Сервісний центр МВС готовий надати послуги
7 листопада на запитання читачів «Нового дня» відповідав начальник Регіонального сервісного центру МВС в Херсонській області Олександр РЕУЦЬКОВ.
— Пряма лінія? Телефонує Ігор Цуркан з Верхнього Рогачика. Знаю, що в нашій області вже працюють три оновлені сервісні центри МВС — у Новій Каховці, Великій Олександрівці та Голій Пристані. Чи планують відкрити такі ж у нашому районі? І скільки потрібно таких центрів для Херсонщини?
— На території Херсонської області функціонує 5 територіальних сервісних центрів МВС, три з яких вже працюють у новому форматі — в Херсоні, Генічеську та Новій Каховці. До кінця 2018 року будуть оновлені сервісні центри МВС у Великій Олександрівці та Голій Пристані.
Для надання послуг громадянам, які проживають у районах, де відсутні стаціонарні територіальні сервісні центри МВС, працює мобільний сервісний центр МВС. Виїзд співробітників такого мобільного сервісного центру здійснюється за запитом органів місцевого самоврядування, зазвичай — у міру надходження заяв від жителів району. За допомогою оснащеного сучасним обладнанням пересувного центру громадяни можуть отримати найпопулярніші послуги сервісних центрів МВС, зокрема: реєстрація та перереєстрація транспортних засобів; заміна посвідчення водія; видача міжнародного посвідчення водія; прийняття запитів на отримання довідок про відсутність судимості.
Мобільний сервісний центр МВС працює три дні на тиждень: середа, четвер, п’ятниця. Громадян обслуговують два адміністратори та фахівець експертної служби.
— Доброго дня! Олександр Корольов з Херсона: мені не зовсім зрозуміло, чим відрізняються новостворені сервісні центри МВС від звичного МРЕВ? І друге запитання: чи не настав час відновлювати роботу ДАІ?
— У рамках реформи МВС, замість колишніх МРЕВ, створені сервісні центри МВС, де на новому рівні громадянам надаються послуги з видачі чи заміни водійського посвідчення, реєстрації та перереєстрації транспортних засобів, видачі довідок про відсутність судимості та інші. Сервісні центри МВС поєднують у собі сучасне технологічне устаткування, клієнтоорієнтований персонал та єдину візуальну концепцію. Тут передбачені умови для людей з інвалідністю, полички для буккросингу та дитячий куточок. Наша мета — надавати сучасний якісний сервіс: максимальне використання онлайн-послуг, мінімізація часу при отриманні послуг, наявність електронної черги та системи прозорих кабінетів. Щодо відновлення роботи ДАІ, то з 2015 року, в рамках реформи МВС, функції з нагляду за дорожнім рухом та взагалі питання безпеки дорожнього руху віднесені до компетенції патрульної поліції.
— Пряма лінія? З Херсона телефонують. Скажіть, будь ласка, як зняти з реєстрації старий іржавий «Запорожець», на якому я вже років 15 не їжджу?
— Вам слід звернутися з заявою до нашого територіального сервісного центру, взяти з собою документи на право власності, а також ті, що підтверджують вашу особу. Вся процедура зняття автомобіля з обліку займе не більше 30 хвилин. Вам доведеться здати автомобільний номер і свідоцтво про реєстрацію.
— Здрастуйте, Олександре Геннадійовичу. Вас турбує Тетяна Василенко з Херсона. Роз’ясніть, будь ласка, який сьогодні порядок перереєстрації власного транспорту?
— При перереєстрації транспортних засобів, у разі зміни їх власників, зняття з обліку таких транспортних засобів не проводиться. До сервісного центру МВС подаються оформлені в установленому порядку наступні документи: документ, що підтверджує правомірність придбання транспортного засобу; заява; свідоцтво про реєстрацію; документи, що посвідчують особу покупця та продавця; реєстраційні картки платника податку покупця та продавця.
У разі оформлення договору купівлі-продажу в сервісному центрі необхідно надати оціночну або середньоринкову вартість транспортного засобу та документ про сплату податку на дохід від продажу об’єкта рухомого майна (виняток становлять: легкові автомобілі, мотоцикли, мопеди). Необхідність надання оціночної або середньоринкової вартості та оподаткування виникає лише у випадку продажу/обміну протягом звітного (календарного) року більш ніж одного легкового автомобіля та/або мотоцикла, та/або мопеда).
Під час проведення державної реєстрації (перереєстрації) транспортні засоби підлягають безкоштовному огляду фахівцями експертної служби МВС.
За заявою власника може бути проведене платне експертне дослідження з метою визначення справжності ідентифікаційних номерів транспортного засобу і реєстраційних документів.
— Людмила Гуцол з Голопристанського району: скажіть, будь ласка, скільки сьогодні коштує складання іспиту на отримання посвідчення водія?
— Вартість послуг зі складання теоретичного та практичного іспитів для отримання посвідчення водія коштує 26 гривень, плюс вартість бланка посвідчення — 201 гривня, тож у цілому 227 гривень.
— Доброго дня, Вас турбують з Олешківського району. Кажуть, що відтепер сервісні центри МВС перевірятимуть таємні клієнти. Що мається на увазі? Якщо можна, розкажіть конкретніше.
— Так, у сервісних центрах МВС запущено проект «Таємний клієнт», завдяки якому громадяни можуть вплинути на хід розвитку реформи в напрямі сервісу. Наша мета — отримати незаангажовані відгуки як спеціально підготовлених перевіряючих, так і будь-якого громадянина, аби покращити якість надання послуг. Таємним клієнтом може стати будь-яка людина під час візиту до сервісного центру МВС. Для цього необхідно детально ознайомитися з анкетою-відгуком та критеріями оцінки роботи сервісного центру МВС, відвідати сервісний центр МВС та отримати реальну послугу, заповнити та надіслати анкету-відгук на hsc.gov.ua/anketa/.
Першими в рамках пілотного проекту громадяни зможуть оцінити роботу п’яти сервісних центрів МВС у місті Києві. Пізніше проект буде масштабовано по всій Україні.
— Сергій Яворський з Білозерського району: чи планується перегляд цінової політики щодо реєстрації транспортного засобу?
— Перелік платних послуг МВС затверджений відповідною постановою Кабінету Міністрів і переглядається відповідно до регламенту роботи уряду.
— Андрій Вовченко з Херсона: скажіть, будь ласка, це правда, що тепер у Центрі надання адміністративних послуг можна обміняти посвідчення водія та здійснити первинну реєстрацію транспортного засобу?
— Так, цей пілотний проект на початку листопада презентовано в Києві. У приміщенні Центру надання адміністративних послуг (ЦНАП) громадяни можуть отримати такі послуги сервісних центрів МВС, як заміна посвідчення водія та первинна реєстрація транспортного засобу.
Алгоритм отримання послуг при цьому не ускладнюється. Клієнт має звернутися до ЦНАП з пакетом необхідних документів та оплатити послугу. Адміністратор згаданого центру перевіряє, сканує і передає до сервісного центру МВС документи та заяву на отримання послуги. У свою чергу адміністратор сервісного центру МВС проводить передбачені послугою процедури та надсилає до ЦНАП підтвердження, після чого клієнту надається послуга.
Наразі в мережі сервісних центрів МВС працює 156 центрів, у той же час потенціал географічної присутності за рахунок ЦНАП зростає майже в 4,5 раза. Адже по Україні відкрито понад 700 центрів надання адміністративних послуг.
Очікується, що співпраця державних установ сприятиме децентралізації державних послуг, позитивно вплине на їх якість, а також зменшить корупційні ризики та забезпечить максимальне наближення послуги до споживача. У випадку успішного пілотного проекту партнерство з сервісними центрами МВС буде масштабовано на інші ЦНАП по всій країні.
— Турбує Олена Титаренко з Каланчака. Чула, що в деяких містах впроваджується відеофіксація складання іспитів — як теоретичних, так і практичних. Чи збираються у нас застосовувати цей досвід, тобто встановлювати в машинах відеообладнання, яке дозволить фіксувати процес складання, щоб не було зауважень, що екзаменатор штучно десь натиснув педаль або щось вимагав?
