1 травня віряни православної церкви вшановують памʼять святого пророка Єремії та священномученика Макарія, митрополита Київського, пише NewDay. У цю дату пов’язано багато народних прикмет, традицій і релігійних заборон. Також день важливий для тих, хто святкує іменини — як за новим, так і за старим церковним стилем.
Кого вшановують 1 травня за новим церковним календарем
Православна церква України з 2023 року користується новоюліанським стилем, за яким неперехідні свята припадають на 13 днів раніше. За новим календарем 1 травня згадують двох визначних постатей: пророка Єремію і митрополита Макарія.
Пророк Єремія жив у VI столітті до народження Ісуса Христа, неподалік Єрусалима. Його батько був священником, тож хлопець із юності був наближений до храму. У 15 років Єремія отримав одкровення від Бога, яке змінило все його життя — він відмовився від особистого щастя, не одружувався і став пророком. Його пророцтва були важкими — він передбачив падіння Єрусалима й ув’язнення євреїв за відступ від віри.
За те, що Єремія невпинно закликав людей повернутися до Бога, його прозвали «пророком сліз». Коли його пророцтва справдились — місто впало під натиском Навуходоносора, а юдеї опинилися в полоні. Пророк залишився на руїнах, а згодом рушив з рештками народу до Єгипту, де, за переказами, навіть молитвами знищував крокодилів. Та після чергового пророцтва про нову біду — був убитий.
Другий святий цього дня — митрополит Макарій, який жив у XV столітті. До свого архієрейського служіння він очолював Свято-Троїцький монастир у Вільно (сьогодні — Вільнюс). Після смерті митрополита Іони у 1495 році Макарій був призначений на Київську кафедру. Через небезпеку в Києві, він мешкав у Новогрудку (територія сучасної Білорусі).
Святитель активно працював над зміцненням православної церкви, прикрашав храми, підтримував духовенство і захищав вірян від тиску католицизму. Загинув мученицькою смертю: дорогою до Києва на його процесію напали татари. Макарій наказав усім рятуватися, а сам залишився біля вівтаря — де його і вбили. Мощі святителя нині спочивають у Володимирському соборі в Києві.
Святі дня за юліанським календарем
Віряни, які дотримуються старого стилю, 1 травня згадують преподобного Іоанна Солунського та святителя Косьму, єпископа Халкідонського.
Народні традиції і прикмети на 1 травня
У народі цей день відомий як Ярема Запрягальник або Запашник. З ним пов’язують передбачення погоди та врожайності:
- ясне ранкове небо — до спеки влітку;
- світлий, сонячний день — буде багатий урожай;
- вечірня роса — обіцяє гарну погоду наступного дня;
- дощ чи похмура погода — передвістя суворої зими.
Також за мурахами сьогодні стежать особливо уважно: якщо вони метушливі — літо буде дощовим.
Що заборонено робити цього дня
1 травня заборонено:
- конфліктувати, лаятися, злитися;
- впадати у смуток, лінощі чи бездіяльність;
- проявляти заздрість, жадібність, лихослів’я.
Згідно з народними уявленнями, цього дня не варто:
- ловити рибу;
- позичати хліб, зерно або насіння — це може призвести до втрат і поганого врожаю.
Що рекомендовано робити 1 травня
Вважається, що молитви до пророка Єремії цього дня особливо сильні — до нього звертаються по захист від недобрих людей, а також просять допомоги в аграрних справах.
Народна традиція рекомендує займатися посадками — усе посіяне цього дня проросте швидко й щедро. Також добре провести генеральне прибирання в оселі — це принесе чистоту не тільки в дім, а й у думки.
Хто сьогодні святкує іменини
За новим стилем:
Юхим, Веремій, Ігнат, Макар, Ніна, Тамара.
За старим стилем:
Василь, Віктор, Юхим, Іван, Кузьма, Михайло, Тамара, Фелікс.
Нагадуємо, раніше ми писали про свято 30 квітня та заборони цього дня.
Немає коментарів. Будьте першим, хто прокоментує