Состав редакции

/images/redaktors/gupinaav.jpeg

Жупина Анатолий Владимирович

Главный редактор.

e-mail:   newday@ukr.net

Тел.: (0552) 45-43-60, 33-44-00, 45-43-59.

images/redaktors/gupinalm.jpeg

Жупина Людмила Михайловна

Первый заместитель

главного редактора.

Тел. (0552) 45-49-24.

 

/images/redaktors/yaitskiyam.jpg

Яицкий Анатолий Николаевич

Заместитель главного

редактора.

Тел. (0552) 45-46-21.

Весь состав редакции...
ПРЕСС-КЛУБ "НОВЫЙ ДЕНЬ"                                                 ГОСТИ ПРЕСС-КЛУБА

Если вопросы, которые вас волнуют, стоят того, чтобы сформировать общественное мнение или получить широкий резонанс, обращайтесь в независимый  пресс-клуб «Новый день», который объединяет несколько десятков средств массовой информации не только Херсонщины, а и представителей общенациональных СМИ в нашем регионе…

Паспортний ажіотаж не вщухає
Новости - Общество
01.11.2017 09:23

Через масові затримки з видачею біометричних закордонних паспортів українцям доводиться відкладати поїздки до Європи.

Аби без затримок отримати закордонний паспорт, 35-річному каховчанину Андрію довелося сплатити 6600 гривень і витратитися на дві поїздки до Києва. Документ йому був потрібен для виїзду на роботу: чоловік працює в одній з судноплавних компаній Європи.
— Той ажіотаж, що я бачу в Каховці і в інших регіонах з оформленням та затягуванням видачі паспортів, є абсолютно штучним, — стверджує Андрій. — Без проблем можна все отримати тільки за допомогою "рєшал". Я знайшов потрібні мені контакти через інтернет, сплатив 6600 грн. за оформлення паспорта на рахунок вказаної особи. Після цього мені призначили час і кабінет в одному з відділів міграційної служби в Києві, де на мене вже чекали. Весь процес оформлення паспорта відбувався під час обідньої перерви. Ніхто грошей там не торкався, все проходило у вільний від роботи час — формально все було цілком законно. Через тиждень паспорт був готовий.
Тим, хто не захотів домовлятися з "рєшалами" або їхати оформлювати паспорт до сервісних центрів, пощастило значно менше. Як і влітку, дуже складно навіть просто потрапити до потрібного кабінету в районних секторах міграційної служби. Хоча представники останньої в численних інтерв’ю в липні стверджували, що ажіотаж повинен "ось-ось" вщухнути, черги за паспортами меншими не стали. В Каховці, як і в липні, займати чергу до паспортного стола починають з п’ятої години ранку.
Проте до цієї проблеми додалася ще одна, значно серйозніша. Міграційна служба почала масово затримувати видачу закордонних паспортів. Причому затримувати дуже серйозно — на 2,5 і більше місяців. Станом на 24 жовтня у тій же Каховці видавали паспорти, заявку на оформлення яких були подані до 3 серпня!
— Я подав документи на оформлення 19 серпня і мав отримати паспорт на руки не пізніше 15 вересня. Однак у міграційній службі кажуть, що в кращому випадку я зможу його отримати після 15 листопада. А, може, значно пізніше — принаймні, жодних гарантій щодо термінів вони надавати відмовляються. У мене є знайомі, які подавали документи в паспортному столі ще наприкінці липня і теж нічого не отримали, — розповів каховчанин Сергій.
— Затримки з видачею паспортів справді існують. Нам пояснюють це тим, що державне підприємство "Поліграфічний комбінат "Україна" не встигає виготовляти документи. З чим це пов’язано — нам не відомо, — коментує начальник Каховського районного сектору управління ДМС у Херсонській області Світлана Бережна.
Втім, за її словами, завжди можна спробувати пришвидшити оформлення паспортів у разі відрядження або іншої необхідності поїздки за кордон. Для цього вона радить написати листа на електронні адреси ДМС і поліграфкомбінату та додати до нього копії квитків та будь-які документи, що підтверджують мету поїздки. "У нас траплялися випадки, коли дітям було потрібно виїжджати за кордон на змагання. І такі звернення допомогли їм отримати паспорти швидше", — говорить вона.
У свою чергу речник Державної міграційної служби Сергій Гунько в численних інтерв’ю радить усе ж таки дочекатися отримання паспорта і лише після цього бронювати квитки та житло, транспорт і планувати закордонні подорожі. Проте ані він, ані жоден інший чиновник не поспішає називати строки, коли нарешті може вщухнути штучно створений самою державою ажіотаж. А значить, він може тривати як завгодно довго і навіть посилюватися — що, власне, ми й спостерігаємо.
Те, що цей ажіотаж створений справді штучно, доводить і неготовність влади впоратися з великою кількістю звернень щодо оформлення закордонних паспортів, і випадки, подібні до того, що стався з каховчанином Андрієм. Також у даній ситуації держава відверто дискримінує жителів глибинки. Адже в Києві або навіть Херсоні є значно більше можливостей для оформлення паспорта в зручних умовах, без шалених черг і зайвих нервів — на відміну від Каховки, Верхнього Рогачика або Чаплинки. Відсутні в районах і візові центри, що дозволили б жителям глибинки на місці оформити шенгенську візу в паспорти старого зразка.
До того ж, держава і тільки держава разом із усіма відповідними органами винна в створенні проблеми. Задля її вирішення було б достатньо запровадити оформлення біометричних паспортів для виїзду за кордон значно раніше, хоча б років 5—7 тому. Тим більше, що для багатьох країн Європи подібні документи давно не є дивиною.
Затягнувши цей процес до останнього, а також не підготувавшись як слід до підвищеного попиту на паспорти з впровадженням безвізового режиму з ЄС для власників біометричних документів, Державна міграційна служба України і уряд фактично повернули паспортні столи до стандартів минулого століття. А коли є шалений попит, не дивно, що з’являються і пропозиції "порєшать" усе за додаткову винагороду.
Олег БАТУРІН.