— Сервісні центри МВС вже запровадили низку змін, аби іспити на отримання посвідчення водія стали більш прозорими.
Вперше відбувалося відкрите громадське обговорення екзаменаційних питань у Правилах дорожнього руху, після чого нові питання з варіантами відповідей були оприлюднені на сайті hsc.gov.ua. Окрім того, на сайті працює безкоштовний онлайн-тренажер, за допомогою якого можна перевірити власні знання або підготуватися до іспитів для отримання посвідчення водія. Він повністю відповідає реальним умовам теоретичного іспиту: триває 20 хвилин та складається з 20 питань. Кількість спроб пройти тест є необмеженою.
Також оприлюднені маршрути, за якими складається практичне водіння на отримання права керування транспортними засобами. Схеми маршрутів було оновлено з урахуванням актуальної ситуації на дорогах. Під час складання практичної частини іспиту на отримання посвідчення водія вперше запроваджено чек-лист. У ньому зазначено перелік типових помилок, яких припускаються громадяни під час практичного іспиту, та шкала оцінювання.
На сьогодні впроваджено відеофіксацію складання теоретичної частини іспитів, наступним кроком стане фото-, відеофіксація здачі практичних іспитів.
— Олександре Геннадійовичу, скажіть, будь ласка, скільки в нашій області зареєстровано легкових і вантажних автомобілів? Наскільки зросла чи зменшилася їх кількість у порівнянні з минулим роком? Є такі дані?
— В регіоні зареєстровано близько 350 тисяч транспортних засобів, 80% з яких становить легковий транспорт. У 2018 році зареєстровано майже 17 тисяч легкових автомобілів, це на тисячу одиниць більше, ніж у минулому. Що стосується вантажного транспорту, то його кількість у поточному та минулому роках майже однакова і становить приблизно 2,5 тисячі.
— Валерій Марченко з Голої Пристані: чи обов’язково знімати автомобіль з обліку під час переходу права власності до нового власника?
— З 1 вересня 2018 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 22 серпня 2018 року № 637, якою внесені зміни до порядку здійснення в територіальних сервісних центрах МВС реєстраційних операцій з транспортними засобами.
Зокрема, запроваджено наступне: транспортний засіб не знімається з обліку під час переходу права власності до нового власника, тепер в будь-якому територіальному сервісному центрі МВС за договорами купівлі-продажу транспортного засобу, дарування, міни або фінансового лізингу, а також за заповітом та актом прийому-передачі відбувається пряма перереєстрація транспортного засобу на нового власника.
— Вас турбує Валентина Фальченко з Нижньосірогозького району. У мене таке запитання: на скільки років видаються водійські посвідчення для категорій А і B?
— Перше посвідчення водія видається на два роки. Якщо за цей період особа має не більше двох порушень правил дорожнього руху, їй видається водійське посвідчення строком на 30 років.
— Юлія Ткаченко з Берислава: як отримати індивідуальний номерний знак? Які проблеми тут можуть виникнути, і як їх попередити?
— Для того, щоб замовити індивідуальні номерні знаки, необхідно звернутися до будь-якого територіального сервісного центру МВС або до Головного сервісного центру МВС.
Перелік документів: заява; копія паспорта; копія свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу; довіреність, оформлена в установленому законодавством порядку (за потреби та у разі відсутності власника транспортного засобу або для юридичної особи); засвідчена копія документа, що підтверджує державну реєстрацію символіки або логотипа (у разі нанесення логотипа або символіки на номерний знак).
Під час оформлення замовлення погоджується макет бажаного індивідуального номерного знака. Після його виготовлення необхідно з’явитися до Головного сервісного центру МВС і отримати індивідуальний номерний знак та довідку, на підставі якої в подальшому зареєструвати цей знак за відповідним транспортним засобом.
Є певні обмеження щодо написів, які наносяться на індивідуальні номерні знаки. Вони стосуються написів дискримінаційного характеру, ненормативного походження, використання державної символіки тощо.
Детальнішу інформацію можна отримати безпосередньо під час оформлення замовлення. Слід також зазначити, що індивідуальні номерні знаки діють лише на території України.
— Дмитро Осовий з Херсона: цікаво, скільки у нас в області автомобілів з «крутими» номерними знаками? Чи користується попитом серед автомобілістів така послуга? Скільки офіційно коштує платний номер? Який найбільш неординарний іменний номер замовляли у Вас?
— Кожен автомобіліст має свої власні вподобання стосовно комбінації символів на номерному знаку транспортного засобу. Щодо платних номерних знаків, то їх вартість наступна: комбінація цифр 0001-0005, 0007-0009, 5555, 7777 коштує 20 000 гривень; 1111, 2222, 3333, 4444, 8888, 9999 коштує 10 000 гривень; 0006, 6666 коштує 7500 гривень.
Найбільш поширені індивідуальні номерні знаки пов’язані або з ім’ям власника авто, або з місцем роботи, або з хобі, тому їх ординарність чи неординарність не підлягає будь-якому аналізу.
— Юрій Товстопят зі Скадовська: це правда, що в інтернеті можна тепер дізнатися про всі зареєстровані в Україні транспортні засоби та їх власників?
— На сайті Єдиного державного веб-порталу відкритих даних data.gov.ua в розділі «Транспорт» є можливість переглянути дані про марки, моделі, тип кузова, місце реєстрації транспортних засобів тощо, починаючи з 2013 року.
— Телефонують з Горностаївського району: як і де можна отримати міжнародне водійське посвідчення? Чи можна отримати такі права в українських консульствах за кордоном?
— Міжнародне посвідчення водія можна отримати у будь-якому територіальному сервісному центрі МВС, а також за допомогою мобільного сервісного центру МВС.
Для цього необхідно пред’явити наступні документи: оригінал національного посвідчення водія; паспорт громадянина України (ID-паспорт надається разом із витягом з Єдиного державного реєстру щодо реєстрації місця проживання); паспорт громадянина України для виїзду за кордон; фотокартка розміром 3,5 х 4,5 см.
Зауважу, що консульські установи такої послуги не надають.
— Доброго дня, Вас турбують з Великої Лепетихи. Таке запитання: чи можна дистанційно замовити у сервісному центрі МВС довідку про відсутність судимості? Наприклад, одержати необхідний папірець через «Укрпошту» рекомендованим листом? І скільки коштує така довідка?
— Довідку про несудимість у сервісних центрах МВС можна безкоштовно замовити у два способи: онлайн на сайті hsc.gov.ua; безпосередньо у найближчому сервісному центрі МВС. Для замовлення довідки про несудимість онлайн необхідно: зареєструватися через Електронний цифровий підпис; заповнити електронну форму; отримати повідомлення про готовність документа; забрати довідку в обраному сервісному центрі МВС.
— Пряма лінія? Вас турбує Олег Овчаренко з Херсона. У мене таке запитання: чи можна залишити номерний знак за власником при зміні транспортного засобу?
— За відповідною заявою власник може залишити номерний знак у сервісному центрі МВС на зберігання для подальшого закріплення за іншим своїм транспортним засобом. Вартість зберігання становить 3 гривні на добу.
— Максим Юрченко з Білозерського району: після закінчення школи батьки обіцяють купити мені недорогий автомобіль. Звідси і запитання: чи складно вперше отримати посвідчення водія? Що для цього потрібно перш за все?
— Для того, щоб отримати посвідчення водія вперше, необхідно пройти відповідне навчання у закладі з підготовки водіїв. Після закінчення курсу навчання звернутися до сервісного центру МВС, подати відповідну заяву, надати паспорт громадянина України, копію довідки про реєстраційний номер облікової картки платника податків, свідоцтво про закінчення навчання, медичну довідку встановленого зразка та після успішного складання теоретичного й практичного іспитів отримати посвідчення водія.
Зв’язок з читачами забезпечував Анатолій ЯЇЦЬКИЙ.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал