Лобісти інтересів Херсонщини на XV Українському муніципальному форумі
В Одесі триває XV Український муніципальний форум, який продовжує багаторічну традицію Асоціації міст України як організатора збирати голів громад, урядовців, експертів та представників міжнародних організацій для обговорення нагальних питань місцевого самоврядування. Учасниками форуму є міські голови та керівники органів місцевого самоврядування, представники центральних органів державної влади, парламентарі.
Херсонщину на форумі представляють керівники органів місцевого самоврядування: голова Херсонського регіонального відділення АМУ, херсонський міський голова Володимир Миколаєнко, міські голови — Нової Каховки — Володимир Коваленко, Генічеська — Олександр Тулупов, Голої Пристані — Олександр Бабич, Каховки — Андрій Дяченко, Таврійська — Микола Різак, в.о. міського голови Скадовська Олег Сокольчук, селищні голови — Каланчака — Володимир Зінчук, Асканії-Нова — Віталій Свінціцький, секретар Чаплинської селищної ради Ірина Котик, сільські голови — Чулаківки — Світлана Корольова, Долматівки — Алла Баранова, Бехтер — Михайло Бурак, Щасливцевого — Віктор Плохушко, в.о. старост Рибальчого (Чулаківська ОТГ) Сергій Трофименко, Добропілля (Долматівська ОТГ) — Сергій Зуденков.
Представники херсонської делегації не тільки подали проблемні питання своїх громад для їх розгляду на Дні діалогу з урядом, а й особисто висловилися за необхідність якнайшвидшого розв`язання найбільш гострих питань, котрі гальмують розвиток. Так міський голова Нової Каховки Володимир Коваленко підняв питання про результати впровадження національної грошової оцінки земель сільгосппризначення, через які місцеві бюджети тергромад Херсонщини втратили 30% доходів. Зал потужно підтримав колегу, а з високої трибуни обіцяно розв`язання проблеми.
— Асоціація була і залишається аполітичною організацією, що захищає інтереси абсолютно всіх громад в Україні, — звернувся до учасників форуму голова АМУ Віталій Кличко. – Адже вона об’єднує 779 міських, селищних та сільських рад, в т.ч. 341 ОТГ. Сьогоднішній День діалогу з урядом — «Реформа місцевого самоврядування застигла у стрибку над прірвою». Можливі сценарії розвитку подій хвилюють усіх: наближаються місцеві вибори-2020 — не виключено, що вони будуть позачерговими. Тому головні питання: коли буде завершена реформа, на якій територіальній основі будуть сформовані нові громади, і найголовніше — чи буде місцеве самоврядування фінансово спроможним надавати якісні публічні послуги громадянам? Адже саме це є метою реформи! Чимало голів громад йдуть на парламентські вибори, що є викликом та водночас можливостями.
Напередодні форуму було зібрано 160 проблемних гострих питань громад. Так першою проблемою є скасування з 2020 року надходжень до місцевих бюджетів акцизного податку з пального. Їх втрати в результаті цього складуть 9 млрд. грн. Насторожує несправедливий і упереджений розподіл додаткової дотації між місцевими бюджетами на здійснення переданих з Держбюджету видатків з утримання закладів освіти та охорони здоров’я. У той час, коли 70% всієї освітньої та медичної інфраструктури утримується за рахунок міст та ОТГ, обласна і районна влада залишають на власні потреби 82% (!) додаткової дотації. Цьогоріч з майже 15 млрд. грн. дотації міста отримали лише 5%, а ОТГ – 13%. Відтак до глави уряду звернулися надати жорстке доручення мінфіну спрямувати до бюджетів міст та ОТГ не менше 65% від загального обсягу додаткової дотації. По-третє, недофінансування районною владою дошкільних та культурних закладів в селах, селищах, містах районного значення. Всупереч вимогам Бюджетного кодексу, маючи 60% ПДФО, районна влада перекидає фінансування таких закладів на малі громади. Голова АМУ привернув увагу уряду, парламенту і до суб’єктивного розподілу облдержадміністраціями дорожньої субвенції. Так, у 2019 році на вулиці і дороги комунальної власності у населених пунктах виділено 1,5 млрд. грн. -11 % від 13,2 млрд. Виникає справедливе обурення – уряд виділяє кошти, а вони не доходять до громад. АМУ продовжує наполягати на запровадженні формульного розподілу — не менше 20% цієї субвенції мають йти напряму громадам. Облдержадміністрації ж мають займатися виключно дорогами між населеними пунктами. Було наголошено і на проблемі відміни диференційованих тарифів на електроенергію та сплаті податків підприємствами не за місцем ведення діяльності, що призводить до суттєвого недоотримання коштів місцевими бюджетами, від чого в першу чергу страждають малі населені пункти.
У «Дні діалогу» в рамках Муніціпального форуму в Одесі беруть участь прем‘єр-міністр України, члени уряду, народні депутати, Генеральний секретар Конгресу місцевих та регіональних влад Ради Європи Андреас Кіфер, спеціальний посланець Уряду Німеччини з питань реформ у галузях урядування та децентралізації в Україні Георг Мільбрадт.
Ксенія АЛІСОВА.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал