Від сортування сміття до розчарування – досвід херсонського ОСББ
Намагання трохи заробити на сортуванні та утилізації побутових відходів обернулися розчаруванням для херсонського кондомініуму. Об’єднання співвласників багатоквартирного будинку «Берег-5», яке опікується двома житловими багатоповерхівками на проїзді Береговому, 5 та вулиці Патона, 9 одним з перших у обласному центрі почало сортувати сміття. Починали з пластику, потім дійшло до скла і макулатури. Далі спокусилися на заманливу нібито пропозицію місцевої фірми поставити справу «на цивілізовані рейки».
Заплатили бізнесменам 22 тисячі гривень з квартплати, і ті навзамін спорудили на Береговому,5 дійсно сучасний та акуратний майданчик із шістьма контейнерами – окремо для пластику, макулатури, скла, окремо для чистої органіки, що її можна переробляти на компост, а окремо для несортованого сміття. Встановили й камеру відеоспостереження, аби фіксувати прояви вандалізму та визначати, коли й за якою вторинною сировиною надсилати машину. Однак практика показала, що насправді економія від такої інвестиції значно менша від тієї, що обіцяли.
— За вивезення ТПВ наше об’єднання щомісяця сплачує 3,5- 3,6 тисячі гривень. Представники ферми запевняли нас, що після переходу на поглиблене сортування сміття зможемо економити до сорока відсотків від цієї суми, або на тисячу гривень з лишком. Та насправді наші витрати знизилися всього на 200-300 гривень щомісяця. Адже за зібраний пластик нам не сплачують нічого, скло оцінюють всього у триста гривень за тонну, і то невідомо, скільки саме його вивезли – адже контрольного зважування за участю працівників ОСББ не проводять. На додачу, за обслуговування відеокамери з функцією передачі «картинки» диспетчеру треба платити по 450 гривень на місяць. Відтак, проект може окупитися тільки років за вісім, і членів нашого об’єднання це, природно, не влаштовує, — розчарований голова ОСББ «Берег-5» Віктор Тоцький. – До того ж, далеко не всі мешканці квартир екологічно свідомі. Багато хто лінується сортувати сміття, і за старою звичкою звалює його в один контейнер. А за вивезення таких от «брудних» відходів треба платити по 150 гривень за кубометр.
Голова ОСББ «Берег-5» переконаний, що «стихійне» сортування сміття зробити Херсон чистим мало чим допоможе. Необхідна підтримка муніципальної влади. Причому йдеться не про гроші, а про підхід до вирішення проблеми, хоча б як у сусідній Польщі. Якщо ти сортуєш відходи – квартплата менша. Якщо кидаєш до контейнера усе без розбору – будь ласка. Але тоді готуйся сплачувати комірного на третину більше. І це ще був би досить ліберальний підхід: у багатьох країнах Західної Європи за розкидання сміття чи відмову від його сортування передбачені такі штрафи, що й місячного заробітку на їх відшкодування може не вистачити! Та в Херсоні у структурі квартплати поки фігурує одна стаття витрат – «вивезення побутових відходів». А треба було б її розділити на вивезення без сортування та з сортуванням. У кондомініумах швидко визначилися б, хто яке сміття виносить, і з кого скільки брати по справедливості.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал