Справа Гандзюк: виправдання і підозри
Неочікуваний поворот у резонансній справі з кислотним нападом: першого підозрюваного — Миколу Новікова — випустили з СІЗО. Про це стало відомо в Апеляційному суді, де розглядалася скарга адвоката підозрюваного. Нагадаймо, 3 серпня Новікова назвали підозрюваним у нападі на помічницю міського голови Херсона і присудили два місяці тримання під вартою. Але вчора в судовій залі присутніх зустріла порожня скляна клітка — підозрюваного на суд не привезли. Виявляється, буквально за 15 хвилин до засідання прокуратура повідомила, що кримінальне провадження відносно 39-річного херсонця, раніше судимого, закрили… за відсутністю доказів проти нього. Адвокат Миколи Новікова підтвердив — його підзахисний вже не проходить у справі як підозрюваний.
«Слава Богу, сторона обвинувачення розібралася, визнали, що мій підзахисний не винний, і сьогодні винесли постанову про закриття справи відносно нього. Я радий, що вийшло так все вчасно, бо є інші учасники і організатори цього злочину, начебто затримані», — зазначив адвокат Камілжан Шадманов.
У слідчому ізоляторі Микола Новіков провів 19 діб. Родичі підозрюваного намагалися переконати слідство і Феміду, що чоловік має алібі, адже на момент скоєння злочину був за 100 км від Херсона — на морі. Втім, ані прокуратура, ані суд ці свідчення до уваги не взяли, зачепившись за той факт, що у Новікова декілька днів був вимкнений телефон, до того ж, на місці злочину його начебто бачив один із місцевих мешканців… Чи вибачатимуться перед чоловіком правоохоронці, питання риторичне. Зате в Генпрокуратурі вже поспішили вибілитися, мовляв, Миколу Новікова не могли випустити раніше, бо він давав неправдиві свідчення, а тільки-но їх змінив, опинився на свободі… Судячи з усього, ані сам так би мовити реабілітований (реабілітовують невинно засуджених, а тут дійшло лише до підозри), ані його адвокат претензій у юридичній площині не висуватимуть.
Тепер щодо тих, хто дійсно має відношення до цього жахливого злочину, принаймні з огляду на офіційну версію слідства. За даними поліції, у справі нападу на Катерину Гандзюк проходять п’ятеро осіб, чотирьом з яких вже оголошено підозру й обрано запобіжний захід. Хто ж ці люди? Три дні тому Херсонський міський суд помістив під варту такого собі Віктора Горбунова. Засідання проходило у закритому режимі, але невдовзі стало відомо, що саме цього чоловіка підозрюють у придбанні небезпечної рідини, якою облили потерпілу. Дві пляшки акумуляторної сірчаної кислоти Горбунов начебто купив на складі одного з підприємств у Каховці. Під час допиту підозрюваний зазначив, що взяти участь у нападі на помічницю міського голови йому запропонував знайомий, мовляв, йдеться про «корумповану чиновницю з проросійськими поглядами», і тому їй слід завдати тілесні ушкодження…
21 серпня суд помістив під варту ще двох фігурантів справи Гандзюк. Парадокс, але серед підозрюваних виявилися учасники АТО… Сергій Торбін — очільник декількох громадських організацій патріотичного спрямування, у 2016 році указом Президента України нагороджений орденом «За мужність» III ступеня. Володимир Васянович — кіборг, який у зоні АТО втратив ногу, брав участь у відомому фотопроекті про героїв. За версією слідства, один із підозрюваних є організатором злочину, другий — співучасником.
Вчора у суді свідчив четвертий підозрюваний, який проходить у кислотній справі, теж учасник АТО — 28-річний мешканець Хмельниччини В’ячеслав Вишневський. Засідання проходило в закритому режимі, але до того, як журналістів попросили з зали, адвокат підозрюваного заявила, що свою вину її підзахисний повністю визнав і навіть розкаявся у скоєнні злочину і, мовляв, саме його роль у нападі досить незначна. Менше ніж за годину Феміда постановила: два місяці Вишневський сидітиме, тільки не в СІЗО, а під домашнім арештом, з електронним браслетом. Судячи з усього, буде це не в Херсоні, адже підозрюваний не місцевий.
П’ятий підозрюваний у кислотному нападі — чоловік на прізвисько «Мураха», ім’я та прізвище поки не названі. Запобіжний захід відносно нього ще не обрали. За напад на Катерину Гандзюк кожен із п’яти фігурантів справи начебто отримав по 500 доларів. Хто й навіщо «замовив» чиновницю, та ще й у такий незвичний, особливо жорстокий спосіб — питання, яке поки що залишається без відповіді.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал