Децентралізація: важлива реформа набирає обертів
Регіональні журналісти з семи областей України, в тому числі і Херсонщини, у рамках прес-туру програми DOBRE (USAID Ukraine — USAID Україна) відвідали офіційний Київ.
Газетярі, радійники і телевізійники побували на зустрічах у Будинку уряду, Мінрегіоні та Українському кризовому медіа-центрі, де мали можливість навіч поспілкуватися з представниками влади, одержати з перших рук важливу інформацію, аби донести її передовсім до простих людей.
«Хто, як не регіональні журналісти, в курсі, як реформа децентралізації йде на місцях, — написав на своїй сторінці у Фейсбук віце-прем’єр-міністр — міністр регіоналнього розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України Геннадій Зубко. — Чергова зустріч з регіональними журналістами — підсумки реформи децентралізації і нові виклики на 2018 рік. Майже 40 журналістів із 7 областей: Дніпропетровської, Івано-Франківської, Кіровоградської, Миколаївської, Тернопільської, Харківської, та Херсонської. Півторагодинна зустріч, актуальні запитання. Підготовка проектів, використання освітніх субвенцій, розвиток людського потенціалу, передача земель ОТГ, законодавчий маршрут із 17 законів по децентралізації — це нагальні питання сьогодення, від вирішення яких залежить майбутній розвиток громад. Дякую за зустріч і за вашу майстерність висвітлювати надзвичайно важливу реформу! Децентралізація набирає обертів! Рухаємося далі!».
Перед Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства поставлене важливе державне завдання — впроваджувати три непрості, але вкрай необхідні реформи, що стосуються децентралізації, енергоефективності та дерегуляції у будівництві.
Сьогодні вже можна говорити про певні очевидні результати, переконаний віце-прем’єр-міністра Геннадій Зубко. Про них і йшлося на підсумковій прес-конференції «Реформи у режимі NON-STOP: децентралізація, енергоефективність, дерегуляція у будівництві», яка відбулася у приміщенні інноваційного парку UNIT.City і тривала добрих 3 (!) години. В розмові взяли участь не лише журналісти, а й представники донорських організації, експертів офісу реформ RST.
Геннадій Зубко вважає, що децентралізація формує у державі новий життєвий простір: «Шість мільйонів українців вже об’єдналися у 704 об’єднані територіальні громади. Саме стільки новоутворених українських лідерів вже розбудовують перспективні точки соціально-економічного зростання на управлінській мапі країни. Усі небайдужі мешканці громад є розумними й активними лідерами змін. Вони власним прикладом утверджують, поширюють та популяризують нову якість життя в своїй державі.
«Серед регіонів, що лідирують за кількістю створених об’єднаних територіальних громади, Дніпропетровська, Житомирська, Волинська, Тернопільська, Полтавська та Хмельницька області», — повідомив віце-прем’єр-міністр.
Хоча в цьому списку і не було Херсонщини, проте південна область все впевненіше рухається у фарватері децентралізації, використовуючи сприятливі можливості для відродження економіки краю, населених пунктів, соціальна сфера яких із розвалом колгоспно-радгоспної системи занепала.
Геннадій Зубко відзначив посилення так званої інституційної спроможності об’єднаних територіальних громад на законодавчому рівні. Йшлося, зокрема, про прийняття парламентом семи базових законів.
«Фінансова децентралізація сприяла зростанню місцевих бюджетів до 192 мільярдів гривень, а кошторисів громад — до 9,3 мільярда, — повідомив віце-прем’єр-міністр. — Уперше сукупні суми місцевих бюджетів склали 50% від державного бюджету. Важливо, що в об’єднаних територіальних громадах зростають доходи на кожного мешканця. Зокрема, у деяких громадах цей показник сягає 8 тисяч гривень, що у півтора раза вище, аніж у Києві, і удвічі, ніж у Дніпрі.
Також державна фінансова підтримка громад у 2018-му зросла майже до 18,5 мільярда гривень. Ці кошти — можливість змінити якість життя людей, реальні інвестиції у розвиток регіонального людського потенціалу», — впевнений Геннадій Зубко.
За словами віце-прем’єр-міністра, об’єднані громади не кинуті у вільне плавання під гаслом «Виживайте, як можете!». Окрім державної підтримки, широко практикується створення різних проектів за участі і допомоги міжнародних партнерів. Результати реформи вже добре помітні.
«Найбільша кількість територій, покритих об’єднаними громадами, у Житомирській, Полтавській, Дніпропетровській. Хмельницькій, Івано-Франківській та Волинській областях. Усім іншим потрібно підтягуватися. Це стосується Київської, Закарпатської, частини Одеської області, які сьогодні поки що відстають від цього процесу, — поінформував журналістів віце-прем’єр-міністр, зауваживши при цьому: «Метою реформи децентралізації є не об’єднання громад, а конкретна зміна якості життя простих українців у цій громаді. Дуже важливо, коли громада складає свої плани, бачить свої бюджети і таким чином може прогнозувати розвиток за всіма напрямами».
Віце-прем’єр-міністр зазначив, що децентралізація пожвавила реформу освітньої галузі, а маркерами нової якості освіти є 476 опорних шкіл, 152 з яких — в об’єднаних територіальних громадах.
Прагнемо створити в Україні нову філософію навчання. Це — проект нового освітнього простору, започаткованого спільно з Міністерством освіти і науки України 2017 року. Маємо 115 проектів зі створення нових освітніх платформ. Найбільше — у Донецькій області (8), Тернопільській (5), Полтавській (4), Дніпропетровській (3)», — сказав Геннадій Зубко.
Результатом реформи є також відчутні зміни якості життя людей, зауважив очільник міністерства в своєму виступі. У партнерстві держави та громад реалізовано понад 3 тисячі інфраструктурних проектів із залученням коштів державного Фонду регіонального розвитку та субвенції на розвиток об’єднаних територіальних громад. Це опорні школи і новий освітній простір, дитсадки і спортивні майданчики, центри безпеки громадян і центри надання адміністративних послуг, культурні хаби (центри діяльності. — Ред.) та медичні заклади, нові дороги та освітлені вулиці. Це все — символи змін, які стають мірилом нової якості життя в Україні.
Окремо зупинився авторитетний співрозмовник на питанні створення центрів надання адміністративних послуг, яких в Україні вже 734 (56 — в об’єднаних територіальних громадах). «Наша мета — зробити адміністративну послугу сучасним, зручним, швидким, прозорим і доступним для всіх сервісом», — наголосив Геннадій Зубко.
Одне із важливих завдань реформи — гарантування безпеки громадянам. Тут теж відбудуться ґрунтовні зміни.
«Разом із Державною службою з надзвичайних ситуацій запроваджуємо нові підходи до створення мережі безпеки на рівні громад. Мова йде про створення центрів безпеки громадян, до складу яких увійдуть: пожежне депо, кабінет дільничного офіцера поліції, а за потреби — ФАП. У 2017 році лише з залученням коштів Державного фонду регіонального розвитку та субвенції на розвиток ОТГ маємо 9 таких центрів», — повідав віце-прем’єр-міністр.
Геннадій Зубко озвучив і пріоритетні цілі очолюваного ним Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України. Йдеться, зокрема, про зміни, що відбудуться у зв’язку з внесенням нових нормативно-правових актів до законів «Про житлово-комунальне підприємство», «Про комерційний облік теплової енергії і водопостачання», «Про енергетичну ефективність будівель». Перетворення торкнуться діяльності енергоаудиторів та професійних управителів. Будуть створені умови для сучасного білінгу (телекомунікаційних послуг — Ред.). На черзі денній — запуск фонду енергоефективності, завершення реструктуризації боргів і фінансова стабілізація ТКЕ (Теплокомуненерго), впровадження стратегії водозабезпечення країни.
Словом, попереду багато планів, а ще більше — рутинної роботи, без якої будь-які перетворення неможливі.
Анатолій ЖУПИНА.
Київ — Херсон.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал