На Херсонщині до археологів поставилися, як до скотини
Звинувачення у нелюдському ставленні чиновників до членів археологічної експедиції пролунали на останній сесії Бериславської районної ради
Надовго запам’ятається місцева «гостинність» археологам, котрі влітку працювали на розкопках середньовічного міста часів Великого князівства Литовського в Тягинці Бериславського району. Про цю ситуацію розповів депутат райради від БПП «Солідарність» Олексій Іванов.
— В Тягинці вже більше трьох років проходять археологічні розкопки. За цей час було розкопано фундамент давної фортеці й знайдено чимало артефактів, що викликало сенсацію в усьому інтернеті. Але наше керівництво не спромоглося навіть до археологів під’їхати і запитати: чи потрібно їм щось? Чи є у них вода, де вони сплять, що їдять? Коли люди приїжджають у гості, до них треба ставитися як до гостей, а не як до скотини, — заявив Олексій Іванов, підкресливши, що це обурення висловлювали самі археологи.
Плітками назвав слова Іванова директор Бериславської районної комплексної дитячо-юнацької спортивної школи ім. В. Сергеєва Юрій Сорочинський. За його словами, археологи жили в підпорядкованому ДЮСШ дитячому таборі «Старт», розташованому під Тягинкою. «Там для них були створені всі умови», — запевнив він.
Заперечив слова Іванова і голова Бериславської райдержадміністрації Олександр Гомон. Він зазначив, що сам особисто бував на місці розкопок, зустрічався з членами литовської делегації. «В області діє українсько-литовський культурний центр. Ми з ними теж плідно спілкуємося», — додав він.
— Про розкопки в Тягинці писалося дуже багато. Вся Херсонщина знає, що вони велися. Натомість [навряд чи] хтось чув про Консулівське городище в Республіканці. А між тим, туди щороку приїжджають від 20 до 40 поляків і працюють. Ми їх годуємо, допомагаємо спецтехнікою. Долучається до цього сільський голова Новокаїр, фермери. Також цього року приїжджали працювати на Кам’янській Січі спеціалісти з «Хортиці» і з-за кордону. Ї їм теж надавалась допомога, — розповів депутат Херсонської облради від «Блоку Петра Порошенка» Ігор Йосипенко.
В кулуарах після сесії можна було почути обурення на адресу Олексія Іванова. «Всі ж знають, що археологи не просто так приїжджають. Їм же оформлюють відрядження, виділяють якісь кошти на харчування, проживання. Крім того, сама їхня робота ведеться просто неба, тому часто вони живуть у наметах поблизу розкопок. Вони ж до цього звикли», — ділились між собою думками депутати райради.
Але, як з’ясувалось, висловлене депутатом Івановим обурення мало під собою підстави. Це підтвердила «Новому дню» голова Культурного центру Україна — Литва Наталія Бімбірайте. Вона підкреслила, що вся цьогорічна експедиція оплачувалася за рахунок Міністерства закордонних справ Литви. В ній брали участь фахівці Інституту археології Національної академії наук України. Натомість жодної копійки з державного або місцевих бюджетів Україна не вклала.
— Попри наявне фінансування, ніяких добових для археологів і інших членів експедиції не передбачалось. Усі вони харчувались власним коштом і приїздили до Тягинки під час своїх відпусток. Саме через нестачу фінансування вони були вимушені скоротити термін робіт, — коментує Наталія Бімбірайте. — Прикрий інцидент ми мали з табором «Старт». Ми дуже довго намагалися узгодити питання розміщення в ньому членів експедиції, і зрештою нас туди пустили. Потім керівництво табору попросило компенсувати хоча б витрати на електроенергію. Ми сказали, що в межах 4 тисяч гривень готові заплатити. Однак нам нарахували 17 тисяч. Ми відмовилися, оскільки такої суми не мали і вважали, що це вже занадто. Після цього почався цирк. Якось вночі туди приїхав директор [Юрій Сорочинський] і почав нецензурно висловлюватися: мовляв, археологи для нього, як кістка в горлі. Потім він заявив, що плювати хотів на Литву і Україну. Після цього деякі члени експедиції до кінця перебування в Тягинці не могли заспокоїтися. Зрештою, цей директор заборонив нам користуватись харчоблоком і їдальнею. Голова РДА Олександр Гомон потім вибачався перед нами за те, що сталося. Але кардинально ситуацію це вже не виправило. Добре, що людей хоч не виставили жити в наметах на вулиці.
Як підкреслює Наталія Бімбірайте, ситуація була неприємною: «Дуже важко терпіти хамство. Але сподіваюся, що це не вплине на подальші розкопки в наступні роки».
Олег БАТУРІН.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал