Олешки на Херсонщині голосують за об’єднання!
У Олешках відбулося громадське обговорення з питань добровільного об’єднання територіальних громад з адмінцентром у місті. Під час громадських слухань учасники розглянули та майже одноголосно проголосували на підтримку ініціативи міського голови Дмитра Воронова створити ОТГ із сусідньою Солонцівською сільрадою. Тема створення міської об’єднаної громади порушувалася на громадських слуханнях тут ще 3 роки тому. Амбітні плани створити об’єднання з кількома навколишніми сільськими радами, не були підтримані громадою та викликали бурхливу дискусію. Серед аргументів, висловлених тоді громадськістю та представниками депутатського корпусу, було небажання містян ділитися з тими, хто ледь зводив кінці з кінцями через низькі доходи місцевих бюджетів та накопичені роками проблеми в сільській місцевості, з якими місто мало б зіштовхнутися, — від водозабезпечення, ремонту доріг до зовнішнього освітлення, налагодження роботи соціальної та комунальної сфер. Сьогодні ж невідворотність процесів децентралізації, її повсюдність та бажання наздогнати останній вагон етапу добровільності перед настанням адміністративно-територіальної реформи та з 1 січня перейти на прямі міжбюджетні відносини з державою та нарешті отримати ключову преференцію — залишати в себе левову частку ПДФО, а це понад 53 млн грн, які наразі йдуть у районний бюджет, стали головним переконанням таки створити об’єднання громад. Щоправда, починаючи з малого — міста та однієї сільради. Для порівняння: сукупний бюджет міської ради зараз складає до 57 млн грн, звертає увагу голова бюджетної комісії Світлана Махрова. Аргументи на користь створення ОТГ висловив міський голова під час вступної промови перед подальшим розглядом ініціативи, її обговоренням та безпосередньо голосуванням. Дмитро Воронов запевнив, що ОТГ в разі її створення буде відкритою для інших, хто побажає приєднатися. Наразі ж загальна чисельність населення ОТГ перевищуватиме 27 тисяч осіб. В ОТГ увійдуть місто Олешки, село Саги та селище Пойма (входять до складу міськради), а також село Солонці та селище Підлісне Солонцівської сільради.
Під час попередньої перед громадськими слуханнями консультації з представниками депутатського корпусу та міським головою регіональні консультанти АМУ обґрунтували переваги об’єднання громад навколо Олешок у різних форматах, враховуючи аспекти спроможності, розгалуженості освітньої та медичної мережі, дотримання інтересів усіх учасників об’єднання. Якщо говорити про Солонцівську сільраду, то її площа майже дорівнює площі міста, однак обсяги власних доходів украй мізерні. Відтак, йшлося про те, яким чином наростити дохідну частину, використавши потенціал сільської громади та налагодивши взаємовигідне партнерство з містом у рамках ОТГ.
Зі слів солонцівського сільського голови Юрія Солдатова, у міста та сіл є багато точок дотику та спільних інтересів. Адже в Олешки з Солонців возять дітей до освітніх закладів, тут жителям надається медична допомога, вони отримують низку адмінпослуг. Тож села зацікавлені зміцнити ці зв’язки та зробити рівень послуг ще якіснішим та доступнішим. Жителі кожного з 500 дворів зацікавлені, щоб і в селах реформи рухалися, тож ладні допомагати в цьому, запевнив сільський голова.
Відстань від населених пунктів до центру ОТГ — від 7 до 15 км, а загальна площа ОТГ перевищить 125,5 кв. км.
Під час слухань учасники зібрання ставили запитання щодо подальшої долі установ соціально-культурної сфери, медичних закладів, спільного майна громади району, яке розташоване на території міста, але належить райраді. Цікавилися перспективою збереження мережі спортивних та позашкільних закладів. Дмитро Воронов запевнив, що вивчав досвід інших ОТГ області, та переконаний, що ключові рішення прийматиме громада, в т. ч. щодо створення та функцій нових підрозділів ОТГ, утримання мережі закладів, спираючись на розрахунки та аналіз. Приміром, завершити потрібно ремонт будинку культури, який розпочато в Солонцях. Від реалізації будь-яких ініціатив та проектів користь має бути всім учасникам ОТГ, адже за обсягами доходів та інфраструктурно місто, безперечно, залишається у виграшному становищі, на відміну від сіл. Але селяни теж хочуть та мають право жити на відповідному рівні, ходити освітленими вулицями, отримувати якісні послуги. При об’єднанні мережа закладів складатиметься з лікарської амбулаторії, 3 ФАПів, 3 шкіл І—ІІІ ступенів та однієї І—ІІ ступенів, 5 дитсадків, 10 закладів культури, позашкільних та спортивних. Скрізь тривають галузеві реформи, які потрібно поглиблювати та розвивати.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал