На курорті Херсонщини забудовують унікальну косу
«Пляжне» будівництво у курортному селищі Лазурне Скадовського району Херсонщини спантеличило численних відпочивальників, котрі зазвичай полюбляють засмагати й купатися на Джарилгацькій затоці. Адже просто на косі, яка відділяє цю затоку від відкритих чорноморських просторів, відгородили бетонними плитами чималу ділянку. А на ній ударними темпами зводять просторі будиночки, що радше нагадують вілли. Причому до того таке будівництво нікому й на думку на спадало вести: адже акваторія затоки входить до Національного природного парку «Джарилгацький».
Жодної інформації про підрядника та замовника будівництва на об’єкті немає, і люди, які там щодня працюють, будь-що пояснювати відмовляються навідріз. Тому прокоментувати ситуацію автор цих рядків попросив виконувача обов’язки директора НПП «Джарилгацький» Віталія Коваленко. Віталій Михайлович підтвердив, що скарги та звернення стосовно появи на косі чергової приватної оздоровниці сюди вже надходили. Але, як виявляється, не за адресою.
«На косі дійсно стоїть наш межовий охоронний знак, який позначає межу нацпарку. Проте будівництво триває на ділянці між знаком та прибережною лінією оздоровниць, тобто це вже не наша територія, і жодним чином втручатися чи перешкоджати роботам ми не можемо. Наскільки мені відомо, ділянка має бути під юрисдикцією Скадовського держлісгоспу», — зазначив Віталій Коваленко.
Що ж, телефонуємо до директора Скадовського ЛМГ Валерія Войналовича. І чуємо: підприємство припинити плюндрування унікальної коси будівельною технікою також не має права. «Ділянка, де зараз ведеться будівництво, свого часу входила до нашої території. Але більше п’ятнадцяти років тому Лазурненська селищна рада обміняла її на значно більшу ділянку прибережної території з свої земель запасу. І потім надала її місцевому підприємцю під облаштування нової оздоровниці. Відповідно, ніхто своїх повноважень не перевищував», — каже Валерій Леонідович.
Отже, проти розширення зони забудови у бік Джарилгача ніхто нічого немає – гроші вкотре «перемогли» природу. От тільки шкоди від такої перемоги ніхто достеменно не прорахував. А вона буде – вже є! «Коса між Джарилгачем та Чорним морем – це солончакові біотипи, де чимало рідкісних та «червонокнижних» рослин. Для їх охорони, власне, й створювався свого часу національний природний парк . І те, що ділянка під новим пансіонатом не входить до меж НПП нічого не означає», — зауважив професор кафедри ботаніки Херсонського державного університету, доктор біологічних наук Олександр Ходосовцев.
Сотні тисяч відпочивальників щороку прибувають до Лазурного не тільки для того, аби повалятися на пляжі, підставляючи боки сонячним променям. Вони витрачають свої кревні ще й для того, аби помилуватися незайманою природою, подихати повітрям, насиченим ароматами диких трав і квітів. Відтак, якщо таку можливість їм обмежуватимуть, то й людей приїжджати на тутешнє узбережжя буде менше.
До речі, професор Олександр Ходосовцев застерігає: площа коси загалом нестабільна. Промоїна, яка з’єднує Джарилгацьку затоку із Чорним морем, постійно змінюється, розширюючись чи звужуючись під впливом хвиль і течії. Нині вона досить вузька, та були часи, коли хвилі навіть підмивали територію пансіонату «Канни» зовсім поруч із нинішнім «недобудом». Тож і нові фешенебельні вілли одного дня може просто змити – адже природа наруги над собою не терпить. І рано чи пізно за неї розплачується.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Фото Дмитра ЧЕРНЯТЕВИЧА.
На знімку: на унікальній косі між Джарилгацькою затокою та Чорним морем зводять нові вілли.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал