ЗНО-2020 в умовах карантину: перші підсумки на Херсонщині
– Незвичайний навчальний рік, особливі умови та суворе дотримання обмежувальних заходів під час складання сесії ЗНО, – так охарактеризувала особливості цьогорічної організації та проведення зовнішнього незалежного оцінювання в умовах карантину начальник управління освіти і науки Херсонської облдержадміністрації Ірина Дробиш під час пресконференції.
Передусім подбали про створення безпечних умов на пунктах тестування в комплексі з організованим підвезенням учнів у супроводі педагогів та медпрацівника. Кількість зареєстрованих осіб на ЗНО (понад 11 тисяч) виявилася суттєво більшою, аніж фактична явка. Адже у зв’язку з карантином тим, хто не планував вступати до вишів, дозволили ЗНО не складати. 18 червня Верховна Рада ухвалила закон, відповідно до якого учнів шкіл, закладів профтехосвіти та студентів коледжів, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти в 2019-2020 навчальному році, звільнено від державної підсумкової атестації (ДПА). Вони мали право пройти її за власним бажанням.
Нагадаємо, що реєстрація для участі в ЗНО тривала з 3 лютого до 24 березня, на час якої було відкрито 4 консультаційно-реєстраційних пункти в Херсоні, Новій Каховці та Генічеську. Загалом на сесіях ЗНО в області працювало 44 пункти тестування, куди залучили близько 2600 педагогічних та науково-педагогічних працівників, резюмував директор Херсонського регіонального центру оцінювання якості освіти Максим Кирпенко. Найбільше учасників зареєструвалося на проходження ЗНО з української мови та літератури, історії України та математики. Відповідно, і явка на них була найвищою. ЗНО відбувалося з 25 червня до 17 липня.
– Основні зміни в процедурі його проведення були пов’язанні з гарантуванням безпеки на пунктах тестування. Допуск учасників розпочинався раніше з метою їх розконцентрації під час процедури ідентифікації, – пояснила Ірина Дробиш. – Обов’язковими були дотримання маскового режиму, процедура термометрії та чергування на пунктах тестування одночасно двох медпрацівників. Забезпечення масками враховувало їх зміну через обумовлений проміжок часу.
Засобами захисту та дезінфекції пункти були забезпечені на благодійній основі двома організаціями. Також чітко відпрацьовано алгоритм взаємодії управлінь та відділів освіти, райдержадміністрацій, органів місцевого самоврядування, Нацполіції, Держпродспоживслужби та ін.
– У процесі проведення основної сесії характерними були порушення процедури проведення ЗНО – наявність мобільних пристроїв, друкованих, рукописних матеріалів, засобів зчитування та збереження інформації, телефонів та навушників, – зазначив Максим Кирпенко.
Загалом 12 випадків виявлення таких порушень коштували учасникам видалення з аудиторій. Нестандартними видалися умови проведення деяких тестів у 40-градусну спеку. Доводилося враховувати й це, через що обирали аудиторії не з сонячного боку, ретельно їх провітрювати з раннього ранку, додатково затіняти вікна, розповідає Ірина Дробиш та дякує за чітку взаємодію всім причетним до організації процесу, в тому числі керівникам закладів освіти.
Певна невизначеність через карантинні обмеження існувала ще на етапі пробного ЗНО, яке таки довелося проводити дистанційно.
– Сьогодні ми проводимо вже додаткову сесію, яка триватиме до 10 серпня, і до якої ми готувалися не менш ретельно, ніж до основної, –запевнив Максим Кирпенко. – У ній беруть участь до 180 осіб. Це учасники з тимчасово окупованих територій, демобілізовані воїни, особи, що з поважних причин не змогли взяти участь у основній сесії, а також учасники, котрі перебувають у місцях позбавлення волі.
Для визначення результатів ЗНО з кожного предмета встановлюється «пороговий бал». При Херсонському регіональному центрі оцінювання якості освіти було створено експертні групи, що працювали над виробленням регіонального «порогового балу». До цього було залучено 78 педагогічних та науково-педагогічних працівників, які за технологією визначали рівень знань мінімально підготовленого абітурієнта.
До 29 липня будуть визначені останні результати ЗНО. Вже за першими підсумками маємо учасників, котрі отримали по 200 балів з математики, – це 3 учня Херсонського фізико-технічного ліцею міської ради та випускник Херсонського ліцею обласної ради. Ще 3 учасника отримали найвищі бали з фізики – це вихованці херсонських фізико-технічного ліцею та спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 30 з поглибленим вивченням предметів природничо-математичного циклу та англійської мови, а також Дудчанського загальноосвітнього об’єднання «дитячий садок – школа І-ІІІ ступенів – позашкільний заклад» Нововоронцовського району. А випускник Херсонського фізико-технічного ліцею Віталій Кобцов отримав максимальні бали одночасно з двох дисциплін – з фізики та математики. Педагоги, чиї учні досягли найвищих результатів, будуть відзначені під час серпневої конференції освітян. Після публікації фінального звіту Українського центру оцінювання якості освіти про остаточні підсумки ЗНО стане відома загальна картина та рейтинги по регіонах та по навчальних закладах.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал