У Херсоні присвятили виставку загиблим героям Іловайська
29 серпня Україна вшановує пам’ять захисників, які загинули в Україні. Саме цього дня 6 років тому ми понесли найбільші втрати. «Іловайський котел». За різними даними під час виходу з так званого зеленого коридору загинули від 370 до 420 бійців. Понад півсотні досі вважаються безвісти зниклими… Сотні отримали поранення. Про чергову річницю пекла, влаштованого російськими загарбниками, у Херсоні згадували під час відкриття зворушливої експозиції.
Бойові прапори, підписані бійцями, шеврони героїчних батальйонів, світлини з фронту, де ще всі живі і посміхаються, зброя, особисті речі загиблих і соняшники зі стиглим насінням… Саме з ними тепер асоціюється Іловайськ, бо ті, кому пощастило вижити, потім розповіли – із градів гатили, коли колони їхали повз соняшникові поля. І з тих соняхів судилося вийти не всім…
Експозицію «Іловайськ.2014», яку презентували в обласній виставковій залі, зібрав ветеран АТО Ігор Кравець. Її основа – артефакти, привезені з війни. Це вже не перша виставка пам’яті героїв, минулої зими херсонцям показали експозицію, присвячену кіборгам. Тоді виставкову залу відвідала велика кількість школярів. Для молодого покоління, яке має пам’ятати тих, хто поклав життя за Україну, і створюються такі проекти.
-Не приховую, сьогодні мені дуже важко. Кожен раз, коли створюється така виставка, в ній залишаєш частинку себе. Але по-іншому ніяк, вони гідні, щоб про них згадували достойно, ось так, у центрі міста, у головній виставковій залі області. Бо вони герої, які йшли виконувати обов’язок чоловіка – захистити свою родину і країну. І його виконали до кінця, — розповів Ігор Кравець.
З Іловайська Херсонщина не дочекалася 16 захисників, більше половини з них були з батальйону «Херсон». Першою втратою, яка для всіх нас стала шоком, були Руслан Сторчеус і Олег Пєшков.
Автівку з комбатом і його водієм сепаратисти розстріляли, влаштувавши засідку. Поверталися зі штабу… Тієї ж ночі матері Руслана наснився моторошний сон.
-Схопилася о 04.30, від кошмару. Снилися мухи, багато мух, які налетіли в кімнату. Я їх виганяю, а вони залишаються. Знаю, що на біду, відкриваю сонник, а там – печать, клопіт… Я ніколи не змирюся з тим, що Руслана немає, з цією думкою лягаю і з нею прокидаюся, — розповідає мати загиблого комбата Тамара Сторчеус.
Тіла героїв потім з великими зусиллями забирали херсонські волонтери. Похорон був жахливий, потрійний: Руслан Сторчеус, Олег Пєшков і Максим Жеков, який загинув під час обстрілу контрольно-спостережного пункту, що розташовувався у школі Іловайська.
Прийшли на відкриття експозиції й рідні інших загиблих героїв – Андрія Байбуза, Максима Жекова, Павла Мазура, Романа Набєгова.
Матері, вдови, діти полеглих захисників живуть пам’яттю про тих, кого в них нещадно відібрала війна. В їхніх очах застиг біль, який не вщухає, а ще – в них читається «Не маємо права забути»…
Експозиція «Іловайськ.2014» у виставковій залі обласної спілки художників працюватиме до 5 вересня. Тому поспішайте доторкнутися до подвигу тих, хто віддав життя за Україну, і дітей приведіть. Це важливо.
Марина САВЧЕНКО
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал