В Батумі готові співпрацювати з Херсонщиною
Втрати, понесені внаслідок окупації Росією українських територій, курортна Аджарія намагається компенсувати за рахунок розвитку цілорічних видів туризму.
Разом із постраждалою внаслідок анексії Криму Україною продовжує рахувати збитки від дій російських агресорів грузинська Аджарська автономна республіка. «До анексії півострова дуже багато круїзних лайнерів заходили одночасно в Одесу, Стамбул, Ялту, Батумі. Після того, як Крим став зоною конфлікту і пароплави перестали ходити цим маршрутом, Батумі дуже сильно постраждав. Ми шукаємо альтернативу цим лайнерам, маємо сподівання на розвиток малого круїзного напрямку. А також на розвиток не лише літнього, а й зимового відпочинку в Аджарії», — розповіла «Новому дню» перший заступник голови департаменту туризму і курортів Аджарії Тамар Каїкацішвілі (на фото).
Під час зустрічі з пані Тамар ми не могли не згадати про анонсований ще рік тому керівництвом Херсонської області проект нової туристичної зони на нашому чорноморському узбережжі за принципом Туреччини і Аджарії. Голова облдержадміністрації Андрій Гордєєв тоді назвав його «херсонським Батумі». За його словами, проект передбачає створення широкої набережної, облаштовані пляжні зони, спортивні й готельні комплекси більш ніж на 200 тисяч місць в районі Залізного Порту і Приморського Голопристанського району.
Як з’ясувалося, в департаменті туризму і курортів Аджарії не чули про плани збудувати на півдні України «херсонське Батумі». «Проте мене тішить, що ваш губернатор вважає цілком реальним втілити такий проект. Адже у нас є досягнення, якими ми з задоволенням можемо поділитися з вами. Конкурентами — я впевнена — ми не станемо, адже у кожного з наших регіонів є власна «фішка». Я переконана, що ми можемо плідно й взаємовигідно співпрацювати», — говорить Тамар Каїкацішвілі.
За її словами, потік відпочиваючих в Аджарії постійно зростає. З січня по вересень цього року ця автономна республіка вже прийняла більше 1,4 мільйона туристів, що перевищує минулорічні показники на 24%. Однак такі офіційні цифри є суттєво заниженими, адже вони не враховують велику кількість людей, котрі приїжджають до Батумі або Кобулеті потягами з Тбілісі або Єревана, а також подорожуючих на автомобілях.
— Ця статистика включає лише кількість людей, які в’їхали до Аджарії на прикордонних контрольно-пропускних пунктах в Сарпі, морському порту і аеропорту в Батумі. Тому реальна кількість відпочиваючих у нас, звісно, значно вища. І все частіше до нас приїжджають не лише влітку. Переважно до нас їдуть відпочивати громадяни Туреччини, Азербайджану, України, Росії, Ізраїлю і Вірменії. Вірмени надають перевагу суто морському відпочинку, їм дуже подобається Кобулеті. Азербайджанців, турків і ізраїльтян приваблюють казино, наша кухня та інші розваги. Відпочити у нас є де — ми маємо чотири національних природних парки, гірськолижний курорт у Годердзі, — розповідає Тамар Каїкацішвілі.
Великі шанси подальшого розвитку туризму в Аджарії зараз покладають на будівництво автотраси між Батумі і Ахалціхе — адміністративного центру південно-грузинського регіону Самцхе-Джавахеті. Вона б також могла суттєво скоротити дорогу до Батумі з Вірменії. Нині, щоб доїхати від Ахалціхе до Батумі, треба витратити 6—7 годин і зробити велике коло через Ланчхуті, Кутаїсі і Боржомі. Нова траса буде проходити через Годердзі, і на дорогу між двома містами доведеться витрачати якихось кілька годин. Крім того, це дозволить збільшити потік туристів, які відпочивають в Аджарії і в інші регіони Грузії.
У цьому переконаний і голова сакребуло (міськради) Ахалціхського муніціпалітету Гела Нозадзе. «Наш муніціпалітет приділяє велику увагу розвитку туризму. Кількість приїжджих ми відслідковуємо за числом відвідувачів нашої візитної картки — фортеці Рабат. У порівнянні з минулими роками цьогоріч їх кількість збільшилася приблизно на 8%. Цього, звісно, замало. Бо багато туристів одразу їдуть до печерного міста Вардзіа, відомих у нашому регіоні монастирів і не завжди зупиняються в Ахалціхе. Тому ми покладаємо великі сподівання на нову дорогу до Батумі», — розповів він.
Зараз роботи з будівництва автотраси Батумі — Ахалціхе вже розпочалися, тендер виграла італійська компанія. Ввести її в експлуатацію планується в 2020 році. «Обов’язково приїжджайте тоді — ви наш регіон просто не впізнаєте», — обіцяє Гела Нозадзе.
Олег БАТУРІН.
Фото автора.
Херсон — Тбілісі — Батумі — Ахалціхе — Херсон.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал