Науку партнерства опановують у молодій громаді на Херсонщині
Перша сесія – як установчі збори
Нова сесія сільради у Тягинській об’єднаній територіальній громаді цілком заслуговує, аби її назвали «установчими зборами». Адже це ОТГ тільки-но створили. Ще й держава за вказівкою згори додала до неї одразу кілька населених пунктів, у чиїх мешканців зазвичай своє бачення децентралізації та майбутнього. І їм буде непросто визначитися, як це – бути партнерами та разом будувати спільне життя.
— Тягинську ОТГ почали формувати ще з минулого року. Об’єднуватися збиралися Тягинка, Високе, Ольгівка із населенням понад три тисячі осіб. Це вже чимало. Проте відтепер до складу громади «добровільно-примусово» додали села Кам’янка, Бургунка, Львово. Тобто в межах громади мешкає понад десять тисяч чоловік, і відстані від села до села часом сягають і десяти з лишком, і двох десятків кілометрів, — зауважує щойно обрана голова Тягинської об’єднаної територіальної громади, екс-голова сільради в Тягинці Раїса Пономаренко. – Управляти такою великою, ще й дуже розтягнутою територією, буде непросто. На додачу, у селах подекуди своє бачення шляхів розвитку та співробітництва. Приміром, у Львово самі хотіли бути центром об’єднаної територіальної громади, розсилали відповідні пропозиції сусідам. Та вони на них не погодилися, тому тепер це частина Тягинської ОТГ, хочемо ми цього чи ні.
Продиралися крізь дискусійні хащі
За депутатські мандати у селах, що ввійшли до складу Тягинської об’єднаної територіальної громади, конкуренція була серйозною – на 22 «вакансії» 77 кандидатів. Голову ОТГ також обирали з шести кандидатів, і понад тисячу голосів зібрала саме Раїса Пономаренко. Очільник територіальної виборчої комісії Валентина Мурашова привітала Раїсу Миколаївну та вручила їй нове службове посвідчення (на знімку). Документи отримали й депутати, а на тому вітальна частина закінчилася, й розпочалися суворі будні сільського самоуправління – з тяжким продиранням крізь дискусійні хащі.
Спершу не всіх влаштував регламент, що його попередньо вже обговорювали – деякі «професійні опозиціонери» запропонували не голосувати за нього, бо він «недостатньо підготовлений». Все ж проголосували, прийнявши за основу й домовившись, що допрацюють документ згодом. За регламент висловилися 12 депутатів і сільський голова, а 11 його не підтримали. Під час виборів секретаря сільради (нею стала Тетяна Косточко, котра працювала у Тягинській сільраді з 2007 року) розподіл голосів виявився майже аналогічним. Не всіх переконав навіть полум’яний заклад депутата Олексія Іванова: «Я сам не один раз обирався депутатом. І на підставі свого досвіду твердо переконаний, що секретарем повинна бути сумлінна жінка. Тільки вона якнайкраще потягне «вал» паперової роботи, із якою пов’язана ця відповідальна посада».
«У нас своє бачення»
Ще більше пристрастей кипіло під час розподілу місць у п’яти постійних депутатських комісіях. Так сталося, що 9 з 22 обраних депутатів Тягинської ОТГ є освітянами, і всі вони прагнули працювати у профільній комісії. Та далі більшість стала наполягати, аби місця у найважливіших комісіях (земельній, бюджетній) розподілялися пропорційно між мешканцями різних сіл громади. Тож розподіляти їх довелося не так за освітою, як «за пропискою». Те саме вийшло і з персоналіями членів виконавчого комітету – депутати наполягали на представництві усіх сіл, які входять до громади. «Ми не згодні з тими кандидатурами, що їх подали, у нас своє бачення», — наполягала на сесії депутат з села Високого Наталя Марченко.
Звісно, впродовж однієї сесії неможливо визначитися, за якими правилами надалі житиме новостворена громада. До нових підрозділів сільради, що опікуватимуться освітою та культурою, фінансами та інвестиціями, треба буде ще підбирати фахівців, а фахівцям проходити конкурсну процедуру. Тож поки що найціннішим кадровим надбанням молодої Тягинської ОТГ можна вважати Людмилу Баєву, затверджену на сесії заступником голови з питань діяльності виконавчих органів ради. Людмила Миколаївна – дипломований економіст, очолювала в районі підрозділ Контрольно-ревізійного управління, була начальником управління економічного розвитку та інфраструктури Бериславської райдержадміністрації. Та райони зараз скорочують, і сільські громади поспішають забрати до себе в штат грамотних управлінців. От і в Тягинській ОТГ встигли.
Хоча роботи у громаді ще громаддя. Треба визначатися, чи будуть відділи освіти та фінансів комунальними закладами, чи для них доцільніше створювати централізовану бухгалтерію. Щось вирішувати доведеться і з сільськими комунгоспами. Зрештою, навіть будівля Тягинської сільради для потреб органу місцевого самоуправління в ОТГ замала – просторіше приміщення доведеться орендувати. Але все це є класичними «труднощами зростання». І їх рано чи пізно подолають. Аби лишень вистачало бажання спільно працювати для загального добра, а не використовувати трибуну сесій для «вихлюпування» компроматів, взаємних звинувачень та демонстрації чиїхось яскравих індивідуальностей, і самоствердження за рахунок інших.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал