У Херсоні зустріли моряків після полону
19.09.2019. Цей день Херсонщина запам’ятає надовго. І не лише через велику кількість однакових чисел. Щедра на дев’ятки дата – історична, на рідну землю ступили ноги синів, за долю яких ми всі переживали протягом останніх майже десяти місяців. Троє військових моряків, уродженців Херсонщини, повернулися додому після російського полону.
Волонтерка Галина Уманець, всім відома тьотя Галя, декілька разів побувала в полоні у терористів ДНР і їй, як нікому, знати, як це, коли ти в статусі бранця… Тому Галина Іванівна сьогодні на площі Свободи, прийшла зустрічати морпіхів, які залишившись вірними присязі, власним життям отам, у Керченській протоці, ризикували. З собою волонтерка з подругами принесли синьо-жовтий прапор, а ще – запашну домашню паляницю, її спекла 73-річна Валентина Чертова. Пенсіонерка з 2015 року підтримує українських військових, чим може –свіжим хлібом, пиріжками, власноруч зв’язаними шкарпетками.
-Добре, що Бог дав здоров’я і мудрості бути там, де потрібна. А зараз от моряків зустрічаємо. Це така радість, що вони нарешті на рідній землі, — говорить пенсіонерка.
З букетом вогняних хризантем і двома прапорами – українським і ВМСУ – на площі стоять Роман і Любов Чуліби. На плечі подружжя випало випробування з тих, що й ворогу не побажаєш – чекати з полону сина.
30-річний Сергій Чуліба – один із 24 моряків, яких після тарану й обстрілу трьох українських суден захопили російські силовики. 25 листопада 2018 року. Керченська протока. Кораблі ВМС здійснювали перехід з Чорного моря до Азовського… Згодом військовополонених перевезли до Москви. В РФ відносно бранців відбувався судовий процес, у слідчому ізоляторі Лефортово українців протримали більше 9 місяців. Аж поки, в результаті перемовин, не відбувся взаємний обмін між Росією та Україною. 7 вересня літак з 35 нашими співвітчизниками, зокрема, моряками, приземлився в аеропорту «Бориспіль». Визволених зустрічав особисто Президент України Володимир Зеленський. Сльози радості, тремтіння у голосі – це пережили рідні і близькі тих, хто вперше за багато місяців став на українську землю. Додому чоловіки одразу не поїхали, влада запропонувала діагностику й реабілітацію у клініці «Феофанія». Ну а далі ми всі з щемом у серці все чекали – ну коли, коли вже зустрічатимемо своїх безстрашних морпіхів тут, вдома?
…Подружжя Чулібів розкриває журналістам таємницю:
«-Як це чим сина пригощатимемо? Он шашлик замаринований, риба насмажена, та вдома все найсмачніше чекає на рідненького!».
Ну от, нарешті, просто на площі зупиняється автобус, з нього виходять троє молодих чоловіків у військовій формі. Віктор Беспальченко з Новотроїцького району, Михайло Власюк з Каховщини, і Сергій Чуліба з самої Каховки. Серце стискається – вони повернулися!
Героїчних морпіхів урочистем маршем зустрічає оркестр Херсонської державної морської академії. У навчальному закладі не приховують – дуже хвилювалися за всіх полонених моряків, а за своїх, з Херсонщини, ще більше.
Всі троє моряків після серії палких обіймів з родичами, волонтерами і всіма небайдужими охоче спілкуються з журналістами. От тільки на відсіч відмовляються відповідати на запитання про інцидент у Керченській протоці і щодо свого відношення до звинувачень РФ. Відомо, що справу відносно українських моряків в Росії так і не закрили. За обміном бранців випустили за умови, що їх на поруки візьме омбудсмен Людмила Денисова…
Як розповіли моряки, їх утримували в досить жорстких умовах, ізолятор є ізолятор. У Лефортово в них не було мобільних телефонів, туди не пускали родичів і спілкуватися в’язні могли лише з адвокатами. Але й там моряки залишалися з Україною, душу гріли паперові кораблики, зроблені руками маленьких співвітчизників… Жовті і сині, як наш прапор, ті згорнуті листочки і сьогодні моряки носять біля серця.
Для Віктора Беспальченка полон обернувся змінами в особистому житті. Саме в Лефортово він побрався зі своєю нареченою Тетяною. Таке рішення пара прийняла після емоційно складного суду, в січні цього року. Тепер же молодята планують влаштувати справжнє весілля. З організацією хочуть допомогти місцеві фермери. До речі, всім трьом морякам аграрії передали по величезному кошику з фруктами, тож відважних земляків зустрічали символічно — з дарами Херсонщини.
Які ж плани на майбутнє? Всі моряки вирішили продовжити службу у ВМС України, присяга є присяга. Ну а поки в них така довгоочікувана відпустка. Підкріпити її відпочинком в одному з кращих пансіонатів на морському узбережжі пообіцяв голова Херсонської ОДА Юрій Гусєв. Центральна ж влада запевняє, що всі визволені з полону моряки отримають по квартирі, які будуть в одній багатоповерхівці. Щоправда, про виділення житла самим морякам поки мало що відомо, певно, якісь рішення ще в процесі. Але надія є, що обіцянку виконають. Після свого визволення моряки владі вірять.
Марина САВЧЕНКО.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал