Чаплинська ОТГ: дорогу осилить той, хто рухається вперед…
… Спираючись на досвід, помножений на креативні молодіжні ініціативи, для задоволення реальних потреб населення
Чаплинська об’єднана територіальна громада – одна з найбільших в області, яка налічує понад 17,5 тисячі мешканців. За короткий проміжок часу їй вдалося перейнятися проблемами кожного з 17 населених пунктів – від 10-тисячного селища до найменших сіл на 1-2 вулиці з кількома десятками мешканців. Пройдено непростий перехідний період трансформації громади та реалізації на практиці реформи децентралізації. Наскільки справився з цим орган місцевого самоврядування, який разом з довірою мешканців отримав більше повноважень від держави та одночасно відповідальності, більше реальних можливостей впливати на ситуацію, вже оцінили в громаді. Спілкуючись з представниками різних верств місцевого населення, відчувається, що переважна більшість уже відчула позитивні зміни. Навіть учорашні скептики об’єднання сьогодні стали прихильниками реальних змін, котрі можна відчути на дотик. І тільки ті, хто щодня працюють над забезпеченням життєдіяльності ОТГ, наповненням бюджету, реалізацією проектів розвитку, розуміють, що чим далі, тим важчі умови та складніші задачі висуває держава, перекладаючи на плечі громад нові й нові повноваження, здебільшого не підкріплені фінансово.
Реформи матеріалізують люди
Громада велика, а тому завжди кожне рішення, як і в багатодітній сім’ї, доводиться приймати так, щоб не обділити, не обійти увагою тих, хто розраховує на підтримку, пояснює селищний голова Олексій Фаустов. Поступово, подеколи вкрай повільно, змінюється психологія людей, усвідомлення того, заради чого затівалися зміни та якою ціною вони даються на практиці. Кожна бюджетна галузь по-своєму вразлива та залежить від рівня наповнення місцевої скарбниці. Відтак важливо не тільки забезпечити невідкладні потреби, а й подбати про розвиток розгалуженої соціальної мережі, осучаснення інфраструктурних об’єктів, благоустрій, комфорт та безпеку. Таким чином на перше місце виходить благополуччя та покращення послуг місцевому населенню. Насамперед сіл, котрі так давно чекали на позитивні перетворення.
– Наша Першокостянтинівка точно не занепала після входження до ОТГ, – запевняє директор місцевої загальноосвітньої школи, депутат селищної ради Віталій Бурда. – Маємо організоване внутрішнє автобусне сполучення з Чаплинкою та регулярні рейси на Херсон. Здійснюється пільгове перевезення. Виділили понад 400 тис. грн. на ремонт будівлі, в якій розташований старостат, бібліотека та поштове відділення. У сільському будинку культури замінили опалення, відремонтували залу для потреб селян, де можна проводити різні заходи. Завдяки тому, що з нами в ОТГ рахуються, то й задумів виникає дедалі все більше. Триває облаштування вуличного освітлення. Здійснюється ремонт водогону.
Віталій Бурда задоволений, що ОТГ взяло на себе утримання штату працівників харчоблоку школи, що дозволяє забезпечувати учнів повноцінним харчуванням. Завдяки громаді та фермерам, котрі допомагають продуктами, вдається здешевити вартість обідів та урізноманітнити меню. Торік у школі капітально та якісно відремонтували дах і спортзал, замінили твердопаливний котел. У захваті сільська молодь і від збудованого за 2 млн. грн. міні-стадіону зі штучним покриттям.
Громада запобігає скороченню штатів у ФАПах. Причому прагне зберегти не тільки фельдшерів, а й вирішує питання з утриманням ставок санітарок.
– Поки в селах є школи, дитсадки, медичні заклади, осередки культури, доти вони живі і в них є люди, – переконаний Олексій Фаустов. – Тому це життя в глибинці потрібно заохочувати. Це наш обов’язок перед людьми, котрі повірили нам під час об’єднання.
Обопільно вигідне партнерство з інвесторами
Зрозуміло, що навіть за 2–3 роки в новому статусі та, здавалося б, із новими можливостями та державними преференціями, котрі щоправда з кожним роком «пригасають», неможливо закрити безліч дірок, які через багаторічне безгрошів’я та виснаженість місцевих бюджетів накопичувалися в селах. Починаючи від украй занепалих закладів, до вщент занедбаного бездоріжжя. От і доводиться шукати нових можливостей, наводити обопільно вигідні мости з представниками бізнесу, котрі зацікавлені надовго закріпитися на цій території, інвестувати в її розвиток. Хоч і тут не все так гладко. Скажімо, чимало претензій до «Сивашенергопрому», який будує на території кількох суміжних громад вітроелектростанції (тільки на території Чаплинської ОТГ встановлять 27 вітряків), і при цьому важкою технікою вщент доруйновує місцеві дороги та створює дискомфорт населенню. Відтак доводиться шукати спільну мову, аби зарадити серйозним конфліктам. Так виникла домовленість про підсипку доріг, в тому числі з використанням решток рекультивації колись знищених ферм. І руїни надокучливі нарешті прибираються, і з бездоріжжям боремося, економлячи бюджетні кошти, говорить Олексій Фаустов. Крім того, енергетики дають високооплачувану роботу десяткам місцевих жителів, тісно співпрацюють з громадською організацією в Першокостянтинівському старостаті, допомагаючи місцевому дитсадку та ФАПу, а це немалі кошти на розвиток села. Керівництво ОТГ вирішує питання, аби інвестори сплачували податки за місцем здійснення господарської діяльності, тобто до місцевого бюджету.
У селах збережена вся інфраструктура, за яку так переживали жителі на початку об’єднання. Вдосталь пасовищ, говорять місцеві мешканці, адже молоді сім’ї не вельми охоче займаються утриманням худоби. Із позитивного – всі, хто звертався за отриманням земельних наділів для ведення особистого селянського господарства, їх отримали. Щодо налагодження благоустрою в старостатах, то там залишили комунальників та техніку, яку підтримують у робочому стані, для виконання першочергових робіт.
Ключові джерела наповнення бюджету та пріоритети його витрачання
ОТГ має розгалужену бюджетну мережу із 40 установ соціально-культурної сфери – зокрема, 10 дитсадків, 9 закладів загальної середньої освіти, 3 – позашкільних, 7 будинків культури, культурно-мистецький центр та музичну школу, 8 бібліотек та музей.
Торік до бюджету громади надійшло майже 143 млн. грн., з яких понад 69 млн. грн. – власних доходів. Основними бюджетоутворюючими залишаються податок на доходи фізичних осіб, а також єдиний податок, акцизний та плата за землю. Серед наповнювачів – великі агрохолдінги, переробні підприємства та крупні землевласники.
Найвагоміша видаткова частина селищного бюджету, яка загалом склала майже 135 млн. грн., припала на фінансування сфери освіти – 84,4 млн. грн. В усіх навчальних закладах, де навчається та виховується понад 2,5 тисячі дітей, організоване гаряче харчування.
Вагомими є видатки громади на фінансування дитячих садків – понад 16,7 млн. грн. Передусім це зарплата та оплата енергоносіїв. У громаді не відмовляються від недешевого утримання навіть зовсім малокомплектних сільських садочків з 1 різновіковою групою на кілька малят, розуміючи соціальну значимість надання дошкільної освіти. Так само, як і утримання позашкільної та спортивної мережі, зорієнтованої на комплексний розвиток дітей та молоді. На жаль, цього року вперше через карантин мусили відмовитися від оздоровлення дітей, якому завжди приділяли належну увагу.
На житлово-комунальне господарство та на благоустрій громади витрачено понад 5,7 млн. грн. У тому числі на відшкодування різниці в тарифах за послуги водопостачання, поточні ремонти комунікацій, водогонів, фінансову підтримку комунальних підприємств.
– Серед успішно завершених сучасних об’єктів, якими збагатилася громада, є капремонт будівлі під розміщення Центру надання адмінпослуг, – розповідає Олексій Фаустов. – А ще ремонти вуличного освітлення в адмінцентрі та селах, дорожнього покриття, реконструкція систем опалення сільських будинків культури (Балтазарівського, Магдалинівського, Кучерявоволодимирівського, Червонополянського та Першокостянтинівського).
Соціально орієнтована громада: перевірено часом
– Звісно, неможливо одночасно обігріти та надати допомогу абсолютно всім, хто її потребує в цей непростий час, однак важливо не відвертатися і не відхрещуватися браком коштів, а бачити та розуміти потреби людей за дійсно скрутних обставин, – переконаний селищний голова.
По програмі підтримки соціальної сфери торік у ОТГ здійснені видатки на понад 686,2 тис. грн. Це і виплата матеріальної допомоги учасникам АТО, і забезпечення поховання одиноких громадян, надання допомоги на лікування важкохворим. Без уваги не залишаються і пільгові категорії, діти-сироти.
– Надання соціальних послуг мешканцям громади було і залишається серед пріоритетних, – зазначає директор КУ «Центр соціальних послуг» Альона Ращупкіна. – Під час карантину саме фахівці з соціальної роботи та соцпрацівники опинились «на передовій». Це була посилена робота з виявлення одиноких громадян, сімей, котрі опинились у складних життєвих обставинах. Активізували виїзди в сім’ї, відносно яких надійшли повідомлення щодо неналежного виконання батьківських обов’язків. В умовах самоізоляції проявляються найгостріші проблеми, які важливо своєчасно попередити.
У селищній раді утворили мобільну бригаду, яка займалася сприянням тим, хто гостро потребував сторонньої допомоги. Сконцентрували зусилля, щоб згуртувати благодійників, готових допомогти. Відтак зібрані продуктові набори, предмети першої необхідності, ліки передавали вразливим категоріям у тісній співпраці з старостами.
Серйозним викликом стало повернення за місцем проживання дітей з інтернатних закладів – фахівцям довелося взяти на себе оцінку забезпечення їх потреб у кризових сім’ях. Надавалась допомога особам, які перебували на самоізоляції, або мали підтверджений діагноз COVID-19, залишившись без підтримки близьких. Фахівці взяли на себе придбання та доставку до їх помешкань продуктів та предметів першої необхідності.
– Продовжуємо забезпечувати мешканців громади засобами реабілітації. Інвалідні візки, ходунки, палиці отримуємо в якості гуманітарної допомоги, – розповідає Альона Ращупкіна. – Публічно звітуємо про кожен отриманий вантаж і його розподіл, і все більше місцевих жителів самі включаються в благодійну діяльність. Щодня на соціальних поличках, які ми встановили два роки тому в продовольчих магазинах, з’являються продукти харчування, пакунки з речами.
Через пандемію бюджет недоотримає мільйони
– Боротьба з коронавірусом внесла свої негативні корективи в діяльність громади та наповнення місцевого бюджету. Зниження економічної активності місцевого бізнесу та підприємців, податкові пільги, запроваджені державою, даватимуться взнаки ще не один місяць, – зазначає економіст фінансового відділу Юлія Куліш. – Суттєві обсяги втрат і по ПДФО, і по єдиному податку. В підсумку практично не залишиться ресурсів на розвиток, бо все йтиме на поточні видатки та захищенні статті. Третій рік поспіль втрачає громада колосальні суми земельного податку через занижену державою нормативно-грошову оцінку земель. Тільки цьогоріч сума втрат перевищила 4,7 млн. грн.
– Як не прикро, але громада недоотримає 130 тис. грн. на потреби НУШ, вже й не сподіваємося на 4,5 млн. грн. інфраструктурної субвенції через перенаправлення коштів державою на боротьбу з пандемією, – говорить селищний голова. – Ні на кошти соцекономрозвитку, ні на реалізацію проектів ДФРР наразі розраховувати не доводиться. Хоч ми готові їх співфінансувати.
Медицина залишається стратегічною
Скільки б пліток не розпускали про те, що ОТГ нібито не надає належної уваги медичній галузі, не маючи власного центру ПМСД, у громаді якраз якість обслуговування населення саме цією сферою має першочергове значення. Тож виділено 100 тис. грн. на співфінансування районної програми розвитку первинної медико-санітарної допомоги та фінансову підтримку КНП «Чаплинський РЦПМСД», 150 тис. грн. – на придбання двох стоматологічних установок для райлікарні, 800 тис. грн. – на співфінансування оплати комунальних послуг ЦРЛ, понад 48 тис. грн. — на лікування хворих на цукровий діабет, на проведення призивної компанії та медоглядів працівників бюджетної сфери ОТГ сумарно виділили лікарні понад 115,5 тис. грн., на придбання інсуліну та туберкуліну – 93,3 тис. грн. та 62,3 тис. грн., на виплату зарплати працівникам центру ПМСД – майже 44,7 тис. грн. Передбачені видатки на утримання закладів охорони здоров’я здійснені в повному обсязі, запевняють фінансисти селищної ради. Фактично йдеться про мільйони гривень, котрі надійшли від ОТГ на медичну галузь. У тому числі на співфінансування будівництвв Магдалинівської амбулаторії загальної практики сімейної медицини – понад 820,4 тис. грн., а також на придбання телемедичного обладнання для амбулаторій, персональних комп’ютерів тощо.
Вагомою є допомога ОТГ в заходах із запобігання поширенню коронавірусу. Тисяча переданих захисних халатів, а також костюми, маски, дезінфектори та додатково понад 420 тис. грн. виділено на невідкладні потреби медзакладів, 155 тис. грн. – на зарплату медикам.
Проектна діяльність, підтримка молодіжних ініціатив та розвиток інфраструктури кожного населеного пункту
У громаді створено молодіжну раду, яка генерує цікаві ініціативи та, заручившись підтримкою селищної ради, допомагає їх втілювати в життя. Креативні ідеї спрямовані на розвиток ОТГ, її привабливості.
Співфінансування з місцевого бюджету будівництва спортмайданчиків зі штучним покриттям цьогоріч перевищило 314,5 тис. грн. А відповідний проект ДФРР за останні 2 роки сягнув майже 9,3 млн. грн. при 10% співфінансування громадою. Таким чином майданчики з’явилися в кожному старостаті.
За рахунок інфраструктурної субвенції торік реалізовано 11 проектів: реконструкція систем опалення Балтазарівського, Кучерявоволодимирівський, Магдалинівського, Першокостянтинівського та Червонополянськогосільських будинків культури. А ще капремонт вуличного освітлення в Першокостянтинівці, Чаплинці, заміна віконних блоків у Скадовській школі. Придбано на понад 2,1 млн. грн. спецтехніки для комунального підприємства «Відродження». Виділені кошти на соцекономрозвиток пішли на капремонт освітніх закладів у Червоній Поляні, Чаплинці, Кучерявоволодимирівці та Балтазарівці.
– Протягом минулого року селищною радою до місцевого бюджету завдяки проектній діяльності додатково залучено майже 18,8 млн. грн., – зазначає заступник селищного голови Вадим Поліщук. – Йдеться про зміцнення інфраструктури за рахунок виграних конкурсів, у тому числі грантових коштів, допомоги соціально відповідального бізнесу.
Селищна рада презентувала результати оцінки спроможності місцевої влади на Форумі місцевого самоврядування та за результатами оцінювань посіла І місце серед селищних рад, отримавши від USAID 35 тисяч доларів на реалізацію додаткового проекту, який наразі втілюється в населених пунктах ОТГ.
Бюджет участі гуртує громаду навколо креативних ідей
Громадський бюджет, на який відібрано 15 заявлених проектів та виділено з селищного бюджету 300 тис. грн., нині перебуває на стадії голосування. Всі вони спрямовані на вирішення пріоритетних напрямків: розвиток дозвілля, створення креативних просторів, зміцнення здорового способу життя, благоустрій. У висуванні проектів та в голосуванні за них, аби відібрати 6-7 для реалізації, беруть участь жителі всіх населених пунктів. Деякі з проектів погодилися співфінансувати громадські організації.
Про найближчі перспективи
Цьогоріч планується реконструкція свердловин водопостачання з заміною на економічне насосного обладнання, установкою станції управління з частотним перетворювачем, монтаж лічильників, заміна труб, електропостачання та інших комплектуючих із запровадженням системи диспетчеризації для комунального підприємства «Відродження-2017» у селах Магдалинівка, Кучерявоволодимирівка, Червона Поляна, Морозівка, Кудряве, Новий Гай, Білоцерківка та Рачівка. Загальний бюджет проекту становить майже 3 млн. грн., з яких 70% — внесок програми DOBRE, а 30% — кошти громади.
З 1 липня розпочнеться будівництво під’їзної дороги до Червоної Поляни. Вона є стратегічною для підвезення тамтешніх школярів до опорного закладу в Чаплинку.
– Рівень освіти, який надається в ОТГ, є доволі високим, про що свідчать лідируючі місця в рейтингах ЗНО та призові місця в предметних олімпіадах та конкурсах, зазначає завідувач відділу освіти, молоді та спорту Олена Кулик. – Заклади освіти ОТГ мають осучаснені умови навчання у відповідності до нових вимог НУШ, ресурсні кімнати, інклюзивні класи, нові кабінети та мультимедійне обладнання, меблі, дидактичний матеріал. Останнім часом зроблено величезний обсяг роботи з капітальних ремонтів освітніх закладів, масштабного зміцнення їх матеріально-технічної бази, облаштування спортмайданчиків, утеплення, перекриття дахів, заміни вікон та дверей, утеплення, енергомодернізації систем опалення та інших комунікацій. Усе це для комфортного та якісного навчання 2115 учнів громади та виховання 636 дошкільнят. Утримує громада і власний методичний центр з 5 фахівців.
Державі хочеться нагадати: «Ми не друкуємо грошей…»
– Перекладаючи на плечі місцевого самоврядування дедалі більше повноважень, котрі не підкріплені коштами на їх виконання, так і хочеться сказати, що запас міцності у громад не безмежний, – обурюється селищний голова, переліковуючи безліч програм, які намагаються «затулити» ресурсами місцевих бюджетів. – Не компенсуючи колосальних втрат, держава фактично знекровлює бюджети громад. Попри це, орган місцевого самоврядування здатний працювати продуктивно, знаходити виважені шляхи вирішення найгостріших проблем, налагоджувати взаємодію з людьми та співпрацю з партнерами. Я вдячний виконавчому комітету, депутатам, керівникам підприємств, установ та організацій, громадським організаціям, всім жителям за роботу, яку ми виконуємо всі разом. Тим, хто не порожніми словами та необґрунтованим обливанням брудом у соцмережах створює добробут для жителів громади, а реальними справами доводить свою небайдужість та активну позицію.
– Ефективність задуманих реформ залежить від ставлення кожного до своєї ланки роботи. Не відхреститися від проблеми, а розв’язати її своєчасно та ефективно, — переконаний Олексій Фаустов. – Треба просто бути чесним з собою та усвідомлювати, що ти живеш серед людей і жодні передвиборчі змагання та нагнітання деякими особами обстановки не варті того, аби ломитися до влади будь-якою ціною та в будь-який спосіб зчиняти бурю в склянці води. Подібні чвари не повинні відбуватися за рахунок спокою громади, з порушенням елементарних норм здорового глузду.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал