Виноградівська ОТГ: на шляху енергоефективності
Виноградівська сільська ОТГ отримує перші результати запровадження програми енергоефективності, котра дозволить суттєво зекономити бюджетні кошти на утримання закладів соціально-культурної сфери, освіти, медицини (зокрема, центру ПМСД), спорту, адміністративних будівель. Тут сподіваються, що невдовзі ентузіазм зробити власний побут комфортним з’явиться і в житловому секторі серед місцевих мешканців. І не тільки в адміністративному центрі громади, а й у інших населених пунктах.
Заощадження має бути з розумом
Голова ОТГ Сергій Шматенко, його заступник Андрій Бідашку та спеціаліст з муніципальних ініціатив та інвестицій, головний енергоменеджер громади Валентина Дівіль розповідають про перші кроки, зроблені в напрямку запровадження проектів енергоефективності. Створене порт-фоліо з аналізом по кожній з 29 інвентаризованих будівель, дозволяє побачити реальні обсяги витрат та знайти резерви, котрі дозволять їх ефективно та грамотно мінімізувати. Як з’ясувалося, 7 об’єктів комунальної власності споживають левову частину енергоносіїв (80%). Спеціальні графіки дозволяють визначити не тільки найбільш неенергоефективні з них, а й встановити причини та джерела втрат. А оскільки по кожному старостату призначено своїх відповідальних за енергоменеджмент, які відстежують витрати по кожному об’єкту, то є можливість мати точну загальну картину завдяки запровадженій Системі енергоменеджменту та енергомоніторингу.
– Поки що немає відчутних результатів, бо ми тільки розпочали цей процес, – пояснює Сергій Шматенко. – Але вони обов’язково будуть. Наразі ми навчаємо завгоспів на основі отримуваних даних, в який час можна зекономити, скажімо, на найдорожчому – опаленні, а в який потрібно зробити все для дотримання комфортного температурного режиму в закладі. І вже навіть це дало нам до 10% економії.
Сільський голова підкреслює, що не збирається вдаватися до крайнощів і переводити котельні з одного виду палива на інший, або щось централізувати.
– Ми 10 років вкладалися в автономку та підводили газ, і я не бачу сенсу від цього відмовлятися, бо вважаю газ якщо не рівноцінним, то все одно більш економічним та комфортним видом опалення, – пояснює він. – Інша справа, якщо у громади з’явиться можливість щось виробляти самостійно з місцевої сировини, приміром, ті ж пелети, то тоді буде нагода щось змінювати чи доповнювати.
Дбати про спільне як про своє
ОТГ налаштована комплексно заощаджувати бюджетні кошти в різних сферах, у тому числі завдяки проектній діяльності, грантовій підтримці. Це дозволить суттєво зекономити та активізувати зусилля населення. В тому числі, зорієнтувавши на створення ОСББ, залучення теплих кредитів та коштів міжнародної технічної допомоги на реалізацію проектів. Адже, скажімо, житловий фонд колишнього ПМК сьогодні має жалюгідний вигляд, розповідають мешканці, які здебільшого не вельми налаштовані брати ситуацію в свої руки і щось виправляти. А тим часом руйнуються дахи, непривабливий вигляд мають і стіни. Близько двох десятків квартир узагалі пусті. По деяких потрібно вирішувати справу як по відумерлій спадщині. В перспективі це житло можна зробити службовим, приміром, для медиків, припускають у сільській раді.
Громада добудовує дитсадок
Сергій Шматенко продемонстрував бюджетні установи, де вже розпочато енергоефективні заходи. Серед них виноградівські будинок культури ім. Є. Матвєєва та ясла-садок «Барвінок», в якому триває масштабна добудова корпусу – двох груп та спортивної зали (на фото). Що передбачає вже на етапі закладки фундаменту комплексне використання відповідних надсучасних технологій та матеріалів, аби досягти максимального енергоощадного ефекту. Сьогодні дошкільний заклад відвідує 150 вихованців, ще 40 перебувають у черзі. Очікується, що об’єкт здадуть у експлуатацію вже до кінця поточного року. Реконструкція мережі опалення відбувається й у Брилівському дитячому садку. На обох об’єктах також передбачається встановлення сонячних колекторів.
У пошуку резервів для капремонтів
Аби процес енергоменеджменту в громаді давав відчутні результати, Сергій Шматенко розповів, що громада приєдналася до Угоди мерів. Відтак готовий вчитися сам та стажувати своїх спеціалістів, зокрема, вивчаючи закордонний досвід. На дієві результати вживаних заходів у ОТГ сподіваються вже на початку 2020 року. Йдеться, зокрема, про термомодернізацію будівель, комплексну заміну комунікацій тощо. Звісно, що на це потрібен час та немалі кошти.
Чимало об’єктів потребують термінової уваги та значних капіталовкладень у селищі Брилівка. Застаріле обладнання призводить до надмірного споживання палива в дошкільних закладах громади. Немає й повністю утеплених будівель комунальних закладів. Частину проектів з енергомодернізації об’єктів передали на конкурс ДФРР. Приміром, Брилівському навчальному закладу, де навчається 430 учнів, потрібно 21,5 млн. грн. на утеплення, заміну вікон, капремонт дірявого даху. Реалізація такого масштабного проекту розтягнеться на кілька років, але з цим не можна зволікати.
Освіту умеблюють та технічно зміцнять
Принагідно керівництво ОТГ згадує про залишки освітньої субвенції, які накопичилися у громади, а це понад 6,4 млн. грн., але які вона, на жаль, не може використати на зазначені цілі, а тільки на покращення матеріально-технічної бази навчальних закладів.
– Немає сенсу зараз обставляти новими меблями будівлю, що сиплеться та протікає, – пояснює Сергій Шматенко. – Залишки субвенції отримають усі – ми розподілили їх пропорційно до кількості учнів між 3 ЗОШ І-ІІІ ступенів та Клинівською І-ІІ ступенів. Фінанси будуть використані на покращення матеріально-технічної бази цих навчальних закладів.
Громада розуміє та сприяє
Одночасно громада зосередилася і на ремонті доріг. Вуличне освітлення здійснюється на паритетних засадах: громада закуповує, встановлює, підключає та обслуговує ліхтарі, а за спожиту ними електроенергію навпроти кожного двору за досягнутою домовленістю селяни сплачують самостійно. Це економить кошти громади на виготовлення проектної документації, а мешканцям використана електроенергія в середньому коштує символічні 10 гривень на місяць. Люди погоджуються, що це і комфорт, на який так довго чекали, і безпека.
Виділена громаді завдяки сприянню народного депутата Федора Негоя субвенція на соціально-економічний розвиток спрямована на капітальний ремонт даху житлового будинку в Брилівці, де вже цими днями закипіли будівельні роботи. Невдовзі розпочнуть реалізувати й проект ремонту даху в сільському клубі Привітного на умовах співфінансування: 500 тис. грн. виділили з обласного бюджету, а 720 тис. грн. – з бюджету ОТГ. Нинішнього року планується віднайти 1,5 млн. грн. на заміну вікон та дверей у Брилівській ЗОШ. Приблизно в таку ж суму обійдеться й реконструкція даху в Тарасівській.
Після ремонту даху в Виноградівському сільському будинку культури, величезна глядацька зала отримала надсучасне оздоблення, стелю та люстри. Тепер осередок культури знов повернув собі колишню славу великого концертного майданчика, який аншлагами зустрічає зірок естради. Реконструюють цього року й опалення в будинках культури Привітного та Брилівки. В останній буде проведено також капремонт туалетних кімнат.
Чуття єдиної родини
ОТГ виділила земельну ділянку під спорудження ЦНАПу, оскільки вільного приміщення під центр адмінпослуг немає, а потреба у його відкритті є доволі гострою. Адже Виноградівська ОТГ є однією з найбільших сільських об’єднаних територіальних громад області – в 7 населених пунктах мешкає понад 12 тисяч осіб. В ОТГ також зацікавлені у створенні аграрних кооперативів, адже в обробітку тут перебуває 36 тисяч гектарів землі. Здебільшого населення самозайняте і займається тепличним вирощуванням городини.
Місцевий бюджет нинішнього року перевищує 72 млн. грн. Цьогоріч проект інфраструктурної субвенції складає 3,9 млн. грн. (торік 4,26 млн. грн.). Минулого року субвенцію спрямували на закупівлю комунальної техніки для ОТГ – екскаватора, трактора з навантажувачем, причепа тощо. За 1,87 млн. грн. придбали шкільний автобус для Тарасівки. Не обділили й Брилівку – хоч і селище, на яке не поширюється інфраструктурна субвенція, йому теж придбали трактор з навантажувачем для комунальних потреб.
Виноградовому безробіття не загрожує
Міграція населення, що охопила Україну та масовий виїзд заробітчан за кордон не торкнулися Виноградового. Сюди на сезон польових робіт, навпаки, приїздить маса людей із різних куточків України. Дещо інша ситуація в Брилівці, де сільгоспугідь менше. Колишня промислова зона селища, а також зруйновані ферми та пустирі сьогодні використовуються під розміщення сонячних батарей. Одні введені в експлуатацію, інші – на етапі будівництва. Загалом це понад 80 гектарів колись занедбаних та захаращених ділянок, які громада використовує під розміщення об’єктів альтернативної енергетики та отримує дохід від орендної плати. Вселяє оптимізм та віру в перспективи розвитку решток промзони й відновлення роботи вантажної залізничної ділянки, навколо якої знаходяться брилівський елеватор та комерційні підприємства.
– Для нас важливий комплексний розвиток усіх населених пунктів громади, які внаслідок децентралізацій них змін отримали новий імпульс розвитку, – підсумовує голова ОТГ. – Кожен крок після багатьох років безгрошів’я в місцевих бюджетах та руйнації об’єктів дається важкими зусиллями, однак ми спільно визначаємо пріоритети і реалізуємо. Відтак дякую кожному жителю громади, який змінюється сам та сприяє її розбудові, дбає про суспільний добробут.
Олена НЕЧИПУРЕНКО.
Фото автора.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал