Про водійські права, «круті» номери і не тільки…
У кожного херсонського водія чи того, хто мріє ним стати, безумовно, знайдуться запитання до начальника регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в Херсонській області Миколи ЛИЖНИКА (на знімку). Кожному відповісти неможливо, а ось кореспонденту «Нового дня» — цілком реально.
— Миколо Петровичу, які послуги надають сервісні центри МВС сьогодні?
— Серед основних послуг сервісних центрів – реєстрація та перереєстрація транспортних засобів, видача та обмін посвідчень водія, видача та зберігання номерних знаків, видача довідок про несудимість, оформлення дозволу на перевезення небезпечних вантажів та інші.
Як свідчать статистичні дані, у 2019 році в сервісних центрах МВС Херсонщини було здійснено понад 33 тисяч реєстраційних операцій, у 2020 році – вже більше 16 тисяч. Торік видано понад 18 тисяч водійських посвідчень, у 2020 році – майже 10 тисяч.
— Які завдання виконують мобільні сервісні центри МВС, і скільки таких на Херсонщині?
— Мобільні сервісні центри МВС – це пересувні центри, оснащені сучасним обладнанням, що працюють у віддалених населених пунктах, де немає стаціонарних територіальних сервісних центрів МВС.
На Херсонщині, як і в інших регіонах, функціонує один такий мобільний сервісний центр, котрий виїздить в різні куточки області, аби надати громадянам послуги якомога ближче до місця їх проживання. Послуги надаються такі: реєстрація та перереєстрація транспортних засобів; заміна посвідчення водія; видача міжнародного посвідчення водія; прийом запитів на отримання довідок про відсутність судимості.
Обслуговують громадян два адміністратори та фахівець експертної служби МВС.
Скористатися пересувним сервісом дуже просто: громадяни інформують органи місцевого самоврядування про необхідність отримання послуг, на підставі чого формуються відповідні заявки для виїзду мобільного центру. Для прикладу, минулого року здійснено 88 виїздів, під час яких фахівці надали громадянам майже тисячу сервісних послуг.
— Мабуть, найпопулярніша послуга – видача посвідчення водія? До речі, скільки в нашій області водіїв?
— Дійсно, видача посвідчень водія – одна з найпопулярніших послуг сервісних центрів МВС. Кількість громадян, які отримують перше водійське посвідчення на право керування транспортним засобом, щороку зростає. Наприклад, протягом 2018 року на Херсонщині видано 7,7 тисячі посвідчень водія вперше, у 2019 році – понад 8 тисяч, у 2020 році – вже понад 3 тисяч.
Чимало бажаючих звертаються до сервісних центрів МВС для обміну водійських посвідчень у зв’язку з відкриттям іншої категорії або отримання дублікату посвідчення після втрати, пошкодження чи викрадення.
— Скільки сьогодні коштує складання іспиту на отримання посвідчення водія?
— Вартість послуги з отримання посвідчення водія зі складанням іспитів становить 245 гривень: складання теоретичного та практичного іспитів – 26, бланк посвідчення водія – 219.
— Чи запроваджена у нас відеофіксація складання іспитів – теоретичних і практичних? Наскільки ефективна така фіксація?
— Так, запроваджена. Перебіг складання теоретичних іспитів фіксується відеокамерами, встановленими в екзаменаційних класах. Практичні іспити фіксуються відеореєстратором, що встановлюється безпосередньо в екзаменаційному автомобілі. Відеофіксація дає можливість зменшити корупційну складову та уникнути можливих суперечностей.
Відповідні законодавчі зміни в прийнятті іспитів та процедурі підтвердження водійського стажу набрали чинності 17 липня цього року і стосуються, в першу чергу, бажаючих отримати посвідчення водія вперше, автовласників, які хочуть здійснити обмін посвідчення водія з відкриттям іншої категорії та водіїв, що планують відновити право керування після його позбавлення.
— Кілька слів про основні нововведення…
— При отриманні категорій ВЕ, С1Е, СЕ, D1E і DE можна підтвердити наявність навичок керування транспортними засобами за будь-якою з категорій В, С1, С, D1 і D. Крім того, збільшується максимально допустима перерва в навичках керування – до трьох місяців;
Підтвердити навички керування транспортним засобом можна також документом на право власності транспортного засобу іншого з подружжя, та документами, що підтверджують позику, оренду, лізинг, або тимчасовим реєстраційним талоном.
У разі відкриття двох і більше категорій теоретичний іспит складається один раз за екзаменаційними білетами вищої категорії. Іспит припиняється, якщо особа користується додатковими електронними приладами або матеріалами, підказками тощо. Тривалість кожного етапу проведення практичного іспиту: на майданчику – не менше 10 хвилин, на дорозі – не менше 20 хвилин, а загалом – не більше години.
Допустиме відхилення від маршруту проведення практичного іспиту, якщо на ньому подальший рух неможливий (транспортний затор, дорожні роботи, ДТП тощо). Фото-, відеофіксація відбувається від початку кожного іспиту та ведеться безперервно до його завершення. Відмова від відеофіксації іспитів законодавством не передбачена.
Результати іспитів протягом десяти робочих днів можна оскаржити.
Встановлені підстави для анулювання посвідчення водія (у разі позбавлення права керування, отриманого вперше, надання фіктивних документів тощо).
Серед змін – і можливе виключення наявної категорії, якщо медичною довідкою вона не підтверджена. І поновлення її у разі надання нової медичної довідки, якщо придатність до керування відновлено.
— Які марки машин найпопулярніші на Херсонщині? Чи багато у нас реєструють електрокарів?
— Кожен автовласник обирає собі автомобіль, враховуючи власні вподобання та фінансові можливості. Найбільшим попитом, як і раніше, користуються транспортні засоби, придбані на вторинному ринку. Поступово зростає на Херсонщині популярність екологічно чистих транспортних засобів з електричним двигуном: у 2017 році їх було зареєстровано 13, у 2018 – 33, у 2019 – 49 і вже цього року – 26.
— На який термін видаються сьогодні водійські посвідчення?
— Наразі посвідчення водія дійсне протягом 30 років з дати його видачі, окрім водійських посвідчень, виданих вперше.
Перше посвідчення водія у сервісних центрах МВС видається на 2 роки. Обмін посвідчення водія, виданого особі вперше, проводиться без складання іспитів за умови вчинення нею протягом двох років з дня видачі не більше двох адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху та не вчинення нею кримінального правопорушення, передбаченого статтею 286 Кримінального кодексу України.
У разі, якщо такі порушення були, громадянин обмінює своє посвідчення водія на постійне лише після складання практичного та теоретичного іспитів у сервісному центрі МВС.
Повернення посвідчення водія особам, які отримали його вперше та були позбавлені права на керування транспортними засобами, не відбувається. Поновлення права керування транспортними засобами в такому випадку здійснюється після підготовки у навчальному закладі та успішного складання теоретичного і практичного іспитів у сервісному центрі МВС. Таке посвідчення знову видається на 2 роки.
— Скільки на Херсонщині тих, хто має міжнародне водійське посвідчення? Наскільки дорога ця послуга?
— Міжнародне посвідчення водія видається на підставі національного посвідчення водія. Термін дії міжнародного посвідчення водія – 3 роки, але не більше строку дії національного.
Міжнародне посвідчення водія використовується за наявності національного тільки під час керування транспортним засобом за межами території України. Цього року міжнародне посвідчення водія отримали 49 автовласників, минулого року – 174.
Вартість послуги становить 8,16 грн.
— Миколо Петровичу, в якому віці особисто Ви одержали водійські права? Чи пам’ятаєте свій перший власний автомобіль?
— Перше водійське посвідчення я отримав у 16 років для керування мотоциклом. Своє перше авто добре пам’ятаю. Це був «Москвич – 2140».
— Які документи і яким чином людина має надати в сервісний центр МВС, щоб дистанційно замовити довідку про несудимість?
— Довідку може отримати фізична особа, яка досягла 14-річного віку та має право на отримання з персонально-довідкового обліку відомостей про себе.
Довідку про несудимість можна замовити у два способи: онлайн на сайті ГСЦ МВС; безпосередньо в зручному сервісному центрі МВС.
Для замовлення довідки про несудимість онлайн необхідно: зареєструватися через Кваліфікований електронний підпис (фізичної особи) або Bank ID; заповни електронну форму (вказати, в якому ТСЦ зручно забрати готову довідку); отримати повідомлення про готовність документу або перевірити статус готовності довідки онлайн; забрати довідку в обраному сервісному центрі МВС, пред’явивши документ, що посвідчує особу.
— Розкажіть про роль так званого «таємного» клієнта, чи є бажаючі допомогти сервісній службі МВС?
— У сервісних центрах МВС на постійній основі діє проєкт «Таємний клієнт». Після отримання послуги в сервісному центрі МВС будь-яка людина за бажанням може зайти на сайт Головного сервісного центру МВС, заповнити електронну анкету-відгук та стати нашим «Таємним клієнтом».
У рамках проєкту можна перевірити якість надання наступних послуг: реєстрація та перереєстрація авто, отримання посвідчення водія або його обмін, отримання довідки про несудимість, замовлення індивідуальних номерних знаків тощо. Клієнт також може зазначити інформацію щодо зручності навігації, дотримання інклюзивних умов, організації роботи сервісного центру МВС, доступності інформації та консультаційної підтримки.
Усі відгуки, зауваження та пропозиції опрацьовуються в режимі реального часу та враховуються в подальшій роботі. Наша мета – отримати незаангажовані думки клієнтів, щоб покращити якість надання послуг.
— Чи багато у нас в області автомобілів з «крутими» номерними знаками? Скільки офіційно коштує платний номер? Цікаво, який найбільш неординарний іменний номер замовляли?
— Перелік наявних платних номерних знаків, що видаються за бажанням власників легкових автомобілів та містять визначену комбінацію цифр, знаходиться у вільному доступі на сайті Головного сервісного центру МВС.
Для зручності номери згруповані за вартістю та адресами територіальних сервісних центрів МВС, в яких такі знаки є в наявності. В залежності від комбінації цифр, вартість номерних знаків складає від 4800 до 36000 гривень (з урахуванням ПДВ 20%).
Забронювати номерний знак наразі неможливо, тому рекомендуємо обирати декілька прийнятних варіантів комбінацій цифр. Реєстрація (перереєстрація) автомобіля та замовлення обраного номерного знаку здійснюється в тому сервісному центрі МВС, де він є в наявності.
Деякі автолюбителі надають перевагу номерним знакам, які виготовляються за індивідуальним замовленням. Такі номерні знаки можливо замовити лише як додаток, а не замість державного номерного знаку, що видається власнику під час реєстрації транспортного засобу. Індивідуальні номерні знаки дійсні виключно на території України. Серед замовлених ІНЗ зустрічалися наступні: «ZOLOTAYA», «XXXXXXX», «DOCTOR», «DIESEL», «ОЛЕШКИ», «САРА», «МАМА», «СМР», «ХХ777ХХ» та інші.
— Дякую за відповіді!
Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал