Кримське село постраждало від невідомої хімічної атаки
Окупація півострова несе екологічну загрозу не лише Криму, а й для Херсонської області
Поіржавілі за одну ніч металеві предмети, знищена городина, передчасно пожовтілі листя на деревах, роз’їдений невідомою речовиною асфальт — з такими наслідками випадання маслянистого нальоту невідомого походження в ніч на 24 серпня зіштовхнулися жителі села Перекоп на півночі Криму. У тому, що сталося, вони звинувачують підприємство «Кримський титан», до якого від Перекопа рукою подати. За їх словами, саме відкриті промислові відстійники на березі Сиваша в кількох кілометрах від села на тлі спеки й вітру могли спровокувати хімічну атаку.
Так звана кримська влада спочатку заявила про відсутність будь-якої загрози для здоров’я людей. Але побувавши на місці подій і побачивши повністю випалену рослинність в Перекопі «чиновники» змушені були переглянути свої слова. Безпрецендентною цю ситуацію назвав і колишній голова союзу підприємців Армянська Юрій Соломаха. Натомість розташовані на півночі Криму підприємства «Титанові інвестиції» (Кримський титан), «Бром» і «Кримський содовий завод» встигли заявити про свою повну непричетність до викидів.
Втім, чого варті слова представників зазначених підприємств «Новий день» уже повідомляв не раз. Аби достеменно дізнатися причину того, що сталося, ніяк не обійтися без допуску на вказані виробництва українських екологів і інших фахівців. Проте окупаційна влада півострова і власники підприємств на це ніколи, як вони заявляють, не підуть.
Увагу на ситуацію в Криму звернуло обласне керівництво Херсонської області. 1 вересня було проведена екстренна нарада на КПВВ «Каланчак». За її результатами свою версію подій озвучив голова облдержадміністрації Андрій Гордєєв: «Через дефіцит води на півострові оголилося 42 кв. км кислотного накопичувачу, з якого відбувається випаровування і подальше конденсування небезпечних сполук. Це негативно може відобразитися на здоров’ї людей, що проживають у Армянську, Красноперекопську та навколишніх населених пунктах, у тому числі Каланчацького і Чаплинського районів».
За його словами, одразу було організовано забір проб води, грунту, повітря для визначення змісту шкідливих сполук та їх впливу на здоров’я людей. «Вражає цинічність окупаційної влади: робиться вигляд нібито нічого не відбувається, вода, яка добувається зі свердловин, використовується заводом виключно для отримання прибутку, а на екологію і здоров’я людей начхати», — додав Андрій Гордєєв, підкресливши, що екологічна ситуація на півночі Криму перебуває на особистому контролі Президента України Петра Порошенка.
— Дещо заспокоїло те, що навіть на перший погляд на місці забруднення спеціалістам не кинулися в очі ознаки екологічної катастрофи, що насувається. Проте все ж таки проби було взято. Результати знатимемо трохи згодом. Хочу всіх заспокоїти: ми триматимемо ситуацію на контролі. Наразі жителям області лякатися нічого, — пізніше доповнив голова Херсонської обласної ради Владислав Мангер.
Екологічній загрозі для Херсонської області внаслідок функціонування заводу «Кримський титан» на окупованому півострові була присвячена низка публікацій у «Новому дні». Ще в 2015 році ми повідомляли, що і жителі, і представники влади прикордонних сіл Чаплинського району скаржаться на значне зростання захворюваності і смертності від онкологічних хвороб. Натомість керівництво ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» (саме під такою назвою це підприємство перереєструвалося в Україні після анексії Криму) тоді заявило нашому кореспонденту, що «не володіє інформацією про стан довкілля, про аварії, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров’ю та безпеці громадян».
Нещодавно на цю проблему звернули увагу і в Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України, на думку якого діяльність зазначеного підприємства на окупованому півострові «несе загрозу для територій та населення прикордонних районів Херсонської області та вимагає втручання відповідних державних органів України та міжнародних організацій».
Олег БАТУРІН.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал