Українсько-турецький проект започаткували у Херсоні
Багатообіцяючий спільний проект започаткували одна з великих компаній Туреччини та Інститут зрошуваного землеробства НААН України (Херсон). На основі вже наданих турками селекційних зразків у інституті зважилися на експеримент з виведення на тутешніх дослідних полігонах нових сортів нуту й сочевиці – більш продуктивних та посухостійких, ніж існуючі в світі аналоги. При цьому іноземні партнери вже запрошують херсонських колег до себе для обміну досвідом та знайомства із власними агротехнологіями. А також впродовж восьми-десяти років (саме стільки часу необхідно для виведення нового сорту із закріпленням заданих властивостей) готові надавати їм всіляку іншу, організаційну й технічну допомогу.
Директор Інституту зрошуваного землеробства, доктор сільськогосподарських наук Раїса Вожегова каже, що це перший подібний експеримент у партнерстві з закордонними аграріями. Він тим цікавіший, що власні сорти тієї ж сочевиці раніше тут не виводили, хоча й працювали з відомими сортами селекції США та Ізраїлю. Прибутки ж від реалізації насіння нових сортів (роялті) домовилися розділити порівну. У тому, що вони будуть, сумніватися не доводиться: адже і нут, і сочевиця поступово завойовують вітчизняний ринок. А в Туреччині та на Близькому Сході попит на ці культури стабільний і великий: адже з них готують смачнющі страви для щоденного меню, на кшталт корисного й поживного супу чорба (турецькою чорбаси).
До речі, в Інституті зрошуваного землеробства сталася й інша, не менш визначна подія. Директора закладу, члена-кореспондента Національної академії аграрних наук України Раїсу Вожегову днями обрали членом президії НААН України терміном на п’ять років. І тепер Раїса Анатоліївна буде однією з тих небагатьох, хто спрямовуватиме розвиток аграрної науки в усій державі. Тож усім нам є ким пишатися: ще одна видатна землячка отримала гідне визнання у національному масштабі.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал