За цькування – до суду
За два роки дії «антибулінгового закону» суди розглянули 618 справ про цькування в навчальних закладах.
Офіс омбудсмена України із захисту прав у сфері освіти проаналізував, скільки позовів про булінг розглянули суди першої інстанції з моменту вступу в силу закону про протидію булінгу в січні 2019 року.
З’ясувалося, що судові справи, які стосувалися проблем булінгу, за цей час розглядалися, практично, в кожній області України. Найбільше – 49 – було заслухано в Тернопільській області. На другому місці з 46 справами виявилась Кіровоградська область. На третьому – Київська, де до судів дійшло 43 справи. Окрім того, в самому Києві судді розглянули ще 32 справи.
Найменше справ про булінг – 13 – зафіксовано в Рівненській області: всього-на-всього три протягом двох років. На передостанньому місці – Волинська область, де таких справ було вісім.
Що стосується Херсонщини, то ми тут не пасемо задніх. У нас в області розглянуто 39 справ, що стосуються булінгу. Лише Херсонський міський суд розглянув 10 таких справ. Так що у нас «булінгують» не гірше, ніж у столиці й справ розглядають не менше.
У дослідженні офісу освітнього омбудсмена повідомляється, що, починаючи з лютого 2019 року, кількість справ про булінг зростає щомісячно, за винятком періодів літніх канікул. «Це свідчить про те, що учасники освітнього процесу за ці роки побачили і зрозуміли, що закон і суди працюють, що кривдників можна притягнути до відповідальності, й стали частіше подавати позови».
Максимальну щомісячну кількість справ про булінг – 64 – було зафіксовано в березні 2020 року. Мінімальну – всього 2 – у вересні 2020 року.
Як з’ясували в офісі освітнього омбудсмена, за результатами судів відповідальність за булінг несли педагогічні працівники, батьки чи опікуни школяра, який здійснив булінг, а також керівники шкіл, котрі не повідомили поліцію про випадок булінгу в їхньому навчальному закладі.
Нагадаємо, відповідний закон №8584, який був прийнятий попереднім скликанням Верховної Ради, вперше ввів у законодавче поле таке поняття, як булінг, і також визначив його типові ознаки та встановив адміністративну відповідальність за цькування. Відповідальному за здійснення булінгу, у випадку, якщо його факт буде доведено, доведеться оплатити штраф або вирушити на громадські роботи (від 20 до 60 годин).
Анатолій НІКОЛАЄВ.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал