Знову гинуть рідкісні птахи у заповіднику на Херсонщині
На осередок вимирання перелітних птахів перетворюється заповідник Асканія-Нова на Херсонщині. Не далі, як у січні нинішнього року тут виявили понад двісті «червонокнижних» сірих журавлів, котрі загинули, скуштувавши розкидане полями отруєне зерно – приманку для знищення гризунів. І от – нова трагедія. Біля озера та на території дендропарку Асканії-Нова працівники заповідника знову знайшли кілька місць масової загибелі птахів – всього 187 особин. З них 75 граків, 42 галки, 38 качок-крижнів, і 32 рідкісних огарів, котрі занесені до Червоної Книги України (дивись фото). Фахівці Держпродспоживслужби взяли зразки тушок на дослідження – їх перевірятимуть, зокрема, й на зараження пташиним грипом. Але все ж таки більше схоже на отруєння.
— Отримавши від адміністрації заповідника Асканія-Нова сигнал про новий випадок загибелі диких птахів, я негайно скерував туди слідчу групу, і виїхав на місце особисто. Також взяли тушки на експертизу, яку проведуть у Харкові. Насторожує, однак, що в легенях загиблих птахів виявили кров – і саме так було із сірими журавлями, — розповів начальник Чаплинського відділення Національної поліції Сергій Ященко.
— Картина справді дуже схожа з попередньою. Як і сірі журавлі, всі види птахів, представлених поміж загиблими, також можуть харчуватися зерном з поля. А граки не проти ще й мишкою під закусити, — пояснює директор заповідника Асканія-Нова Віктор Гавриленко. – Мертві птахи виявлені в заповіднику на місцях ночівлі. Та ми намагаємося відстежити й території поза ним, аби зрозуміти, куди вони літали годуватися, і де треба шукати отруєне зерно.
До речі кажучи, правоохоронні органи так і не встановили винуватців попередньої трагедії із сірими журавлями. результатів експертизи ще немає. І ніхто з власників чи орендарів земельних угідь добровільно не зізнався, що це саме його робітники влаштували таку наругу над природою (відшкодовувати понад два мільйони гривень збитків навколишньому середовищу охочі відсутні). Минуло вже майже два місяці, а звинувачення пред’являти нікому. Науковцям радше скидається, що обласна прокуратура тільки імітує бурхливу діяльність, закидаючи заповідник Асканія-Нова запитами. Тож співробітники природного резервату тепер рішуче налаштовані самим встановити, хто причетний до отруєння крилатих гостей – на правоохоронні органи у них мало сподівань. А потім добиватися покарання, у тому числі підключивши національні структури під егідою ЮНЕСКО. Інакше отруту «подвійної дії», від якої птахи помирають швидше, ніж миші, і далі розкидатимуть по всіх усюдах. І за кілька років увесь світ пернатих на Херсонщині представлятимуть хіба що домашні кури, гуси та індики.
Сергій ЯНОВСЬКИЙ.
Фото надане Головним управлінням Держпродспоживслужби у Херсонській області.
На знімках: загиблі качки у заповіднику Асканія-Нова.
Новини від Нового дня в Telegram. Підписуйтесь на наш канал