Доходи впали – витрат побільшало
Громади Херсонщини затисло в лещатах «карантинної» кризи
Зобов’язання держави перекладають на громаду
Десята частина власних доходів муніципальної скарбнички «в мінусі». Такі-от фінансові підсумки першого місяці карантину для об’єднаної територіальної громади Нової Каховки. «У березні недоотримали 2,8 мільйони гривень у вигляді податку за землю, єдиного податку, частково акцизу та податку на доходи фізичних осіб. Враховуючи, що власні доходи ОТГ у звичайні місяці складають від 23 до 29 мільйонів гривень щомісяця, такий недобір – дошкульний удар по бюджету. Адже за 2,8 мільйони гривень могли б впродовж двох місяців утримувати велику школу. Чи, наприклад, капітально відремонтувати Будинок культури у селі Веселому, де протікає дах: у нього потрібно вкласти десь 2,2 мільйони гривень. Ще й залишилася б дещиця», — викладає результати сумних підрахунків голова ОТГ Володимир Коваленко.
Якщо немає грошей, громада «приречена» скорочувати свої витрати. Однак виходить, що вони не зменшуються, а тільки зростають. На придбання медичного обладнання й препаратів у рамках боротьби з епідемією коронавірусу міській лікарні з бюджету асигнували 3,4 мільйони гривень. Ще два мільйони піде на оплату заміни вікон і дверей у загальноосвітній школі № 10. Ці роботи виконали ще восени минулого року, а оплатити їх обіцяли з загальнодержавного фонду соціально-економічного розвитку. Проте обіцяні гроші «коронавірус з’їв». І тепер вікна-двері оплачуватимуть з коштів громади. Так само може вийти і з ремонтом стадіону «Дніпро». Його кошторис – 14 мільйонів гривень, але держава сплатила тільки половину. Завершити фінансування проекту мали у поточному році, та «карантинний секвестр» держбюджету не дозволяє сподіватися на нові надходження. Відтак, замість держави зобов’язання доведеться виконувати об’єднаній територіальній громаді.
На курорт насувається криза
Такі самі невтішні справи і в Скадовську. Тут у березні недорахувалися 1,2 мільйони гривень. З них близько ста тисяч гривень мали б надійти у вигляді платні за оренду комунального майна. Але на час карантину ті заклади, що не працюють, міськрада вирішила від плати звільнити. Все справедливо й правильно, але ж грошей від цього на потреби громади не додалося. Хоча вона їх витрачає чимало – до карантину власних доходів мала близько 35 мільйонів гривень щомісяця.
Скадовськ, як відомо, є дитячим курортом національного значення. І бізнес, і більшість городян живуть завдяки доходам від обслуговування відпочивальників. Та чи почнеться цьогоріч сезон відпусток, чи українців продовжуватимуть сидіти по домівках через загрозу коронавірусу – ніхто сказати не береться. Тож замість прибутків у Скадовську самі збитки очікують.
Зазвичай, навесні тут проходив аукціон з продажу права оренди місць під сезонну торгівлю. Підприємці з усієї України змагалися за можливість розмістити свій павільйон чи кіоск із фастфудом, напоями чи сувенірами якомога ближче до «золотоносних» пляжів, і в обмін викладали неабиякі гроші для реалізації інфраструктурних проектів у місті. Тільки минулого року вони наповнили скарбничку курортного міста на три мільйони гривень! Але нинішньої весни аукціон призначили на 26 березня, і з відомих причин він не відбувся. Потім його перенесли на 17 квітня, аж тут карантин продовжили. Подія знову не відбудеться. Виконувач обов’язків міського голови Олег Сокольчук каже, що аукціон вирішили відкласти на невизначений термін, коли карантин, нарешті, закінчиться. І так воно всюди: повноцінне життя відкладаємо «на потім».
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал