Сільська громада на Херсонщині дбає про добробут кризових родин
На початку літа Центр інтегрованих соціальних послуг ОТГ спільно з благодійною організацією «Рідна земля», яка стала ініціатором проєкту та доклала зусиль до його реалізації, відкрили в с. Калинівці Зеленопідської сільської ОТГ. А вже зараз, зважаючи на результативність його роботи та соціальну значимість, разом з волонтерами планують відкриття подібного дитячого денного центру ще й у с. Подівці цієї об’єднаної територіальної громади. Функціонування таких центрів дозволяє запобігати потраплянню дітей в інтернатні заклади, контролювати ситуацію в сім’ї щодо запобігання насильству. Адже зневага та агресія по відношенню до матері чи дитини, якщо з ними не боротися та не створювати умов з протидії, призводять подеколи до непоправних наслідків. Відтак підтримка тих, хто потребує прихистку, завжди є актуальною в сільській місцевості.
Враховуючи ситуацію з відсутністю дошкільних закладів у найменших селах та враховуючи неспроможність окремих родин, здебільшого багатодітних, дати раду дітлахам через скрутні життєві обставини, дитячі центри в місцевих громадах є альтернативним вирішенням проблеми та суттєвою підтримкою кризових родин. Умови, які створюються в центрах, здатні покращити якість життя малечі, адже рівень добробуту в деяких сім’ях украй низький. І потерпають від цього насамперед найменші. Тож на плечі центрів лягає забезпечення низкою якісних послуг, що так потрібні дітлахам. Освіта, дозвілля, виховання дітей, їх розвиток шляхом створення відповідних комфортних побутових умов, які не можуть дати деякі сім’ї, зменшать ріст сирітства та негативний вплив вулиці, впевнені засновники проєкту.
– На початку червня ми відкрили перший центр у Калинівці для дітей та сімей, що опинились в складних життєвих обставинах. Це був своєрідний пілотний проєкт, що продемонстрував свою ефективність, – говорить голова Зеленопідської сільської ради Галина Лобунько. – По суті, це приклад створення принципово нової системи надання соціальних послуг на рівні ОТГ, який спонукає бути ініціативними та відповідальними за тих, хто проживає в наших селах.
Від початку виникнення ідеї до її реалізації багато зроблено як благодійниками, так і командою сільської ради, місцевим соціальним працівником Оксаною Закриницькою. Залучалися додаткові ресурси, аби створити справді сучасний та функціональний простір. Проєкт підтримали також місцеві фермери та жителі села. Діти з кризових родин приходили на територію центру ще до його відкриття і допомагали прибирати, наводити лад у будівлі, яка згодом мала їх прихистити. Це був своєрідний стимул навчити берегти та примножувати створене спільними зусиллями.
Надалі центр став безпечною територією для перебування мамочок з дітками, котрі опинились в кризових життєвих обставинах. Тут можна випрати та висушити одяг, прийняти душ та помити малюка, скористатися «банком» продуктів та одягу, приготувати їжу для себе та для дитини, отримати консультацію соцпрацівника та педіатра, відвідати тематичні тренінги з виховання та розвитку дитини. Зрештою, провести час у спілкуванні в дружньому та безпечному середовищі.
Центр став незамінним і для мамочок-одиначок з маленькими дітьми. Нерідко після пологів вони не мають нормальних побутових умов для того, щоб ростити дитину та належно дбати про неї. Тут тепло, є вода і всі умови для догляду за малятами, розповідають місцеві мешканці. Відтак не треба приймати рішення, як колись, тимчасово віддати дитину в інтернат. У будь-який час мати може безкоштовно отримати увесь потрібний їй спектр послуг, а також отримати консультаційну та моральну підтримку волонтерів.
Денний центр для дітей шкільного віку з родин, які з різних причин опинились в складних життєвих обставинах, допомагає їм у виконанні домашніх завдань, сприяє спортивній та ігровій активності через гуртки, розвиває таланти дітей. Це приклад того, як органи місцевого самоврядування, залучаючи громадські організації, можуть зарадити суворим викликам сьогодення.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал