Состав редакции

/images/redaktors/gupinaav.jpeg

Жупина Анатолий Владимирович

Главный редактор.

e-mail:   newday@ukr.net

Тел.: (0552) 45-43-60, 33-44-00, 45-43-59.

images/redaktors/gupinalm.jpeg

Жупина Людмила Михайловна

Первый заместитель

главного редактора.

Тел. (0552) 45-49-24.

 

/images/redaktors/yaitskiyam.jpg

Яицкий Анатолий Николаевич

Заместитель главного

редактора.

Тел. (0552) 45-46-21.

Весь состав редакции...
ПРЕСС-КЛУБ "НОВЫЙ ДЕНЬ"                                                 ГОСТИ ПРЕСС-КЛУБА

Если вопросы, которые вас волнуют, стоят того, чтобы сформировать общественное мнение или получить широкий резонанс, обращайтесь в независимый  пресс-клуб «Новый день», который объединяет несколько десятков средств массовой информации не только Херсонщины, а и представителей общенациональных СМИ в нашем регионе…

«Пацієнти лікарів зараз не цікавлять»
Новости - Медицина
27.04.2017 11:05

4

Завдяки медичній реформі українці зможуть самі обирати собі сімейного лікаря, лікуватися без хабарів і оплати за медичні послуги готівкою, а самі медустанови переведуть на міжнародні медичні протоколи лікування.

Без розмов про велику кількість людей, котрі потребують дуже дорогого лікування, нині не проходить практично жодне засідання виконавчого комітету Новокаховської міськради. Про різке збільшення звернень від онкохворих із проханням надати матеріальну допомогу на лікування говорить і голова Горностаївської райради Сергій Карпеченко. Проблема набула таких масштабів, що депутати цієї райради на одній з останніх своїх сесій прийняли звернення до Міністерства охорони здоров’я і Кабінету Міністрів з проханням максимально прискорити процес впровадження в державі страхової медицини. Вони вважають: якщо з цим не затягувати, хворі матимуть шанс вижити. «Запропонована система дозволить створити умови для найбільш повного задоволення потреб населення в одержанні доступної і високоякісної медичної допомоги, суттєво зменшити навантаження на державний та місцеві бюджети, зменшити частку тіньової медицини в системі медичного забезпечення», — переконані вони.

Але як вирішити подібні проблеми? Це питання ми адресували заступнику міністра охорони здоров’я Павлу Ковтонюку, котрого називають головним ідеологом реформи вітчизняної медицини. Його команда планує здійснити це за 3 роки, для чого нею розроблений пакет законодавчих змін, що стосуються переходу на страхову модель фінансування медицини і реформи в первинній медичній допомозі і госпитальних округів.

— Суть реформи якраз у тому, щоб кожна людина розуміла, на що вона зможе розраховувати від держави, — так Павло Ковтонюк коментує звернення Горностаївської райради. — Хвороби завжди приходять неочікувано, і українці перед ними є фінансово не захищеними. А щоб вони не потребували вартісного лікування, необхідно мати сильну первинну ланку, що є звичайною світовою практикою. В Україні все навпаки — на первинну ланку припадає лише до 20% звернень пацієнтів. Це призводить до того, що вони з часом доживають до тяжких станів і потребують уже дорогого стаціонарного лікування. А треба лише підсилити первинну медичну допомогу. В Херсонській області, до речі, є хороший приклад цього. У Скадовському районі був реалізований пілотний проект, про­фінансований американським урядом, завдяки якому вдалося перебудувати систему, і це дало фантастичний результат: кількість звернень до стаціонарів суттєво зменшилася, але самі люди залишилися здоровими. Я був там особисто і залишився вражений побаченим!

Уже з 1 липня Павло Ковтонюк обіцяє запровадити в Україні у тестовому режимі модель національного солідарного медичного страхування зі 100-відсотковим покриттям видатків на лікування людей на рівні первинної допомоги. Ніяких додаткових виплат з кишень українців на державний гарантований пакет медпослуг не буде. «Бо українці і так його оплачують — через загальні податки, навіть якщо людина не працює або отримує зарплату «в конверті». Так, у минулому лише році кожен українець сплатив таким чином на медицину 1764 грн. Тепер же ці виплати за громадян здійснюватиме єдиний національний страховик — Національна служба здоров’я України (НСЗУ)», — говорить заступник міністра. Виплати почнуться вже в липні. Цьогоріч за кожного пацієнта, котрий підпише відповідну декларацію, НСЗУ буде сплачувати за єдиним тарифом — у середньому 210 грн. (він залежатиме від віку людини). Припинити виплати на первинній ланці за пацієнтів, які не припишуться у сімейного лікаря, планується з 2018 року.

Павло Ковтонюк підкреслює, що нині в Україні люди переплачують великі гроші за медикаменти, купуючи ліки, що не мають ніякої доказової бази або взагалі не потрібні при лікуванні. Сама реформа передбачає запровадження міжнародних медичних протоколів, дотримування яких буде суворо контролюватися. Очікується, що це призведе до суттєвого зменшення вартості лікування. «Зникнуть і готівкові відносини між пацієнтами і лікарями. Думати про гроші в момент надання медичної допомоги ніхто не буде, — підкреслює Ковтонюк. — Держава повністю компенсуватиме невідкладну, первинну і паліативну допомогу. Якщо ж стан або захворювання не вимагають невідкладного лікування, його вартість частково покриє НСЗУ, решту — сам пацієнт або той чи інший страховий фонд. У будь-якому разі пацієнту доведеться сплачувати за це значно менше, ніж це він робить нині, але відбуватися це буде цілком офіційно, у безготівковій формі за чітко визначеними тарифами».

Головним у реформі є також те, що пацієнтам запропонують самостійно обирати собі сімейного лікаря, незалежно від місця їх проживання чи реєстрації і форми власності — чи працює лікар у комунальній лікарні, приватній, чи зареєстрований фізичною особою-під­приємцем. А держава припинить фінансувати медустанови напряму. «Нині замість того, аби сплачувати за кожного з нас, держава «спалює» гроші, утримуючи величезні площі лікарень і амбулаторій, сплановані за нормативами 1970-х. Проте на закритті їх ми наполягати не будемо. Якщо місцеві громади захочуть закривати «дірки» в бюджеті своїх медустанов — вони зможуть це робити. Але держава сплачуватиме кошти виключно за пацієнта», — додає він.

Розповіли ми Павлу Ковтонюку і про те, що в деяких районах лікарі відмовляються від спілкування з журналістами, представниками влади і навіть хворими. «Це свідчить тільки про те, що такі лікарі не зацікавлені в пацієнтах, — вважає заступник міністра. — Проблема ця системна, бо лікарям нині платять незалежно від того — подобаються вони вам чи ні, добре працюють чи ні. Їм платять лише за те, що вони існують. Лікарня існує, вона виставляє нам рахунки на зарплату, комунальні послуги і говорить: «Платіть!». А як вона там лікує і кого — нікому не відомо. Коли ми змінимо таку систему, лікар, який не зможе якісно лікувати людей, до кого не підуть пацієнти, просто не отримуватиме кошти. Мені здається, завдяки цьому медицина зможе повернутися обличчям до людей. Лише фінансовими стимулами ми можемо зробити її орієнтованими на пацієнтів».

Реформа також дозволить суттєво підвищити і зарплату медикам. За словами Ковтонюка, вони зможуть отримувати не менше, ніж патрульні поліцейські й в окремих випадках до 15 тисяч гривень. А то й більше, адже в рамках децентралізації багато можливостей відкриється в новостворених ОТГ. «За рахунок автономії медустанов і спрощення процедури ліцензування об’єднані територіальні громади зможуть самі наводити лад в своїй медичній галузі, — пояснює він. — У сільській місцевості буде простіше ще й через відсутність конкуренції у місцевих лікарів, на відміну від великих міст. Ми провели опитування серед випускників медичних вишів з приводу того, що їм потрібно, аби поїхати працювати у село? Вони відповіли: наявність базової інфраструктури (дитсадок, школа), автомобіль (хоча б службовий) і достатній дохід. Останнє через НСЗУ ми зможемо забезпечити, а решта вимог цілком по кишені ОТГ. Так, не факт, що всі випускники одразу поїдуть у села. Але якщо ми будемо запроваджувати в медицині здорові фінансові механізми, все потроху почне підніматися. Якщо ж нічого не робити, то нічого і не зміниться».

Олег БАТУРІН.

Херсон — Київ — Херсон.