Про небезпечність «Кримського титана» згадали в міністерстві
Про екологічну загрозу для Херсонської області внаслідок функціонування заводу «Кримський титан» на окупованому півострові заговорили в Міністерстві з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб України. Про це йдеться в оприлюднених ним результатів моніторингу діяльності підприємства.
«Завод знаходиться на частині перешийка, який з’єднує Крим та материкову частину України, і в ході його діяльності утворюються відходи: фосфогіпс, піритні огарки, гідролізна кислота, промивна кислота та ін. Останні зберігаються на фосфогіпсосховищі та кислотонакопичувачі території Чаплинського району Херсонської області. При цьому взаємодія речовин, які скидаються у кислотонакопичувач, призводить до появи нових сполук, які є ще більш небезпечними для довкілля та людини. Крім того, речовини з кислотонакопичувача проникають до Ісходненського водозабору, який є єдиним джерелом, звідки питна вода постачається до Армянська. Також існує велика небезпека проникнення її у інші підземні водні пласти, з яких споживається питна вода населених пунктів Херсонської області», — вказано в його повідомленні.
На думку міністерства, діяльність «Кримського титана» носить загрозу для територій та населення прикордонних районів Херсонської області та вимагає втручання відповідних державних органів України та міжнародних організацій.
Проблемі викидів у повітря і розміщення небезпечних відходів на території Чаплинського району потужним хімічним підприємством було присвячено журналістське розслідування «Смог над Кримським титаном», надруковане в «Новому дні» в грудні 2015 року. Керівництво ПрАТ «Юкрейніан Кемікал Продактс» (саме під такою назвою це підприємство перереєструвалося в Україні після анексії Криму) тоді заявило, що «не володіє інформацією про стан довкілля, про аварії, небезпечні природні явища та інші надзвичайні події, що сталися або можуть статися і загрожують здоров’ю та безпеці громадян». Натомість і жителі, і представники влади прикордонних сіл Чаплинського району скаржилися на значне зростання захворюваності і смертності від онкологічних хвороб. «[Розміщений на нашій території] кислотонакопичувач — це ще страшніша річ, ніж сам завод, — коментувала ситуацію першокостянтинівський сільський голова Тетяна Михайловська. — Ми ж обурені тим, що договір оренди землі для розміщення відходів був укладений у 2007 році Чаплинською райдержадміністрацією без узгодження з нами терміном на 49 років».
Свої небезпечні відходи завод розміщує на території Першокостянтинівської і Григорівської сільрад загальною площею 1144,5 га. Незадовго до окупації Криму підприємство за рішенням Севастопольського адміністративного апеляційного суду вибороло собі право сплачувати екологічний податок з урахуванням зниженого корегуючого коефіцієнту. Через це розмір екологічного податку, який надходив до місцевих, обласного і державного бюджетів, впав у рази.
Олег БАТУРІН.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал