Зміни в пенсіях та сервіси для їх отримувачів на Херсонщині
Про зміни в пенсійному забезпеченні та адаптування приміщень відділів Пенсійного фонду під обслуговування маломобільних груп населення під час прес-конференції розповіла заступник начальника головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області Людмила Тарнавська.
З 1 липня виплати зростуть
Як зазначалося, на обліку в органах Пенсійного фонду області перебуває 286 тисяч пенсіонерів, з яких 11,5 тисячі — пенсіонери силових структур. У червні потреба в коштах на фінансування пенсій складала майже 749 млн. грн., в тому числі понад 54 млн. грн. — пенсій військовослужбовцям. Середній розмір пенсії по області нині складає 2491,78 грн., пенсій пенсіонерів силових структур – 4363,16 грн. Поточного року двічі змінюється прожитковий мінімум, перша зміна — в липні (1564 грн.), до цього розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність з 01.12.2018 р., був 1497 грн. Органами ПФУ в області здійснюється підготовка до проведення перерахунку пенсій з урахуванням нового розміру прожиткового мінімуму для забезпечення виплати пенсії в нових розмірах. Зростуть мінімальні виплати, які передбачені за різними законодавчими актами. Будуть перераховані мінімальні пенсії за віком, по інвалідності, у зв’язку зі втратою годувальника. З 1 липня мінімальний розмір пенсії на одного утриманця не може бути меншим за 1564 грн.; на двох – 1876,8 грн., на трьох і більше – 2346 грн. Будуть перераховані й мінімальні виплати особам, які отримують пенсію за «військовим» законом, — не нижче прожиткового мінімуму. А одержувачам пенсій у зв’язку зі втратою годувальника за «військовим» законом мінімальний розмір пенсії не може бути меншим за 3128 грн. на одного утриманця. До 1 липня такий розмір становив 2994 грн.
Зросте також мінімальний розмір «шахтарської» пенсії — з 1 липня він становитиме 4692 грн. Перерахунку підлягають і розміри надбавок та підвищень до пенсій: ветеранам війни; жертвам нацистських переслідувань; особам, яким виповнилося 100 років; за особливі заслуги перед Україною; державна соціальна допомога на догляд інвалідам війни.
Якщо за розрахунком, наприклад, при стажі 20 років, розмір пенсії є меншим за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлюється державна адресна допомога до цієї величини, тобто до 1564 грн.
Для підвищення пенсій знадобиться 20 млн. грн.
З 1 липня змінено розміри державної адресної допомоги інвалідам війни — з І групою інвалідності та ІІ і ІІІ групами, учасників бойових дій Другої світової війни, які досягли 85-річного віку. У інвалідів І групи розмір пенсії не може бути меншим за 650% прожиткового мінімуму — 10166 грн. У осіб з ІІ групою – 8211,00 грн.; з ІІІ групою – 5630,40 грн.
Пенсія за особливі заслуги перед Україною виплачується понад встановлений мінімальний розмір пенсійної виплати. Кількість таких одержувачів щомісячної державної адресної допомоги в області — 389 осіб.
Пенсіонерам, які одержують пенсію за Законом України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та мають страховий стаж не менше 35 років у чоловіків та 30 — у жінок, розмір пенсійної виплати з 1 липня не може бути меншим за 2000 грн.
Буде проведено перерахунок пенсій і 250 військовозобов’язаним, призваним на військові збори, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження військової служби (зборів) і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Додаткові видатки на проведення липневого перерахунку пенсій складуть більше 20 млн. грн. Перерахунок не потребує додаткового звернення пенсіонерів до органів Пенсійного фонду України (крім випадків переведення з одного виду пенсії на інший, повідомлення про працевлаштування чи звільнення з роботи).
Працюючим пенсіонерам виплати не перерахують
Працюючим пенсіонерам перерахунок в зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму розміру пенсії не проводиться. Пенсіонерам, які працюють, проводять діяльність з отриманням доходу, такий перерахунок здійснюється після звільнення з роботи або припинення такої діяльності, з урахуванням прожиткового мінімуму, який встановлено на дату звільнення або припинення такої діяльності. Але пенсіонерам, які мають стаж 30-35 років пенсія буде нарахована з доплатою до 2000 грн., незалежно від факту працевлаштування. Визначальним для цієї доплати є наявність повного страхового стажу.
Які зміни пенсій ще відбудуться цьогоріч?
Наступний перерахунок – у грудні, коли буде застосовано новий прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність на рівні 1638 грн., внаслідок чого будуть проведені перерахунки мінімальних пенсійних виплат та надбавок до пенсій, залежних від цього показника за аналогією липневого перерахунку.
Загалом цей рік є активним на перерахунки пенсій. Основні з них: у січні в зв’язку із затвердженням нових розмірів мінімальної заробітної плати на рівні 4173 грн. Також з січня проведено ІІ етап перерахунку пенсіонерам силових структур та військовим. З березня проведено осучаснення пенсійних виплат, перераховано пенсії 262 тис. громадян (91% з тих, що перебувають на обліку). Прийнята Урядом постанова від 20.02.2019 визначила механізм щорічного осучаснення пенсійних виплат, наступне осучаснення — в березні наступного року.
Людям з обмеженими фізичними можливостями відділення фонду стають доступнішими
Піклування про людей з інвалідністю та обмеженими фізичними можливостями є забезпеченням рівного доступу всіх відвідувачів, комфортного та безперешкодного їх перебування в сервісних центрах, можливості отримання будь-яких послуг. Кожен вхід до сервісного центру обладнано пандусом, що відповідає всім технічним нормам, та кнопкою виклику. Для людей з вадами зору всі приміщення забезпечені засобами тактильного орієнтування, табличками та знаками доступності, дубльованими шрифтом Брайля. В 6 районах, де є технічна можливість облаштовано туалетні кабінки для інвалідів-візочників. Біля адмінбудівель управлінь виділено паркувальні місця з відповідними позначками. В сервісних центрах зали очікування обладнано зручними меблями та забезпечені питною водою. Упорядковуючи приміщення для створення комфортних умов перебування, першочерговою метою залишається коректний, індивідуальний та чуйний підхід до кожного відвідувача, запевнила Людмила Тарнавська.
Віддалені робочі місця: як отримати послугу за місцем проживання чи дистанційно?
Щоб отримати послугу за місцем проживання без виїзду до райцентру проводиться прийом громадян в сільських та селищних радах, ОТГ, Кочубеївському та Новоолексіївському ЦНАПах, де згідно з укладеними угодами виділені робочі місця та узгоджені графіки прийому, про що сповіщено населення. Загалом створено 52 віддалених робочих місця. У Херсоні в центрі надання адмінпослуг постійно працює спеціаліст, який щодня проводить прийом з будь-яких питань.
Також створені можливості звернутися за допомогою по скайп-зв’язку, через веб-портал електронних послуг ПФУ. За їх допомогою можна отримати роз’яснення, направити звернення, записатись на особистий прийом, подати заяву на отримання довідок тощо. Інформацію з питань пенсійного забезпечення можна отримати за телефонами «гарячих» ліній: 35-39-02 (головне управління), 45-39-38 (відділ військовослужбовців та деяких інших категорій громадян), 42-95-71 (відділ обслуговування громадян у м. Херсоні). Жителів Криму обслуговують Новотроїцьке, Генічеське, Каланчацьке та Чаплинське відділення ПФУ. Внутрішньо переміщених осіб обслуговують усі відділення в області на загальних підставах.
Олена НЕЧИПУРЕНКО
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал