Ставки за кредитами для малого та середнього бізнесу в Україні зросли до 20% на кінець березня 2025 року. Восени 2024-го цей показник становив 17,7%. Такі дані надала Оксана Шульга, директорка департаменту МСБ ГЛОБУС БАНКУ, пише видання The Page.
Підвищення відбулося на тлі зростання облікової ставки до 15,5%. За словами Шульги, нові кредитні умови залишаються прийнятними для підприємців. За спільними програмами банків та виробників середні ставки трохи нижчі — в межах 17-18%.
Із четвертого кварталу 2024 року банки активніше співпрацюють з постачальниками засобів для бізнесу. Такі партнерства дозволяють підприємцям отримувати кредити на вигідніших умовах. Очікуване зростання вартості позик у межах цих програм — до 1 в.п.
Найчастіше підприємці беруть кредити для купівлі транспорту. Частка таких позик становить 40-45% у загальній структурі. Йдеться переважно про вантажні автомобілі, причепи, напівпричепи та машини для перевезення пасажирів.
Ще 25-27% кредитів припадають на закупівлю виробничого та енергоефективного обладнання. Близько 20% підприємців обирають сільськогосподарську техніку. Приблизно 15% позик видаються на специфічне обладнання, включно зі стоматологічним та для масажних салонів.
Більшість кредитів — на суму від 1 до 3 млн грн зі строком погашення від 3 до 5 років. Такі кредити становлять понад 70% від усіх виданих у межах партнерських програм.
Оксана Шульга радить звертатися до офіційних дилерів або виробників обладнання, адже вони часто вже мають домовленості з банками. Крім того, варто чітко прораховувати суму позики та уникати перевищення вартості необхідного майна.
За даними Центру економічних досліджень «Фінансовий пульс», половина кредитів у портфелі МСБ — строком до 1 року. Кредити терміном від 1 до 5 років становлять 37,5%, а понад 5 років — 12,4%. Упродовж року кількість позик середньої тривалості зросла на 17,6%.
На 1 березня 2025 року обсяг кредитного портфеля МСБ досяг 584,7 млрд грн. Це на 2% більше, ніж на початку року, і на 8% більше, ніж торік у березні. Середній бізнес отримав найбільшу частку — 47,69%, мікропідприємства — 24,32%, малий бізнес — 13,96%.
Нагадуємо, раніше ми писали про те, що українцям дозволили самостійно розрахувати субсидію на оренду житла.
Немає коментарів. Будьте першим, хто прокоментує