Гола Пристань показала Україні, що таке «Теплий район»
15-тисячна Гола Пристань зробило прорив у галузі енергозберігаючих технологій. Тут створили так званий Теплий район, модернізувавши будівлі школи, дитсадка та котельню. У міськраді впевнені: такий досвід може бути корисний іншим, відтак, запросили до себе на семінар колег з різних куточків України й показали їм той самий Теплий район.
У 2014 році Гола Пристань приєдналася до проекту Європейського Союзу «Угода мерів». Міста-учасники програми зобов’язуються до 2030 року скоротити на 30% споживання енергії і, відповідно, викидів вуглецю в атмосферу. Всього підписантів в Україні вже 181, кожен розробив план дій сталого енергетичного розвитку, це покрокова стратегія заходів, спрямованих на зниження споживання енергії та рівня небезпечних викидів. У світі вже майже 8 тисяч підписантів цієї угоди. Серед 6 країн східного партнерства Україна найактивніша. Завдяки цьому проекту країна скоротить майже 40% викидів вуглецю щороку. Гола Пристань запропонувала закордонним донорам енергоефективний проект саме на прикладі соціальних закладів, розташованих у максимальній близькості один від одного — школи і дитсадка, які обслуговує одна котельня. У Євросоюзі пропозицію прийняли і виділили 700(!) тис. євро під модернізацію будівель, ще 5,5 млн. гривень виділила Голопристанська міськрада на умовах співфінансування.
Підрядник — будівельна компанія з Івано-Франківська, її обрано через систему «Прозоро». Робота на об’єктах закипіла з минулої осені. За цей час на будівлі Голопристанської ЗОШ № 1, яку звели ще 90 років тому, замінено 140 вікон — тепер тут сучасні герметичні склопакети, утеплено дах поліуритановими пластинами, повністю замінено фронтон, цоколь до метра утеплено піносклом — матеріалом, який відштовхує вологу. Наразі тривають роботи на фасаді, який утеплюють мінватою. З запланованого виконано 50%, за півтора місяці фасад має бути вже й пофарбований. Підрядник обіцяє: мінімум +22 градуси в класах взимку, замість +12, як це було раніше, через що діти постійно хворіли. Крім того, компанія дає гарантію 10 років на свою роботу. Наступний об’єкт, який показали журналістам, — котельня.
Тут встановили суперсучасні твердопаливні котли, які працюють на відходах соняшника і не потребують втручання людини в свою роботу. Оператор лише слідкує, як функціонує автоматика. Котли вже протестували під час минулого опалювального сезону, ними замінили старе газове обладнання. За рахунок модернізації котельні економиться до 30% бюджетних коштів на опалення двох соцзакладів. Дитсадок «Олімпієць» розташований навпроти котельні. Під час реалізації іншого грантівського проекту на даху будівлі встановлено сонячні батареї. Дана ж ініціатива дала змогу замінити систему опалення та становити нові вхідні двері. На черзі — перенесення труб теплотраси, які ведуть від котельні до дитсадка, комунікації проходитимуть під землею.
Термотехнології Гола Пристань збирається впровадити у всіх закладах освіти міста, а це 4 школи, 3 дитсадка і музична школа.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал