Злочин без покарання на Херсонщині
Керівник комунального підприємства облради сухим з води вийшов
Замість зарплати — подачка на бідність
Правоохоронці Херсонщини, із суддями включно, так «старанно» обороняють конституційні права громадян, що громадянам від цього плакати хочеться. Натомість злочинці аплодують: адже саме завдяки прокурорам, слідчим та суддям вдається сухими з води виходити! Свіжий приклад – процес над керівником комунального підприємства Херсонської обласної ради «Генічеське бюро технічної інвентаризації». Перевірка Головного управління Держпраці у Херсонській області виявила, що у КП «Генічеське БТІ» накопичилися борги по зарплатах (досить низьких, до речі) на суму понад 137,7 тисяч гривень – 22 співробітники вчасно не отримували її місяцями. Їм видавали по двісті-чотириста гривень, подачками на хліб та воду.
Як передбачає законодавство, матеріали перевірки передали до Генічеського відділення Національної поліції. Там за фактом умисної невиплати зарплат порушили кримінальне провадження. У ході слідства з’ясувалося, що директор БТІ ще й надавав статистичні звіти, скріплені печаткою та власним підписом. А в них йшлося, що жодних боргів з оплати праці підприємство не має. У свою чергу, «підправленою» статистикою охоче користувалася Херсонська обласна рада для створення картинки благополуччя нібито підконтрольних громаді господарських структур. Тобто комунальники дурили орган місцевого самоврядування, а той – виборців! Скандальний епізод кваліфікували як службове підроблення (стаття 366 КК України). І він також поповнив справу.
Гроші були – платити не хотілося
Та ось дійшло до слухань, які проводилися вже в суді Іванівського району Херсонщини. Підсудний винним себе не визнав, виправдовуючись, що у підприємства знизилися надходження, й зарплату виплачувати просто не було з чого. І підроблений звіт складала головний бухгалтер, а він його просто «підмахував». Та судово-економічна експертиза довела, що насправді фінансові резерви для вчасного розрахунку з працівниками все ж існували. Але «використовувалися на інші потреби», дізнаємося з вироку. І суми, що витрачалися на виплату податків і зборів, купівлю товарів та послуг тощо у 5,7 разів перевищували власне борги з зарплат. Тож можливість справно розраховуватися з людьми за їхню чесну працю все-таки була, але зарплату платили в останню чергу. Хоча треба було – в першу!
Словом, у суді пролунало слово «винен». Тепер уже колишнього начальника Генічеського БТІ зобов’язали сплатити 17 тисяч гривень штрафу та на два роки позбавили права обіймати посади, пов’язані з виконанням організаційно-розпорядницьких функцій. Вважаєте, справедливість восторжествувала? Ага, тримайте ширше кишеню! Бо той же Іванівський райсуд звільнив засудженого від відбування призначеного покарання «у зв’язку з закінченням строку давності».
Справедливість запізнилася на п’ятирічку
Матеріали про існування в КП «Генічеське БТІ» заборгованості із зарплати, отримані від фахівців Головного управління Держпраці, поліція району внесла до Журналу обліку заяв і повідомлень про вчинення кримінальних правопорушень ще 24 березня 2016 року. Слідство мало тривати два місяці, але натомість підозру керівнику комунального підприємства оголосили більше ніж через рік – 26 липня 2017 року. Де потім припадала пилом ця справа, невідомо. Але термін давності по ній остаточно вичерпався 1 червня 2020 року – за два з лишком місяці до винесення вироку. Тож іванівські служителі Феміди із полегшенням відправили справу до архіву. І всі начебто виконали свої посадові обов’язки: слідчі розслідували, прокурори здійснювали процесуальне керівництво,судді виносили вирок. От тільки чого вартий той вирок, якщо насправді злочинець не поніс ніякого покарання?
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал