«БТРи поїхали, осад лишився…»
20 січня Херсон спантеличили фото, опубліковані в соцмережах: на вулицях мирного обласного центру прикордонного регіону виставлено БТРи. Пізніше в ЗМІ облетіла новина, що в будинках колишнього голови Херсонської облдержадміністрації та його першого екс-заступника, а також у діючого голови обласної ради нібито проведені обшуки. На кого «нагонили страх» військовою бронетехнікою, розповіли під час прес-конференції 21 січня адвокати голови облради Владислава Мангера Дмитро Ільченко та Андрій Мурашкін.
Вони висловили власну точку зору на події, що відбувалися за участю різних підрозділів правоохоронних органів. Зі слів Ільченка, 7 БТРів, більше 100 працівників правоохоронних органів – все це було пізніше названо масштабною спецоперацією по викриттю злочинної організації та пошуку замовників нападу на Катерину Гандзюк.
– На жаль, ні про який пошук замовників так і не йдеться – нова ГПУ, не бажаючи шукати справжніх замовників, повернулася до ідеї «повісити» напад на нашого підзахисного. – запевнив Ільченко. – Здавалося б, до чого тут Мангер? Вчора обшук у нього так і не відбувся, до нього не було жодних питань. Насправді ж усі дії проводилися виключно з однією метою – змусити осіб, у яких було проведено обшук та яким пред’явлено підозри, дати свідчення проти нього.
Правозахисники також повернутися до подій, які сталися за деякий час до спецоперації. Нагадаємо, що 11 лютого 2019 року тодішній Генрокурор України Луценко повідомив, що слідство має беззаперечні докази того, що замовником вбивства Катерини Гандзюк є Владислав Мангер. У подальшому в справі з’явилися ключові фігуранти – Торбін, Павловський, Левін, і фраза з їх свідчень про загадкового «незадоволеного Миколайовича»… За майже рік жодного нового доказу слідством надано не було, запевнив правозахисник Андрій Мурашкін. Також акцентував, що на нього здійснюється тиск високопосадовцем ГПУ.
Крім того, захист Мангера звернувся до Європейського суду з прав людини щодо грубого порушення його прав, а саме – відмови слідства закрити провадження або негайно передати справу до суду. Оскільки ЄСПЛ дуже серйозно поставився до скарги і вимагатиме від України пояснень: як могло статися, що рік тому Генпрокурор оголосив людину злочинцем, але протягом року справу так і не передали до суду. Тому слідство почало імітувати бурхливу діяльність, припускають Ільченко та Мурашкін.
– Учора обшуки відбувалися в осіб, які раніше відмовлялися давати свідчення проти Мангера. Але найголовнішим стало затримання Павловського, – зазначив Мурашкін. – Причиною затримання, всупереч заяві Генпрокуратури, стало виявлення у Павловського незаконної зброї. Враховуючи критичний стан здоров’я Павловського, ми усвідомлюємо, що за кілька днів «потрібні» свідчення можуть бути надані.
Також адвокати заявили, що підозра була пред’явлена Торбіну, який уже відбуває покарання за напад на Катерину Гандзюк. Від нього теж очікують нових свідчень. Захист Мангера запевнив, що невідкладно повідомить Європейський суд з прав людини щодо тиску на свідків по справі, а також буде оскаржувати дії слідчих у суді. Крім того, вимагатиме з’ясування підстав для застосування військової техніки у мирному місті, а також розміру коштів, які були витрачені на таку спецоперацію.
Ксенія МИКОЛАЄНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал