У Херсон, на сеанс до хвостатого терапевта!
Каністерапія — так називають методику реабілітації дітей завдяки контакту з собаками. За кордоном ця технологія працює давно, а от для України вона нова. Унікальний чотирилапий займається з малечею в Херсоні. Кіміко навчене читати з дітьми. Це поки що єдиний тренер у своєму роді в нашій країні.
У Херсонській обласній науковій універсальній бібліотеці ім. О. Гончара вже звикли до відвідувача, не схожого на інших. Вуха, лапи, хвіст! Кіміко — єдиний в Україні чотирилапий, якому дозволено заходити до бібліотеки. Ба більше — собака тут працює. Тварина навчена читати з дітьми… Як це — тварині читати — запитаєте ви? Все просто, звісно ж, говорити собака не вміє, йдеться про особливий вплив Кіміко на малечу під час читання. Тільки-но з вуст хлопчика чи дівчинки звучить перше речення з розгорнутої книжки, собака, що сидить, а інколи і лежить поряд, повертає голову в бік читця. Кіміко рухає вухами і реагує очима, ніби розуміючи, що малеча старається спеціально для неї. Навіщо це треба? Річ у тім, що не всі діти наважуються читати вголос, якщо вони не самі. З Кіміко ж комплекси зникають. Спостерігаючи реакцію собаки, юний читець прагне сподобатися хвостатому тренеру і читає якнайкраще.
— З Кіміко мені дуже спокійно, одразу забуваю, що боялася читати. Все виходить якось само собою, — розповідає чотирикласниця Аделія.
До речі, собака займається і з малечею особливою. Менше року тому до Кіміко почали приводити дітей сонячних, з аутизмом і т. д. От, приміром, 11-річна Ліза, яка в школі займається за індивідуальним графіком, після сеансів із Кіміко заспівала! У дівчинки-аутиста виявився непоганий слух, і її мама вже замислюється над тим, а чи не розвивати музичні здібності доньки далі. І це ще не все — завдяки каністерапії Ліза перестала боятися собак, до яких раніше і підходити не наважувалася. Кіміко — перша тварина, яку дівчинка погладила.
— Скажу, що це реально працює. Тепер на вулиці ми не боїмося собак. Велика дяка за такого терапевта і друга, — розповідає мама дівчинки Ганна Кондакова.
Дякує жінка, звісно ж, господарці Кіміко — дуже позитивній, харизматичній Марині Рудаковій, яка започаткувала проект «Кіміко Такара — читаємо разом». Собака, якій зараз 3,5 року, в родину херсонки потрапила цуценям. Те, що, окрім краси, у тварини є й розумові здібності, її господарка зрозуміла після кількох чемпіонатів серед собак, в яких брала участь Кіміко. Тварина незвичайно уважно слухала, як спілкуються оточуючі, і Марині порадили спрямувати собаку на каністерапію. Звісно, тренером з читання Кіміко стала не одразу. Тварина пройшла спеціальні курси з іноземними фахівцями і навіть екзамени!
У якийсь момент про диво-собаку дізналися у бібліотеці Гончара. Спеціалісти креативної книгозбірні відшукали господарку Кіміко. Так розпочався унікальний проект, аналогів якому в Україні немає. Менш ніж за рік через сеанси з собакою-терапевтом пройшли чотири десятки тільки особливих дітей. Скільки всього малечі з нею перечитало, тут навіть не рахують.
— Направду, ми думали, що це буде такий разовий експеримент. Але, на превелику радість, читання з Кіміко стали дуже популярними, тож ми продовжуватимемо цей проект, — розповіла завідувач центру обслуговування користувачів з особливими потребами Херсонської обласної наукової універсальної бібліотеки ім. О. Гончара Оксана Шестакова.
Каністерапією Кіміко займається двічі на тиждень, годину на день. На кожну дитину йде 5—15 хвилин. Господарка незвичайної собаки зізнається: після сеансів читання тварина довго відпочиває, адже віддає багато енергії своїм вихованцям. У бібліотеці, до речі, є куточок, присвячений Кіміко. На стіні — її фото, а поряд, під склом –— медалі іта кубки.
Кіміко — п’ятикратна чемпіонка України, її визнано найкращою представницею своєї породи в країні. А її порода, як у легендарної Хатіко, — японська акіта. Втім, якщо відома всім тварина зберегла вірність своєму господарю і після його смерті, то її херсонська родичка служить дітям. І це викликає не менше захоплення! Зараз Марина Рудакова зі своїм унікальним чотирилапим збирається на чергову конференцію з каністерапії до Львова. У «гончарівці» ж готують новий проект — за участі Кіміко та студентів-логопедів.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал