Енергоменеджмент зекономить для громади мільйони
Каланчацька об’єднана територіальна громада набула досвіду запровадження програми енергоефективності. Ще до того, як з’явилося відповідне власне устаткування для проведення енергомоніторингу, закуплене за грантові кошти, тут уже ділилися досвідом упровадження термомодернізації закладів бюджетної сфери. Від початку створення в ОТГ свідомо утеплювали будівлі, замінювали вікна та двері, комунікації, позбувалися старого обладнання, яке поглинало сотні тисяч бюджетних гривень. Для таких кроків унаслідок децентралізації з’явилися фінансові ресурси, яких раніше гостро бракувало. Це дозволило відразу відчути помітний ефект від економії. «Але, як ми пересвідчилися після запровадження науково обґрунтованого енергоменеджменту, – ще далеко не всі резерви задіяні для суттєвої економії з утримання закладів соціально-культурної сфери, освіти, медицини, адмінбудівель, житлового фонду», – розповідає в.о. старости села Малопавлівки, він же – головний енергоменеджер ОТГ Віктор Труба. Справжній ентузіаст, причому з гуманітарною освітою, який разом із колегами поставив за мету зробити життя мешканців громади комфортним завдяки комплексному підходу до енергоощадності в різних сферах.
Заступник голови ОТГ Андрій Лабушний окреслює головні пріоритети та проекти, над якими нині працюють у громаді. Зокрема, сподіваються, що завдяки поданому проекту на ДФРР вдасться термомодернізувати будівлю загальноосвітньої школи №1 та облаштувати там 4 сучасні предметні кабінети. Великі плани покладають на створення ОСББ у багатоквартирному житловому секторі. Зосередяться насамперед на ефективних термомодернізуючих заходах, зокрема, із залученням теплих кредитів.
Віктор Труба запевняє, що глибокий аналіз налаштовані провести по кожному об’єкту бюджетної сфери. Однак оскільки громада є доволі великою, то на це потрібен час. Зокрема, на інвентаризацію будівель. Відтак тут розроблена комплексна програма з енергоефективності на найближчі роки. Почали інспектувати інвентаризовані будівлі, які споживають окрім електрики та води, газ, пелети, вугілля тощо. Визначили ті, що витрачають невиправдано великі обсяги енергоносіїв. І, як з’ясувалося, це не найбільші бюджетні установи, а якраз невеличкі. Почали з’ясовувати причини та джерела втрат. Наштовхнулися на банальні речі та людський фактор. Тож нині тут працюють над заходами, які дозволяють упереджати невиправдане марнотратство.
Уніфікована програма, до якої підключені споживачі бюджетної сфери, дозволяє моніторити в постійному режимі та одночасно оперативно аналізувати використання енергоносіїв, вносити рекомендації і своєчасні корективи. Нарешті переконали кожного керівника установ та організацій у перспективності застосованої програми. Вдалося навіть підняти статистику по кожному об’єкту за 2–3 роки, щоб порівняти, а також отримати дані від енергопостачальних компаній. Таким чином уже зараз 49 з об’єктів готові працювати в режимі енергоефективності – заклади освіти, культури, охорони здоров’я та адміністративні.
Свого часу сесія ухвалила програму, а виконком зайнявся розподілом взаємодії між залученими суб’єктами, розробив алгоритм дій керівників установ, посадові обов’язки та інструкції для енергоменеджерів об’єктів, розповідає Віктор Труба. Відтак єдина система ще й дисциплінує – повідомляє про тих, хто зволікає з внесенням показників лічильників, адже дані вносяться щодня. Програма запущена в роботу 15 січня і вже зараз на підставі аналізу, зокрема, графічного, вживаються оперативні заходи економії.
Допомагає головному енергоменеджеру громади і ще один призначений, він же художній керівник будинку культури, будівельник за освітою Валентин Данилюк. І хоч обидва виконують менеджерські обов’язки поки що на волонтерських засадах, однак на старанності отримати результат це не позначається. Попри те, що ущільнився робочий графік, багато часу займає навчання та вдосконалення навичок.
Селищний голова Володимир Зінчук налаштований приєднатися до Угоди мерів, а це велика відповідальність та навантаження. Тому ОТГ уже зараз створює енергетичний баланс громади, в який зводить значно ширше коло споживачів, а не тільки бюджетників. Демонструючи в дії обладнання, яке нині широко використовує, Віктор Труба підкреслиює, що завдяки новітнім технологіям вдається виміряти та співставити здавалося б нереальні речі. Завдяки цьому навіть лампочки в шкільні класи закуповують з його відома, аби не тільки економити, а й отримувати рівень освітлення, яке відповідає санітарним нормам.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал