Зміни заради розвитку Херсонщини
У Херсоні в форматі круглого столу відбулося обговорення змін до Конституції України в частині місцевого самоврядування та територіальної організації державної влади «Майбутнє місцевого самоврядування: погляд громад Херсонщини», в якому взяли участь представники органів місцевого самоврядування, депутатських корпусів, голови місцевих рад, у тому числі ОТГ, експерти, зокрема, регіональні консультанти Асоціації міст України та представники ЗМІ.
Як зазначалося, зміни до Конституції у частині децентралізації доопрацьовуються спільно з органами місцевого самоврядування та їх асоціаціями, членами яких є міські, селищні та сільські ради. Наразі розглядаються зауваження та пропозиції від територіальних громад Херсонщини.
Нагадаємо, що Президент відкликав проект Закону «Про внесення змін до Конституції України (щодо децентралізації влади)» №2598 від 13.12.2019 р. для його доопрацювання з усіма зацікавленими сторонами з метою завершення реформи місцевого самоврядування та територіальної організації центральної влади, забезпечення балансу загальнодержавних та місцевих інтересів, створення комфортного життєвого середовища жителів міст, селищ, сіл, забезпечення цілісності країни. Всі напрацьовані під час обговорення документи будуть спрямовані Президенту, Верховній Раді та Кабміну для врахування пропозицій, висловлених при публічному обговоренні.
Учасники круглого столу детально розглянули концепцію АМУ щодо змін до Конституції. Насамперед зацікавлення викликало обговорення тих аспектів, що безпосередньо стосуються реалізації повноважень місцевими радами. Учасники цілком поділяють думку, що державне втручання у власну компетенцію органів місцевого самоврядування є недопустимим і що місцеве самоврядування є основою громадянського суспільства та запорукою демократії. Присутні висловили схвалення того, що виключно суд, а не префект, зупиняє, визнає незаконними дії та рішення органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб.
Дискусію викликало запропоноване запровадження дворівневого місцевого самоврядування: первинний рівень – муніципалітет (один або кілька населених пунктів з навколишніми територіями) та вторинний – область (спільні питання жителів муніципалітетів області).
Своїми думками з цього приводу поділилися голови Горностаївської ОТГ Дмитро Ляхно, Музиківської – Олександр Лейбзон, помічник народного депутата Ігоря Колихаєва, депутат Горностаївської селищної ради Юрій Васильєв, експерт з питань місцевого самоврядування Іван Лопушинський, депутат Херсонської міськради Віталій Урбанський, секретар Білозерської селищної ради Євген Шепель та інші. Учасники обговорення також цілком погоджуються, що необхідно зберегти на рівні муніципалітету модель сильного мера – виборної посадової особи, яка очолює виконавчий орган муніципальної ради та головує на засіданнях відповідної ради. Обговорювали компетенції органів місцевого самоврядування, їх повноваження. Наголошували на тому, що призупинення та скасування актів органів місцевого самоврядування мають здійснюватися виключно в судовому порядку, а роль префектів у проекті змін надто перебільшена. Державний нагляд за делегованою державою компетенцією має здійснюватися територіальними представництвами органів державної влади у визначеному законодавством порядку.
Окрім обговорення безпосередньо змін до Конституції, голови громад висловлювали власну точку зору на проблеми, які виникають у діяльності органів місцевого самоврядування через правові колізії, недосконалість вітчизняного законодавства. Йшлося про найбільш гострі проблеми, які потребують якнайшвидшого врегулювання. Відтак учасники з досвіду ділилися власним баченням та пропозиціями, котрі мають максимально «відкоригувати» законодавство для дотримання інтересів територіальних громад та їх жителів.
Ксенія АЛІСОВА.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал