Командир намагався приховати злочин
Вранці 18 жовтня водій першого розрахунку другої батареї гаубичного артдивізіону 57-ї окремої мотопіхотної бригади, 40-річний Дмитро Савченко, як завжди, прямував до своєї військової частини, розташованої на околиці села Раденськ, що в Олешківському районі. Цього дня він там так і не з’явився, не повернувся і додому, до рідної Абрикосівки. Рідні і колеги по службі Дмитра забили на сполох.
Як з’ясувалося пізніше, того злощасного ранку неподалік військової частини його збив позашляховик Land Cruiser, за кермом якого був командир 57-ї окремої мотопіхотної бригади полковник Юрій Головашенко (на фото ліворуч). Але замість того, щоб викликати поліцію або доставити постраждалого до медсанчастини бригади, він посадив стікаючого кров’ю військового і відвіз за 70 км до Новокаховської центральної міської лікарні. А потім ще й відправив його у відпустку заднім числом.
— Я не міг відмовити своєму командиру, — зізнався Дмитро Савченко. — Він попросив мене погодитися оформити цю відпустку і заявити, що я просто впав, коли йшов до магазину. За це комбриг пообіцяв допомагати у всьому, дав гроші.
До Новокаховської ЦМЛ, за словами чергової медсестри приймального відділення лікарні Людмили Гаценко, постраждалий звернувся сам. Йому діагностували перелом черепа в двох місцях і крововилив у мозок та одразу направили до реанімаційного відділення. Проте за процедурою сповістили військовий шпиталь гарнізону і у тяжкому стані евакуювали на лікування до Одеси. Але й тут комбриг, за словами Дмитра Савченка, намагався відмовити його погоджуватися на це.
Про те, що сталось з Дмитром, його рідні дізнались лише за кілька днів, коли він уже був в Одесі. За цей час брат Дмитра встиг подати до поліції заяву про його зникнення. А сама ця історія набула всеукраїнського розголосу завдяки розслідуванню координатора «Медійної ініціативи за права людини», журналістки Ольги Решетілової, до якої звернулися колеги по службі постраждалого. Після цього з заявою про ДТП до поліції звернувся і сам Дмитро Савченко.
Одне з головних питань у всій цій історії залишилося і досі відкритим: навіщо Юрій Головашенко відвіз потерпілого за 70 км від місця події до Нової Каховки, хоча поруч були медсанчастина бригади, лікарні в Олешках і Херсоні? Як стверджує Ольга Решетілова, відразу після ДТП комбриг зателефонував міському голові Нової Каховки Володимиру Коваленку і попросив його посприяти у прийнятті в місцевій лікарні потерпілого і допомогти максимально приховати про це інформацію.
Ольга Решетілова спробувала отримати коментарі й у Головашенка. Проте той почав погрожувати їй і відверто грубити. «Якщо ви будете продовжувати переслідувати, уже я буду коментувати вашу роботу. Хто ти така взагалі? Домогосподарка? Борщ готуй! Ось мій коментар. Давай, работніца!» — заявив Юрій Головашенко.
Тим часом повідомлення про цей інцидент викликало величезний резонанс. Багато дописувачів у соцмережах, у тому числі самі військовослужбовці, почали стверджувати, що це — лише частина того жахіття, що відбувалося у 57-й бригаді. Інші ж дописувачі виправдовували скандального комбрига. А прес-служба бригади назвала оприлюднену журналістами інформацію «провокацією» і заявила, що постраждалому була надана вся необхідна медична допомога.
Втім, скандал навколо ДТП і намагання його приховати від правоохоронців призвели до звільнення Юрія Головашенка з військової служби за власним бажанням. Цю інформацію було оприлюднено на офіційній сторінці 57-ї бригади у Facebook 25 жовтня. «У зв’язку з постійними інформаційними нападами, що унеможливлює якісну підготовку особового складу військової частини до виконання завдань в зоні проведення операції об’єднаних сил, з метою недопущення дискредитації у суспільстві ролі посади командира бригади, військового звання «полковник», та для захисту у суді особистої честі та гідності як цивільної особи, командир 57-ї окремої мотопіхотної бригади полковник Юрій Головашенко 23 жовтня вирішив звільнитися з військової служби», — йдеться у повідомленні.
Після подачі потерпілим Дмитром Савченком заяви поліцією було відкрито кримінальне провадження за ч. 1 ст. 415 Кримінального кодексу — «порушення правил водіння або експлуатації бойової, спеціальної чи транспортної машини, що спричинило потерпілому середньої тяжкості чи тяжкі тілесні ушкодження або загибель потерпілого», за якою винній особі загрожує від 2 до 5 років позбавлення волі.
39-річний Юрій Головашенко в минулому був командиром гірсько-піхотного батальйону 36-ї окремої бригади берегової оборони в Криму, під час окупації півострова Російською Федерацією не зрадив присязі і вивів частину свого підрозділу на материк. А згодом брав участь у бойових діях на Донбасі. Призначений командиром 57-ї бригади у вересні 2017 року. Після чого неодноразово потрапляв у публічні скандали. Приміром, у травні 2018 року за участі громадськості в 57-й бригаді було проведено анонімне опитування щодо рівня авторитету та лідерства командира. Результати показали, що Головашенко не має авторитету серед підлеглих і не здатний до комунікації з особовим складом та байдужий до його потреб.
За тиждень до ДТП Юрій Головашенко отримав орден Богдана Хмельницького ІІІ ступеня «за вагомий особистий внесок у зміцнення обороноздатності Української держави, мужність, самовідданість і високий професіоналізм, виявлені під час бойових дій, зразкове виконання службових обов’язків».
Олег БАТУРІН.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал