного податку, 100% якого залишається в місцевому бюджеті.
— Пряма лінія? Телефонують з Нової Маячки Олешківського району. У нас таке запитання: скільки землі зможуть отримати в розпорядження об’єднані громади?
— За офіційними даними минулого року бюджетні надходження об’єднаних громад від плати за землю зросли на 20%. Завдяки рішенню уряду ці надходження зможуть суттєво збільшитися, адже у розпорядження об’єднаних територіальних громад може перейти по всій Україні 7,2 мільйона гектарів, з яких 2,5 мільйона — ще не розподілені між користувачами. Завдяки більш широким можливостям органів місцевого самоврядування у частині розпорядження земельними масивами, орієнтовні обсяги додаткових надходжень до місцевих бюджетів від сплати за землю, за оцінками експертів, можуть зрости на 30—40% .
— Здрастуйте! Турбують з Нижньосірогозького району: як вирішуються межові земельні спори? Адже сусіди незаконно зайняли частину присадибної ділянки, оформили документи на землю без обов’язкового погодження меж…
— Земельним кодексом України передбачена можливість вирішення земельних спорів органами місцевого самоврядування чи органами виконавчої влади з питань земельних ресурсів, однак це не позбавляє осіб можливості безпосередньо звертатися до суду за вирішенням земельних спорів, що допоможе зекономити час та ресурси для захисту порушених прав та інтересів. Оскільки на відміну від рішень органів місцевого самоврядування та органів виконавчої влади з питань земельних ресурсів, рішення суду є остаточними та підлягають примусовому виконанню. Тому зберіть всі необхідні документи і звертайтеся до суду. При можливості, краще було б залучити до справи ще й адвоката.
— Пряма лінія? Телефонують з Горностаївського району. Поясніть, будь ласка, чому орендна плата за землю не всюди однакова? Одні сплачують 5%, другі — 3%, треті — 8%. Чому так несправедливо? Хтось контролює цей процес?
— Розмір орендної плати встановлюється за взаємною згодою орендодавця і орендаря. Як вони домовляться — так і буде. Це ж цивільно-правові відносини між власником земельної ділянки та користувачем. Договірні відносини: укладаєте документ і домовляєтеся з землекористувачем про те, який саме відсоток орендної плати він буде сплачувати. До речі, до 12% можна встановлювати орендну плату. У нас в області такі факти непоодинокі.
— Дякую, бо ми з сусідами вважали, що всі мають сплачувати одну, загальну для всіх орендну плату.
— Вас турбує Любов Іванівна з Чумацького Шляху Новотроїцького району. Місцевий орендар взяв у нас землю, спочатку розраховувався більш-менш нормально, а за минулий рік не заплатив жодної копійки…
— Договір про оренду землі укладали?
— Так, він діє до 2020 року.
— Раджу звернутися до орендаря з рекомендованим листом, що він не розрахувався за оренду.
— Ми йому телефонуємо ледве не щодня…
— Телефонні звернення до справи, як-то кажуть, не пришиєш. Треба написати йому листа з повідомленням про вручення, де чітко вказати, що «згідно з укладеним договором, ви повинні сплатити до такого-то числа орендну плату за користування земельною ділянкою. Станом на сьогоднішній день вона не сплачена. Прошу вирішити питання зі сплатою». Якщо орендар з вами не розрахується в добровільному порядку, то маєте право звертатися до суду, а підставою буде ваше листування з орендарем. Адже ваші твердження, що «він не бере слухавку», суд не візьме до уваги. Розумієте, ви є власниками земельних ділянок, і крім вас, ніхто не буде стягувати з порушника заборговану орендну плату.
— Однак ми всі — пенсіонери, у нас немає грошей, щоб оплати державне мито для розгляду справи в суді…
— Розумію, але ніхто, крім власників земельних ділянок, не може зобов’язати орендаря сплатити орендну плату. Зберіться групою, оберіть представника, який буде уповноважений цю проблему вирішувати. Зверніться по допомогу до місцевої влади — впевнений, що без уваги не залишать пенсіонерів.
— Телефонує Володимир Андрійович з Трофимівської сільради Іванівського району. Років з п’ятнадцять тому ми отримали дозволи сільської ради на оформлення в постійне користування по 1,5 гектара землі — для ведення присадибного господарства. Дехто навіть сплатив чималі гроші на розробку проекту, але землю у власність більшість з нас так і не отримала…
— За існуючим законодавством розробник документації має виготовити всі необхідні папери максимум за півроку. Цей обмежувальний термін визначений Законом України «Про землеустрій». Тобто при отриманні відповідного рішення ви вже давно б мали необхідні документи на власність. Але ж за останні 15 років докорінно змінилося законодавство: був введений у дію Закон України «Про державний земельний кадастр», почали діяти закони про державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно, внесено зміни в Земельний кодекс з приводу розпорядника земель, з’явилися відповідні постанови Кабінету Міністрів України щодо деяких правових актів. Тобто Ви чекали на щось більше 15 років, а тепер говорите, що Вам не дають землю?
— Дозвольте з Вами не погодитися. Деяким людям вдалося приватизувати згадані ділянки, принаймні два роки тому…
— Однак 6 червня 2017 року уряд прийняв постанову, яка вказує, що лише територіальні органи Держгеокадастру мають право затверджувати землевпорядну документацію та передавати земельні ділянки у власність за його дозволами. Тобто дозвіл, який Ви одержали 15 років тому, вже не дійсний.
Раджу детально ознайомитися зі статтею 118 Земельного кодексу України, де чітко записаний порядок безоплатної приватизації земельних ділянок. Вам треба все робити по-новому: взяти дозвіл у територіальному органі Держгеокадастру, тобто в Головному управлінні, в обласному центрі. Пропоную також звернутися до нашого структурного підрозділу в Іванівському районі, спеціалісти допоможуть визначити порядок підготовки документів для реалізації свого права на безоплатну приватизацію земельної ділянки. Зробіть для себе покрокове завдання: для першого — місяць, для другого — два, для третього етапу — півтора і так далі. Головне — дотримуватися цих термінів. Як тільки отримаєте дозвіл, відразу ж виконуйте всі інші етапи, не робіть так, щоб цей дозвіл знову пролежав у вас вдома декілька років без руху.
— Здрастуйте! Турбують з Великої Лепетихи. Скажіть, будь ласка, чи має право сільська рада реєструвати договори оренди землі?
— Лише за умови, якщо має спеціаліста, котрий одержав спеціальний дозвіл на право реєстрації, виданий Міністерством юстиції України. Цей дозвіл відкриває доступ до бази даних Укрдержреєстру.
— Лариса Уродлівець, село Нововоскресенське Нововоронцовського району турбує. Після смерті мого чоловіка з’ясувалося, що на договорі оренди земельної ділянки між чоловіком та орендарем стоїть підпис невідомої особи (є висновок експерта). До речі, цей договір був зареєстрований через два місяці після смерті чоловіка. На прохання вважати договір недійсним орендар не звертає уваги. Земельну ділянку повертати мені як спадкоємцю не бажає. Справа два роки перебуває в суді, висновків ніяких…
— Треба дочекатися рішення суду. До речі, безпідставне затягування або невжиття суддею заходів щодо розгляду заяви, скарги чи справи протягом строку, встановленого законом, зволікання з виготовленням вмотивованого судового рішення, несвоєчасне надання суддею копії судового рішення для її внесення до Єдиного державного реєстру судових рішень — про все це можна повідомити Вищу раду правосуддя, яка вправі притягнути такого суддю до дисциплінарної відповідальності.
— Василь Тертичний з Високопільського району: маю державний акт на право власності на землю, який одержав ще у 2003 році, хочу отримати кадастровий номер. Як правильно вчинити?
— Вам слід звернутися до організації, яка має сертифікат на розроблення технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки. Після того, як документація буде готова, необхідно звернутися до Центру з надання адміністративних послуг — для присвоєння кадастрового номера Вашій земельній ділянці. На підставі технічної документації державний кадастровий реєстратор внесе відомості до Державного земельного кадастру, видасть кадастровий номер, відкриє відповідну Поземельну книгу, тобто внесе відомості до Національної кадастрової системи.
— Доброго дня! З Верхнього Рогачика телефонують: чи обов’язково при проведенні кадастрових зйомок погоджувати межі земельної ділянки з сусідами? І як бути, коли хтось з сусідів не дозволяє цього робити?
— Земельний кодекс України встановлює обов’язковість погодження меж земельної ділянки з власниками та користувачами суміжних ділянок при проведенні кадастрових зйомок. Проте це не означає, що сусід може безпідставно відмовити у такому погодженні, вимагаючи перенесення межі на свою користь. Усі свої вимоги він має аргументувати і підтвердити документально. Доказами знаходження межі земельної ділянки у певному місці можуть слугувати державний акт на право власності на земельну ділянку сусіда, матеріали інвентаризації земель, дані БТІ тощо. А не підкріплену доказами відмову можна оскаржити у судовому порядку.
— Пряма лінія? Телефонує за дорученням односельців Валентина Семенівна з Долинського Чаплинського району. Уклали ми договір на оренду земельних ділянок до 2025 року. Потім орендар запропонував переоформити договори до 2035 року. Зрозуміло, не всі власники ділянок погодилися з цим. Так що робить орендар? Тим, хто погодився на його пропозицію, сплачує по 10 тисяч гривень орендної плати. Ті, хто не погодився, одержують 5 тисяч гривень. Наскільки правомірні такі дії?
— Треба уважно почитати договір. Судячи з усього, орендар уклав нові договори з власниками земельних ділянок, де зафіксовані нові розміри орендної плати. А у вас залишилися старі договори, зі старими нормами орендної плати. Раджу уважно перечитати договір, якщо там є пункт про те, що орендна плата має переглядатися через якийсь конкретно визначений термін –— через рік, два або три, то маєте право запропонувати орендарю підвищити орендну плату. Якщо не погодиться, маєте право договір розірвати достроково. За умов, коли в договорі немає пункту про обов’язковий перегляд орендної плати, залишається чекати на його закінчення.
— Ніна Федорівна з Новотроїцького району турбує: мій син працював у колективному сільськогосподарському підприємстві, у 1997 році його призвали на службу в армію, у трудовій книжці написали, що він вибув із членів КСП. Під час розпаювання синові нічого не дісталося, його просто не врахували…
— Цю проблему можна вирішити лише в суді. Необхідно підготувати всі документи, показання свідків тощо.
— Пряма лінія? Телефонують з Каховського району: скажіть, будь ласка, чи відбулися зміни у термінах оренди земельних ділянок?
— Ніяких змін з цього приводу не відбулося. Договори оренди укладаються на 7—49 років. Максимальний розмір орендної плати — 12% від нормативної грошової оцінки землі, якщо на безконкурентних засадах, в іншому випадку може бути й вищий.
— Скажіть, будь ласка, скільки землі можна отримати безкоштовно?
— Відповідно до статті 121 Земельного кодексу України, держава може передати громадянинові не більше двох гектарів для ведення особистого селянського господарства, для ведення садівництва — не більше 0,12 га. На будівництво житлового будинку в місті і селах виділяють різні площі землі, в селі можна одержати не більше 0,25 га, в селищах — не більше 0,15 га, а в місті — 0,1 га. Для дачного будівництва в законі передбачено не більше 0,1 га і для гаража — не більш 0,01 га. Безкоштовно приватизувати можна кожну з видів ділянок тільки один раз, незалежно від того, чи є земля у членів родини.
— Пряма лінія? Телефонує Зінаїда Лук’янівна з Зеленівки. Скажіть, будь ласка, скільки коштує кадастровий номер? Адже у мене є державний акт на право власності на землю, проте кадастрового номера немає…
— Перш за все, у сертифікованих землевпорядників треба розробити технічну документацію зі встановлення меж ділянки. Вартість цієї послуги — договірна. Один сертифікований землевпорядник може запросити 500 гривень, інший — 800. Фіксованої ціни за розробку технічної документації в країні немає. Держгеокадастр не розробляє такої технічної документації.
— Доброго дня! Я з Голопристанського району, а питання таке: що можете порадити, коли орендар не виплачує в строк орендну плату? Як запобігти цій ситуації в подальшому?
— Варто у договорі оренди передбачити штрафні санкції для орендаря. Найбільш поширеними та простими, з точки зору визначення та застосування, є неустойка, яка за цивільним законодавством має два види: штраф та пеню. Також законом передбачено сплату боржником 3 відсотків річних (якщо більший розмір не передбачено в договорі) та індексу інфляції. При цьому слід мати на увазі, що пеня та відсотки можуть бути застосовані лише у разі невиконання орендарем обов’язку зі сплати грошових коштів. Якщо орендна плата визначена у натуральній формі, то слід застосовувати штраф, який може бути виражений у грошовому еквіваленті або в тій же натуральній формі. Додам, що сплата штрафних санкцій здійснюється додатково та не звільняє від обов’язку сплатити орендну плату у визначеній договором формі.
— Пряма лінія «Нового дня»? Вас турбує Андрій Денисович з Борозенської сільської ради Великоолександрівського району. Як можна примусити людину повернути в користування громади проїжджу частину дороги, яку ця людина «приватизувала»? Найцікавіше те, що цей «приватизований» проїзд є на карті села, однак цього, як виявляється, замало!
— Слід звернутися до районного відділу Дергеокадастру. Там є державний інспектор з контролю за використанням та охороною земель. Напишіть заяву щодо перевірки законності надання цього проїзду в користування такій-то особі. Інспектор має розібратися й надати відповідь.
— З Бериславського району телефонують. Таке запитання: чи має право орендар без згоди власника земельної ділянки передати її в оренду іншому користувачу?
— Передати земельну ділянку в суборенду можна лише за згодою власника тієї ділянки, якщо інше не передбачено договором оренди.
— Доброго дня! Хотілося б почути чітку відповідь на таке питання: чи треба обмінювати державний акт на право постійного користування земельною ділянкою на державний акт, що засвідчує право власності?
— Земля, передана у постійне користування, не переходить до спадкоємців. У даному випадку зазначена ділянка входить до земель запасу державної власності. Якщо хочете отримати земельну ділянку у власність, то треба звернутися до Головного управління Держгеокадастру в Херсонській області з відповідною заявою: «Прошу надати дозвіл на розробку технічної документації щодо встановлення та відновлення меж». Необхідно виготовити цю технічну документацію, внести відомості до Державного земельного кадастру і потім знову звернутися до нас, щоб усе це затвердити. І вже тоді земельна ділянка перейде у власність. Тобто можна розпоряджатися нею за своїм бажанням, у тому числі передати у спадок.
— Пряма лінія? Турбує Олег Пустовой з Нової Каховки. У 2003 році моя сім’я придбала у місті півбудинку. Господар другої половини — старенька вдова, яка не стала спадкоємцем і не має права на приватизацію. Сьогодні ми живемо в квартирі, а свою частку будинку виставили на продаж. Але без кадастрового номера продаж неможливий. Господарі-сусіди іншої половини ставати спадкоємцями не бажають, тож і приватизацією займатися не будуть. Без загальної з сусідами приватизації ми не можемо узгодити свою ділянку і отримати кадастровий номер на землю! Ми навіть отримали від міської ради дозвіл на виділення нашої частки в натурі, але в земельному відділі сказали, що приватизувати таким чином нашу ділянку і отримати кадастровий номер неможливо. Потрібно тільки спільно з сусідами цим займатися. Яким чином діяти, щоб зробити цю справу самим? Не може бути так, що це замкнене коло. Якесь рішення має бути?
— Раджу звернутися до нотаріуса для укладання цивільно-правової угоди щодо відчуження належної вам на праві власності частини домоволодіння без кадастрового номера на земельну ділянку — у зв’язку з неможливістю формування земельної ділянки.
— Дякую!
Зв’язок з читачами забезпечував Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал