Велике свято у Великих Копанях
Перша субота жовтня видалася напрочуд сонячною і просто не по-осінньому теплою. Цього красивого, благословенного природою дня своє найголовніше свято відзначали у Великих Копанях. Знаменитому селу на Олешківщині виповнилося 222 роки. «Новий день» не зміг оминути таку подію, тож сьогодні маємо репортаж про свято.
Про історію появи цього мальовничого села на трасі, яку, без перебільшення, знає вся Україна, існує низка легенд. Хто каже, що назвали Великими Копанями, бо колись оселився на цих землях такий собі пан Копан. Чоловік хазяйнував так завзято, що з садиби виросло ціле село… Але найулюбленіша серед копанців і найбільш ймовірна версія створення населеного пункту сягає корінням у часи чумацькі. Не секрет, що славнозвісний чумацьких шлях проходив саме через Херсонщину. У XV—XIX ст. перші українські комерсанти на волах возили з Криму на материк сіль, а звідси вози наповнювали хлібом, овочами, салом і м’ясом. На перепочинок зупинялися якраз там, де зараз Великі Копані. Причина проста — вода, яка у цій місцині завжди була близько до поверхні. Варто було лишень копнути землю (піщаники) — і вдавалося втамувати спрагу. Так з’являлося нове джерело, копанок було багато. А де вода — там життя. Великі Копані й досі славляться смачною водою з колодязів, нею вас пригостять у кожному дворі.
Вже понад 12 років Великі Копані очолює Валентина Костенко. У селі її називають не інакше, як справжньою господинею, а ще мамою — за те, що до всього є діло, за небайдужість до села і людей, які в ньому живуть.
«Ось і знову ми зустрілися на площі, щоб відсвяткувати День народження свого села, щоб підбити підсумки життя і роботи за цей рік. Я бажаю кожному з вас здоров’я, щоб у родинах були мир і злагода, щоб ваша праця завжди оцінювалася. Хочу подякувати людям поважного віку — нашим батькам, дідам — за те, що вчили і вчите нас жити, за ваші невтомні руки, ваш розум. І ми повинні виховувати своїх дітей так, щоб старшому поколінню ніколи не було соромно за них. Всіх вітаю зі святом!» — урочисте святкування Дня села відкрилося саме з привітального слова сільського голови Великокопанівської ОТГ Валентини Костенко.
Великокопанівській об’єднаній територіальній громаді майже два роки. Тандем створили дві сільські ради (Великокопанівська та Абрикросівська). І якщо десь села занепадають, то тут — розвиваються і процвітають. В ОТГ прагнуть до нових знань, от і зараз заступник голови громади перебуває у відрядженні в Польщі, ще декілька фахівців за тиждень відправляються на навчання у Прибалтику та Австрію. З метою обміну досвідом спеціалісти побували у багатьох регіонах України і найкращі напрацювання втілюють у своїй громаді. У найближчих перспективах села — будівництво нового логістичного центру зі зберігання та реалізації плодоовочевої продукції. Об’єкт, кошти в який вкладає приватний інвестор, розміщуватиметься на 300 гектарах і не матиме аналогів на півдні України. Тож Великим Копаням, де мешкають майже 6 тисяч (!) людей, є що святкувати.
— А ми вже відремонтували і продовжуємо ремонтувати школи і медзаклади, які завдяки децентралізації перейшли нам із балансу району. Недавно були на прийомі у Мінсоцполітики, де нас вислухали. Завдяки заступнику голови облдержадмііністрації Євгену Рищуку держава дає 1 млн 600 тис. гривень на створення ЦНАПу в нашій громаді. А 1 млн 400 тис. гривень отримаємо за рахунок субвенції нардепам-мажоритарникам, у нас це Федір Негой, на реконструкцію старої амбулаторії, де буде станція швидкої медичної допомоги з власним автомобілем. Бюджет нашої громади — 50 мільйонів, власних — 15, решта — субвенції, — розповідає Валентина Костенко.
Тим часом на площі, поряд із красенем будинком культури, продовжується чудове свято. У День села тут зібралися не лише місцеві жителі, як-то кажуть, і старий, і малий, а й поважні гості. Сьогодні у Великих Копанів хоч і не кругла, але красива дата — 222 роки. Офіційно День села тут святкують з 1996 року. Урочистості вирішили влаштовувати восени, коли вже аграрії не такі завантажені, а Великі Копані, як відомо, — край трударів, котрі живуть із вирощеного на власній землі. Тут розташований відомий на всю країну оптовий овочевий ринок. За великим рахунком, Копані годують регіони України і, до речі, з анексією Криму тут швидко переорієнтувалися: продукція, якою забезпечували півострів, тепер прямує в Західну Україну і Польщу.
— Великі Копані — моя велика батьківщина, бо я хоч і народився в іншому місці, більшу частину життя прожив тут, і мене вже називають копанцем. Тож хочу привітати Великі Копані — плодово-овочеву столицю України, завжди на цьому наголошую, з таким великим і радісним святом. Певно, люди, котрі колись заснували це село, навіть і не думали, що воно таким стане, багатим і квітучим. Зі святом вас, рідні мої копанці! — такими словами Великі Копані привітав народний депутат України Федір Негой.
Вміють працювати, вміють і відпочивати. День села Великі Копані святкують гучно, яскравим концертом. З іменинами мешканців села привітала справжня зірка — переможниця дитячого благодійного фестивалю «Чорноморські ігри»-2017 Єлизавета Волощенко. Порадували і власні таланти: при місцевому будинку культури діють вокально-танцювальні колективи, у селі є співучі люди, словом, Великі Копані — край щедрий в усьому.
— Дуже приємно сьогодні бути тут, у копанській родині святкувати День народження села. Побажати хочу всім мешканцям села мирного неба, щастя, Божого благословення. Нехай процвітає ваше село! Зі святом вас, Великі Копані! — зазначив Євген Рищук.
У День села у Великих Копанях не забувають про тих, кому зобов’язані мирним небом над головою. Один вінок урочисто поклали до меморіалу воїнам, котрі загинули у Другій світовій війні, другий — до могили героя вже нашого часу — учасника АТО Олексія Болдирєва. Кіборга, котрий здійняв український прапор на вежі Донецького аеропорту, знає вся Україна. У грудні 2015-го копанець Олексій Болдирєв, позивний «Малиш», загинув під Опитним, разом із товаришем підірвавшись у БМП, що натрапив на ворожу міну…
На честь свята учасники АТО, котрі мешкають у Великих Копанях, отримали державні нагороди. Відзнаки Президента України «За участь в АТО» вручила голова Олешківської РДА Олена Кравченко-Скалозуб, сказавши: «Хочу побажати, щоб у вашому селі було більше таких людей, як ці хлопці, котрі не словом, а ділом показали, що люблять рідний край, захищають неньку-Україну і не дадуть жодного шансу ворожій навалі забрати нашу землю».
У день іменин у Великих Копанях не могли не згадати про старожилів. Найповажнішій мешканці села — Меланії Назарівні Щебет — через місяць виповниться 100 років! Сама жінка не змогла прийти на свято, бо ж підводять ноги у такі роки, але зі сцени до копанців зі словами вдячності за те, що пам’ятають і допомагають старенькій, звернулася її донька.
Яскравий момент свята — вшанування пар, які відзначили золоті весілля. Як і півстоліття тому — наречена у фаті, а наречений — у кашкеті з квіткою. Гордість Великих Копанів! 50 років пліч-о-пліч прожили Віктор і Раїса Завальнюки, Микола і Тетяна Козаченки, Іван та Неллі Полянки. І сьогодні вони знову молодята — стають на шлюбний рушник, п’ють шампанське, а далі — весільний танець.
І це ще не всі привітання. Отримали їх і копанці, котрі святкують День народження у День села, і батьки новонароджених — між іншим, цьогоріч у Великих Копанях на світ з’явилися 34 малюки! А ще заслужені подарунки отримали кращі за професією — люди, які своєю працею довели: рідна земля надихає на успіхи і перемоги. Не забули у селі й про меценатів, подякували зі сцени тим, хто постійно допомагає Великим Копаням.
До Дня села підготували цікавий проект — так, щоб і з видовищем, і з користю. На святковій площі розгорнувся конкурс інсталяцій-фотозон на тему рідного села. Заявки надійшли від 14 учасників — і не лише організацій, а й місцевих мешканців. Колоритний куточок на тему мультика «Жив-був пес», квіткова хатина, лава з гарбузами, світлиця з гітарою і т. д. — словом, копанці пофантазували. Переможця обирали за кількістю квитків на селфі. Автор інсталяції, який набрав найбільшу їх кількість, повезе делегацію з 18 осіб на відпочинок до Одеси — такий подарунок від організаторів свята. Ну а виручені кошти через громадську організацію «Активна жінка» передадуть до Херсонського онкодиспансеру на обладнання.
Тривало свято у Великих Копанях до пізнього вечора. 222 роки вже в історії, попереду — нові свята і нові досягнення, варті цих святкувань. Редакція газети «Новий день» бажає Великим Копаням і його працьовитим людям нових звершень і процвітання!
Марина САВЧЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал